biuletyn parkrun Polska 31/12/2013

Witamy!


Drodzy parkrunerzy! Przesyłamy ostatni tegoroczny biuletyn parkrun Polska, w którym znajdziecie m.in. noworoczne życzenia, listę parkrunowych postanowień na nadchodzący rok, propozycje ciekawych wydarzeń biegowych w ramach parkrun i nie tylko oraz pozycje książkowe i filmowe dot. biegania, które warto poznać. W sekcji Za linią mety Maciek pisze o bieganiu z głową, natomiast jako ostatniego tegorocznego uczestnika tygodnia prezentujemy jednego z naszych juniorów – Roberta Moroza z Żar. Miłej lektury!

W związku z nadchodzącym rokiem wszystkim Wam, uczestnikom parkrun Polska chcielibyśmy życzyć, aby ten, który powitamy dzisiaj o północy był rokiem wielu sukcesów i realizacji planów, zarówno biegowych jak i tych, które dotyczą Waszego życia osobistego i zawodowego. Przede wszystkim zdrowia, uśmiechu oraz energii do pokonywania trudności, które gdzieś tam zapewne będą się od czasu do czasu pojawiały. Życzymy aby nadchodzący rok dobrze zapisał się w Waszej pamięci i przyniósł wiele satysfakcji. W odniesieniu do Waszego udziału w parkrun życzymy radości i satysfakcji z naszego wspólnego biegania oraz wielu nowych rekordów osobistych na naszych trasach!

PPN2014, czyli parkrunowe postanowienia na 2014

Rozpoczęciu kolejnego roku z reguły towarzyszą noworoczne postanowienia, które każdy z nas chce podjąć i zrealizować w przeciągu kolejnych 12 miesięcy. Pomimo, iż wielu z Was ma już zapewne gotową listę wyzwań na 2014 rok zachęcamy do podjęcia dodatkowych postanowień, które są związane z udziałem w parkrun. Wszystkie z pewnością do osiągnięcia : ). Jeżeli macie ochotę je podjąć to dajcie znać – sprawdzimy pod koniec roku, czy wszystkie zostały zrealizowane.

Postanowienie 1: 12 x 5km, czyli ukończę przynajmniej 12 biegów parkrun w 2014.

Dla wielu z Was nie będzie to postanowienie trudne do realizacji ponieważ spora część z Was uczestniczy w regularnie w ramach naszych sobotnich spotkań. Ale dla niektórych może to stanowić wyzwanie. Na chwilę obecną ok. 70% z zarejestrowanych w ramach parkrun w Polsce ukończyło przynajmniej jeden bieg. Dlatego też to postanowienie kierujemy w szczególności do tych z naszych uczestników, którzy dokonali rejestracji ale do tej pory nie stanęli jeszcze na linii startu w ramach naszych tras. Zachęcamy do rozpoczęcia weekendu z parkrun i ukończenia przynajmniej jednego biegu w miesiącu.

Postanowienie 2: Przyprowadzę (przynajmniej) jednego nowego uczestnika

Z ankiet, które przeprowadziliśmy pomiędzy Wami w zeszłym roku wiemy, że głównym źródłem wiedzy o parkrun jest informacja otrzymana od osób znajomych lub innych biegaczy. Wielu z Was w ten właśnie sposób dowiedziało się o naszych biegach i w ten sposób na nie trafiło. Naszym celem, jako inicjatywy jest zachęcenie jak największej liczby osób do skorzystania z naszej oferty aktywnego spędzania czasu poprzez sobotnie bieganie. Dlatego też zachęcamy do wszystkich uczestników do realizacji tego postanowienia. Masz znajomą/znajomego/bliskiego, który nie brał udziału w parkrun? Zabierz go następnym razem ze sobą i zachęć do spróbowania swoich sił w parkrun choćby raz. Sami wiecie, że warto, pozostaje więc tylko przekazać tę informację dalej! Im będzie nas więcej, tym atmosfera w ramach parkrun będzie z pewnością lepsza.

Postanowienie 3: Zrobię przynajmniej jedną życiówkę w ramach parkrun w 2014

To bardziej ambitne postanowienie, ale wierzymy że osiągalne dla każdego z uczestników parkrun. Wszystkie najlepsze osobiste rezultaty są odnotowywane w ramach Waszych profili indywidualnych, dlatego tym bardziej zachęcamy do realizacji tego postanowienia i dołożenia do kolekcji przynajmniej jednej nowej życiówki w nadchodzącym roku.

Postanowienie 4: 3 x wolontariat

Realizację tego postanowienia powinien rozważyć każdy z uczestników parkrun Polska. Jak wiecie, jednym z filarów parkrun, który towarzyszy naszemu przedsięwzięciu od samego początku jest właśnie pomoc uczestników w organizacji biegów dla swojej parkrunowej społeczności. To ten element parkrun, dzięki któremu możemy spotykać się co sobotę i organizować dla Was biegi bezpłatnie. Jako inicjatywa szczycimy się tym, że każdy z uczestników może nie tylko skorzystać z możliwości biegania w ramach parkrun, ale również ma okazję zrobić coś na rzecz innych w ramach swojej lokalizacji. W minionym roku zanotowaliśmy ogromną grupę wolontariuszy, którzy wspierali tegoroczne edycje parkrun. Wierzymy, że w nadchodzącym będzie ich jeszcze więcej! Nie byłeś wolontariuszem w ramach parkrun? Masz okazję nim zostać! Prześlij swoje zgłoszenie i daj możliwość innym cieszyć się sobotnim bieganiem. Dla tych, którzy walczą w ramach klasyfikacji punktowej przypomnienie, że trzy razy do roku wolontariat jest nagradzany maksymalną liczbą punktów (100pkt), które wliczane są do punktacji indywidualnej.

Miłego biegania!

Kuba
parkrun Polska

all in for parkrun


Haile Gebrselassie, najwybitniejszy biegacz długodystansowy w dziejach i ambasador adidas

Filmy i książki dla biegaczy – co nas najlepiej zmotywuje?

Przed nami jeszcze kilka wolnych dni, a co za tym idzie – czas, który możemy spożytkować m.in. na nadrabianie zaległości filmowych i literackich. Dlaczego o tym piszemy? Bo nic tak nie motywuje do budowania planów na 2014 rok, oraz do maksymalnego wysiłku jak historie osób, którym już udało się przesunąć... własne granice. Sprawdźcie, jakie książki i filmy poleca psycholog sportu i ekspert adidas Running – Wojtek Herra ->http://adidas.bieganie.pl/2013/11/22/filmy-i-ksiazki-dla-biegaczy/

Ja kontra kiepska pogoda

W jaki sposób zmusić się do wyjścia na trening podczas mrozu? Polubić go! - Śnieg – dla mnie absolutnie genialne bieganie – szczególnie jak uda mi się biec jako pierwszy po jeszcze nieodśnieżonej drodze stawiając pierwsze ślady w śniegu. Byle bym tylko miał kilka warstw oddychających ubrań, aby się nie przegrzać, a jednocześnie nie zmarznąć – mówi Wojtek Herra, nasz ekspert. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj tutaj ->http://adidas.bieganie.pl/2013/10/03/kiepska-pogoda-kontra-bieganie/

Nadbiegły Nowy Rok!

2013 rok pokonał cały swój dystans szybciej niż najszybsi sprinterzy. Mamy nadzieję, że podczas tej gonitwy i Wy znaleźliście czas na to, by odpocząć. Oczywiście – aktywnie. A jeśli nie – to życzymy Wam, aby to się zmieniło w 2014 roku. Wszystkiego najlepszego!

all in for parkrun

Nowości


Z wielką przyjemnością pragniemy poinformować, iż parkrun został partnerem LCJRun. Jest to pierwszy w Polsce bieg po pasie startowym czynnego międzynarodowego lotniska. Bieg odbędzie się w Łodzi na terenie Lotniska im. Wł. Reymonta w nocy z 17 na 18 maja 2014. Serdecznie zapraszamy do polubienia profilu imprezy: www.facebook.com/lcjrunpl oraz zgłoszenia swojego uczestnictwa. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie www.lcjrun.pl. Zapraszamy!

UWAGA!! UWAGA!! Parkrunerzy z Warszawy oraz innych lokalizacji! W najbliższą sobotę zapraszamy do udziału w I Bieg Noworocznym parkrun Warszawa-Praga. Przebieżcie się w stroje karnawałowe, pokonajcie w nich trasę biegu a następnie zróbcie sobie zdjęcie w stroju na tle flagi parkrun, którą następnie prześlijcie w wiadomości na facebook'u do 5 stycznia 2014 r. Wasze zdjęcia zamieścimy na fanapage'u parkrun Warszawa-Praga a wszyscy chętni będą mogli oddawać głosy na zdjęcie, które podoba im się najbardziej, korzystając z funkcji „lubię to”. 3 zdjęcia, które zdobędą największą ilość kliknięć lubię to otrzymają nagrody.

W roku 2014 chcielibyśmy na stałe wprowadzić (trochę nową a trochę nie) rolę pacemakera w ramach naszych biegów. Udział w biegach w takim charakterze będzie traktowany jako wolontariat, a więc osoby, które podejmą się takiej roli będą otrzymywały komplet 100pkt liczących się do rocznej klasyfikacji punktowej a dodatkowo bieg będzie uwzględniany przy liczbie ukończonych biegów. Mamy nadzieję, że będzie to atrakcyjna forma udziału w parkrun dla tych, którzy nie chcą opuścić biegu a jednocześnie chcą uatrakcyjnić przebieg naszych sobotnich spotkań i wesprzeć swoich biegowych towarzyszy. Udział w charakterze pacemakera musi być wcześniej zgłoszony mailowo do koordynatora danej lokalizacji. Adresy do zgłaszania się w ramach wolontariatu znajdziecie na stronach poszczególnych lokalizacji parkrun. A więc pacemakerzy na start!

Komentarze uczestników


Napisz do nas, jeżeli chcesz podzielić się z innymi uczestnikami informacjami, swoimi spostrzeżeniami lub komentarzami na temat parkrun.

Często spotykamy się z Waszymi komentarzami w trakcie rozmów podczas biegów. Będziemy bardzo wdzięczni za przesłanie Waszych przemyśleń do nas abyśmy mogli opublikować je w naszym biuletynie. Biuletyn, tak jak i cały parkrun to Wasza inicjatywa więc to miejsce jest dla Was. W celu przesłania komentarza kliknij na link powyżej.

Dziękujemy

Zespół parkrun Polska

Uczestnik tygodnia


Imię i Nazwisko:  Robert Moroz

Klub:  niezrzeszony

Wiek:  13

Bieg macierzysty:  parkrun Żary

Zawód:  uczeń gimnazjum

Liczba biegów:  5

Udział jako wolontariusz:  0

Jak parkun wpłynął na Twoje bieganie:  Odkąd zacząłęm chodzić na parkrun to poprawiłem swoje wyniki w bieganiu

Co podoba Ci się w parkrun:  Podoba mi się bardzo trasa ponieważ jest trudna do pokonania

Najzabawniejszy lub najbardziej zapamiętany moment podczas parkrun:  Najbardziej zapamiętany był mój 2 bieg w Parkrun w którym zająłem 1 miejsce.

Za linią mety...

Za nami już koniec sezonu biegowego 2013, który niewątpliwie pokazał, że bieganie wśród Polaków cieszy się naprawdę sporą popularnością. Zapewne najbliższy rok będzie podobny i jeszcze więcej ludzi wybiegnie na alejki, skwery, ulice, aby przekonać się na własnych nogach jak to smakuje.

Niestety, coraz więcej osób po kilku miesiącach biegania, zaczyna miewać wszelkiego rodzaju dolegliwości. Zazwyczaj nie jest to spowodowane tym, że wcześniej osoba poruszała się od wielkiego dzwonu. Wynika to z braku kompetencji w tej niby najprostszej dziedzinie sportu. A wcale taka prosta nie jest, jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka.

Niestety, większości ludziom zaczynającym biegać, wmawia się – że ich celem biegowym powinno być przebiegnięcie maratonu. I najlepiej, aby było to już po roku, od rozpoczęcia przygody z truchtaniem. Efekt jest łatwy do przewidzenia, kontuzja za kontuzją, coraz mniej biegania i wydawanie kupy szmalu na lekarzy.

Przecież bieganie nie ma powodować bólu, a ma dawać nam przyjemność. Takie imprezy jak właśnie parkrun jest organizowany po to, aby każdy miał możliwość aktywnego spędzenia czasu, zarażenia się pasją sportową od innych ciekawych ludzi i propagowania zdrowego trybu życia. Właśnie po to biegamy, abyśmy żyli długi i zdrowo.

Nie katujmy się od razu 6 treningami w tygodniu czy robieniem setek kilometrów w miesiącu. Na długie wybiegania i rekordy przyjdzie czas. Lepiej biegać mniej i wolniej, niż od razu robić długaśne wycieczki biegowe. Po prostu trzeba najpierw nauczyć się biegać, a od rozpoczęcia biegania w parkrunie będzie to najprostsze. Liczy się udział, a nie czas. Można spokojnie przemaszerować te 5 km nawet w godzinę, a dostaniesz na mecie największe oklaski.

Taka jest moja przestroga na nadchodzący 2014 rok. Biegajmy z głową, a nie głową w chmurach. Uczmy się biegania od fachowców, a nie od tych, którzy ciągle marudzą nam, że liczą się tylko życiówki, rekordy, codzienne bieganie.

Bieganie ma być oderwaniem od problemów dnia codziennego, a nie kolejną stresującą pracą. Pamiętajmy o tym nie tylko gdy będziemy leczyć kontuzję, ale każdego dnia.

Z najlepszymi życzeniami na nadchodzący rok!

Maciek
parkrun Polska

Ważne informacje

Indywidualny Kod Uczestnika

barcode

Indywidualne Kody Uczestników używane są podczas biegów parkrun w celu identyfikacji uczestników oraz możliwości przyporządkowania uzyskanych rezultatów. Kliknij tutaj aby pobrać I wydrukować swój kod. Brak kodu uniemożliwia podanie rezultatu uzyskanego podczas biegu, dlatego też prosimy pamiętać o przyniesieniu kodu na bieg.

Najczęściej zadawane pytania

Masz pytanie dotyczące parkrun? Jak pobrać mój Indywidualny Kod Uczestnika? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz tutaj.

Zostań wolontariuszem w ramach parkrun

Ponieważ jesteśmy inicjatywą stworzoną przez biegaczy dla biegaczy, każdy z uczestników parkrun proszony jest trzy razy w roku o pomoc w organizacji biegów. Udział w parkrun jako woluntariusz jest punktowany, a a tzw. punkty „organizacyjne”, razem z punktami uzyskanymi za biegi, wchodzą w skład punktacji rocznej. Jeżeli w danym tygodniu chcesz uczestniczyć jako woluntariusz, prosimy o kontakt z organizatorami biegu w danej lokalizacji. Dane kontaktowe znajdziesz na stronach poszczególnych biegów.

Udział dzieci w parkrun

Wszystkie dzieci poniżej 11 lat biorące udział w parkrun muszą pozostawać pod opieką rodziców lub opiekunów. Rodzice lub opiekunowie muszą upewnić się, że dzieci ustawione są odpowiednio na starcie i nie znajdują się na początku grupy w celu uniknięcia potencjalnych kolizji z dorosłymi zawodnikami i zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa najmłodszym uczestnikom biegów.

Nasi sponsorzy

adidas is all in
adidas is all in

adidas to światowy projektant, producent i dystrybutor profesjonalnego sprzętu sportowego. Jednym z jego głównych celów jest promowanie sportu na wszystkich szczeblach, zarówno zawodowym jak i amatorskim.

Również w Polsce adidas aktywnie angażuje się w inicjatywy związane z bieganiem. Także parkrun, którego jest sponsorem. Dowiedz się więcej na adidas.pl/running/