Dystans i trasa biegu

Trasa biegu przebiega przez Park Zwierzyniecki, a jej długość to 5km. W zdecydowanej większości nawierzchnia trasy to ścieżki leśne. W przypadku złej pogody niektóre fragmenty trasy mogą być pokryte błotem, liśmi oraz kałużami. W ramach możliwości wolontariusze ubezpieczający trasę będą stali na trasie w miejscach o podwyższonym ryzyku lub fragmety te zostaną oznaczone. Szczegółowy opis trasy znajduje się w kolumnie po prawej stronie ekranu.

W związku z tym, że trasa przebiega przez teren ogólnodostępny, na którym jako uczestnicy nie mamy żadnych dodatkowych praw w stosunku do innych użytkowników terenu, prosimy pamiętać o zachowaniu ostrożności oraz - w razie konieczności - ustąpieniu pierwszeństwa innym użytkownikom.


W związku z naszą polityką bycia przyjaznymi środowisku naturalnemu, prosimy o przybycie na miejsce biegu spacerem, na rowerze, biegnąc lub korzystając ze środków komunikacji miejskej. Jeżeli musisz skorzystać z samochodu, prosimy o rozważenie skorzystania z jednego samochodu przez większą liczbę uczestników. Prosimy pamiętać również, iż za prawidłowe parkowanie samochodów odpowiedzialni są ich właściciele.


Bezpieczeństwo na trasie

Bialystok jest bezpłatnym biegiem organizowanym przez wolontariuszy. W ramach parkrun naszym priorytetem jest bezpieczeństwo uczestników; biegaczy, kibiców oraz organizatorów. Naszym celem jest organizacja biegów, które są ogólnodostępne i jednocześnie bezpieczne. Zapewnienie bezpieczeństwa spoczywa w dużej mierze na nas jako organizatorach, wiele jednak zależy również od stosowania się do zasad bezpieczeństwa przez uczestników oraz kibiców. Dlatego też prosimy o wszystkich o zapoznanie się i zastosowanie się do poniższych zaleceń:

  • Prosimy wszystkich uczestników o wcześniejsze upewnienie się, że ich stan zdrowia pozwala na pokonanie dystansu 5 km. W tym celu zalecamy wcześniejszą wizytę u lekarza specjalisty oraz wykonanie odpowiednich badań,
  • Prosimy pamiętać o rozgrzewce przed rozpoczęciem biegu,
  • Podczas biegu, prosimy o zachowanie szczególnej uwagi na innych użytkowników terenu, na którym organizowany jest bieg. Prosimy uważać na rowerzystów, innych biegających, pieszych, dzieci, psy, pojazdy służb miejskich, gałęzie oraz inne przeszkody, które mogą pojawić się na trasie,
  • Uczestnicy, którzy chcą biec z psem są mile widziani, aczkolwiek ze względu na bezpieczeństwo innych uczestników psy muszą być trzymane na krótkiej smyczy/uprzęży przez cały czas trwania biegu
  • Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi w pobliżu ulic. Szczególna ostrożność wymagana jest w tym względzie w przypadku dzieci. Jeżeli dojeżdżasz na bieg samochodem prosimy o rozważny dojazd i parkowanie, nawet jeżeli jesteś spóźniony(a)!
  • Jeżeli biegniesz z dzieckiem w wózku, prosimy o zachowanie szczególnej uwagi na innych uczestników biegu oraz ustawienie się na końcu stawki w momencie rozpoczęcia biegu,
  • W momencie zauważenią problemów u innych uczestników, w miarę możliwości prosimy o udzielenie pierwszej pomocy oraz jak najszybsze zgłoszenie problemu najbliższemu wolontariuszowi/organizatorowi,
  • Jeżeli jesteś kibicem, prosimy o zachowanie bezpiecznego dystansu od biegnących oraz zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci oraz psy, które mogą towarzyszyć uczestnikom.
  • Udział w biegu jest bezpłatny i dobrowolny, tak więc wszyscy uczestnicy biorą w nim udział na własne ryzyko.
  • W celu zwiększenia bezpieczeństwa uczestniczących w parkrun zachęcamy do udziału w biegach w charakterze wolontariuszy. Informacje na temat wolontariatu w parkrun znajdziesz w sekcji Wolontariusze.

Wierzymy, że stosowanie się do powyższych reguł pozwoli zapewnić większe bezpieczeństwo oraz satysfakcję wszystkim uczestnikom parkrun Bialystok.


Współczynnik kategorii wiekowych


W ramach indywidualnych statystyk przesyłanych uczestnikom po ukończeniu biegu podawany jest tzw. współczynnik kategorii wiekowych. Współczynnik kategorii wiekowych pozwala na pokazanie rezultatu uczestnika w postaci stosunku do najlepszego wyniku dla jego płci oraz wieku wyrażonego w %.

Tabele współczynnika wieku opracowane zostały po raz pierwszy w 1989 roku przez World Association of Veteran Athletes. Wyliczony procent pozwala na porównanie wyników uczestników nie będących zarejestrwanymi w ramach tych samych kategorii wiekowych, czy też reprezentujących odmienną płeć. Na przykład, najlepszy rezultat uzyskany przez kobietę w wieku 53 lat na dystansie 10km wynosi 35:01. Tak więc, jeżeli kobieta w wieku 53 lat ukończy ten dystans w czasie np. 45:18, jej współczynnik wieku będzie wynosił 77,03% (czyli 35:10 podzielone przez 45:18).


Mapa trasyOpis trasy


Start oraz meta umiejscowione są w Parku Zwierzynieckim, w okolicach pomnika 42-go Pułku Piechoty. Trasa składa się z jednej pętli w Parku Zwierzynieckim i rozpoczyna się prostą o długości ok. 250 m na głównej alei Parku. Następnie prowadzi wzdłuż ul. Zwierzynieckiej i 11 Listopada, wbiegając ponownie do Parku tuż przed Filharmonią Podlaską. Po ponownym minięciu linii Startu kierujemy się na kładkę w stronę Rezerwatu Zwierzynieckiego, następnie pod kładką na teren Rezerwatu. Dobiegając do rondka odbijamy w lewo w kierunku ul. 11 Listopada. Przed asfaltową ścieżką rowerową skręcamy w lewo, dobiegamy do głównej alejki Rezerwatu, kierujemy się ponownie w stronę rondka, które obiegamy prawą stroną i odbijamy w lewo w kierunku ul. Zwierzynieckiej. Skręcamy w prawo na ścieżkę asfaltową i kierujemy się w stronę kładki, którą ponownie wbiegamy do Parku Zwierzynieckiego i główna alejką zmierzamy do mety.

Udogodnienia


Szatnie i toalety znajdują się pod trybunami Stadionu Lekkoatletycznego "Zwierzyniec". W miarę możliwości prosimy o nie nadużywanie gościnności Stadionu.

Lokalizacja startu i wskazówki dojazdu


Lokalizacja startu

Start oraz meta umiejscowione są w Parku Zwierzynieckim, w okolicach pomnika 42-go Pułku Piechoty.

Dojazd transportem publicznym

Przystanki autobusowe komunikacji miejskiej zlokalizowane są w okolicach startu przy ul. Zwierzynieckiej (nr 8, 10, 28 i 29) oraz przy ul. 11 Listopada (nr 8 i 10).

Idąc pieszo

Lokalizacja biegu w Parku Zwierzynieckim umożliwia swobodne dotarcie pieszo z różnych części miasta.

Korzystając z samochodu, roweru lub innego własnego środka transportu

Parkingi dla uczestników zlokalizowane są przy ul. 11 listopada przy stadionie lekkoatletycznym i lodowisku. Na terenie hotelu BOSiR, wjeżdżając od strony ul. Wołodyjowskiego oraz przy Filharmonii Podlaskiej.

Najbliższa kawiarnia/miejsce spotkań


"Szaszłykarnia" - Kuchnia Polska, ul. Mickiewicza 13. (Promocje i rabaty dla uczestników parkrun)
"Poleczka" - Restauracja, ul. Świętojańska 21
"Paradiso" - Pizzeria, ul. Skłodowskiej 19