Dystans i trasa biegu

Trasa biegu przebiega przez przez Łódź, Park im. J.Poniatowskiego, a jej długość to 5km. W zdecydowanej większości nawierzchnia trasy to szutrowe alejki. W przypadku złej pogody niektóre fragmenty trasy mogą być pokryte błotem, liśmi oraz kałużami. W ramach możliwości wolontariusze ubezpieczający trasę będą stali na trasie w miejscach o podwyższonym ryzyku lub fragmety te zostaną oznaczone. Szczegółowy opis trasy znajduje się w kolumnie po prawej stronie ekranu.

W związku z tym, że trasa przebiega przez teren ogólnodostępny, na którym jako uczestnicy nie mamy żadnych dodatkowych praw w stosunku do innych użytkowników terenu, prosimy pamiętać o zachowaniu ostrożności oraz - w razie konieczności - ustąpieniu pierwszeństwa innym użytkownikom.


W związku z naszą polityką bycia przyjaznymi środowisku naturalnemu, prosimy o przybycie na miejsce biegu spacerem, na rowerze, biegnąc lub korzystając ze środków komunikacji miejskej. Jeżeli musisz skorzystać z samochodu, prosimy o rozważenie skorzystania z jednego samochodu przez większą liczbę uczestników. Prosimy pamiętać również, iż za prawidłowe parkowanie samochodów odpowiedzialni są ich właściciele.


Bezpieczeństwo na trasie

Łódź jest bezpłatnym biegiem organizowanym przez wolontariuszy. W ramach parkrun naszym priorytetem jest bezpieczeństwo uczestników; biegaczy, kibiców oraz organizatorów. Naszym celem jest organizacja biegów, które są ogólnodostępne i jednocześnie bezpieczne. Zapewnienie bezpieczeństwa spoczywa w dużej mierze na nas jako organizatorach, wiele jednak zależy również od stosowania się do zasad bezpieczeństwa przez uczestników oraz kibiców. Dlatego też prosimy o wszystkich o zapoznanie się i zastosowanie się do poniższych zaleceń:

  • Prosimy wszystkich uczestników o wcześniejsze upewnienie się, że ich stan zdrowia pozwala na pokonanie dystansu 5 km. W tym celu zalecamy wcześniejszą wizytę u lekarza specjalisty oraz wykonanie odpowiednich badań,
  • Prosimy pamiętać o rozgrzewce przed rozpoczęciem biegu,
  • Podczas biegu, prosimy o zachowanie szczególnej uwagi na innych użytkowników terenu, na którym organizowany jest bieg. Prosimy uważać na rowerzystów, innych biegających, pieszych, dzieci, psy, pojazdy służb miejskich, gałęzie oraz inne przeszkody, które mogą pojawić się na trasie,
  • Uczestnicy, którzy chcą biec z psem są mile widziani, aczkolwiek ze względu na bezpieczeństwo innych uczestników psy muszą być trzymane na krótkiej smyczy/uprzęży przez cały czas trwania biegu
  • Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi w pobliżu ulic. Szczególna ostrożność wymagana jest w tym względzie w przypadku dzieci. Jeżeli dojeżdżasz na bieg samochodem prosimy o rozważny dojazd i parkowanie, nawet jeżeli jesteś spóźniony(a)!
  • Jeżeli biegniesz z dzieckiem w wózku, prosimy o zachowanie szczególnej uwagi na innych uczestników biegu oraz ustawienie się na końcu stawki w momencie rozpoczęcia biegu,
  • W momencie zauważenią problemów u innych uczestników, w miarę możliwości prosimy o udzielenie pierwszej pomocy oraz jak najszybsze zgłoszenie problemu najbliższemu wolontariuszowi/organizatorowi,
  • Jeżeli jesteś kibicem, prosimy o zachowanie bezpiecznego dystansu od biegnących oraz zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci oraz psy, które mogą towarzyszyć uczestnikom.
  • Udział w biegu jest bezpłatny i dobrowolny, tak więc wszyscy uczestnicy biorą w nim udział na własne ryzyko.
  • W celu zwiększenia bezpieczeństwa uczestniczących w parkrun zachęcamy do udziału w biegach w charakterze wolontariuszy. Informacje na temat wolontariatu w parkrun znajdziesz w sekcji Wolontariusze.

Wierzymy, że stosowanie się do powyższych reguł pozwoli zapewnić większe bezpieczeństwo oraz satysfakcję wszystkim uczestnikom parkrun Łódź.


Współczynnik kategorii wiekowych


W ramach indywidualnych statystyk przesyłanych uczestnikom po ukończeniu biegu podawany jest tzw. współczynnik kategorii wiekowych. Współczynnik kategorii wiekowych pozwala na pokazanie rezultatu uczestnika w postaci stosunku do najlepszego wyniku dla jego płci oraz wieku wyrażonego w %.

Tabele współczynnika wieku opracowane zostały po raz pierwszy w 1989 roku przez World Association of Veteran Athletes. Wyliczony procent pozwala na porównanie wyników uczestników nie będących zarejestrwanymi w ramach tych samych kategorii wiekowych, czy też reprezentujących odmienną płeć. Na przykład, najlepszy rezultat uzyskany przez kobietę w wieku 53 lat na dystansie 10km wynosi 35:01. Tak więc, jeżeli kobieta w wieku 53 lat ukończy ten dystans w czasie np. 45:18, jej współczynnik wieku będzie wynosił 77,03% (czyli 35:10 podzielone przez 45:18).


Mapa trasyZobacz Łódź parkrunna większej mapie

Opis trasy


Trasa biegu w całości umiejscowiona jest w Parku im. ks. J. Poniatowskiego w Łodzi i wynosi 5km. Są to dwa okrążenia wokół parku, ze startem i metą położonymi w okolicy parkingu przy ulicy Inżynierskiej (parking ma ograniczoną pojemność - prosimy zatrzymać się przy okolicznych ulicach lub na parkingu pobliskiego CH). Po starcie biegniemy po łuku w kierunku poprzecznej alei przecinającej park. Skręcamy w prawo i kierujemy się w kierunku ulicy Żeromskiego, zakręcamy ostro w lewo i zawracamy. Dobiegamy do centralnej alejki i po chwili znowu zawracamy w kierunku Żeromskiego, tym razem dobiegamy aż do chodnika przy tej ulicy i natychmiast zawracamy w kierunku centralnej alei parku. Z niej wbiegamy na szeroką ścieżkę obiegającą park. Biegniemy nią aż do chodnika, który pojawi się po prawej stronie. Skręcamy na niego i biegniemy aż do żwirowej ścieżki, tutaj ostry zakręt w lewo i wracamy na ścieżkę, która okala park. Kolejne kółko pokonujemy tą samą trasą. Powyżej znajduje się mapka trasy. Trasa w większości prowadzi naturalnymi ścieżkami, w na jednym odcinku około 200m pokryta jest asfaltem. Przebieg trasy jest oznakowany, a dodatkowo, znajdują się na niej wolontariusze służący pomocą i wskazówkami.

Udogodnienia


W bespośrednim sąsiedztwie parku znajduje się parking.

Lokalizacja startu i wskazówki dojazdu


Lokalizacja startu

Start i meta są zlokalizowane w Parku im. J. Poniatowskiego, który położony jest między ulicami: Żeromskiego, Mickiewicza, Jana Pawła II i Parkową w Łodzi. Na miejsce startu wybrane zostały okolice parkingu przy ulicy Inżynierskiej (od strony pobliskiego centrum handlowego). Zbieramy się o godzinie 8:45. Z miejsca zbiórki przechodzimy wspólnie na miejsce startu.

Dojazd transportem publicznym

Park położony jest w samym centrum miasta dlatego dotarcie do niego nie będzie problemem dla większości mieszkańców. Na przystanku tramwajowym Bandurskiego / Dw. Łódź Kaliska zatrzymują się tramwaje linii 10 oraz 12, a także autobusy 6 (ze Zgierza), 64, 65, 65A, 80, 82, 82A, 84, 86, 98, 99, 99A. Na przystanku Włókniarzy / Estakada dostępne są tramwaje linii 8 i 13 oraz autobusy 52, 65, 65A, 80, 84, 86, 99, 99A. Na przystanek Żeromskiego/Radwańska dojedziemy liniami 7, 13, 15 oraz 15A i autobusem 50 bądź 50A.

Idąc pieszo

Aby dotrzeć do parku z centrum Łodzi, należy kierować się (idąc od Piotrkowskiej) Al. Piłsudskiego/Mickiewicza, aż do Al. Jana Pawła II.

Korzystając z samochodu, roweru lub innego własnego środka transportu

Bezpłatny parking znajduje się na terenie CH Pasaż Łódzki, które jest położone o 5 minut spacerem od miejsca startu.

Najbliższa kawiarnia/miejsce spotkań


lokalnej kawiarni