Trasa

Lokalizacja trasy to Park nad Starym Kanałem Bydgoskim. Długość trasy to 5km, a jej nawierzchnia to nawierzchnia asfaltowo–szutrowa. W przypadku złej pogody niektóre fragmenty trasy mogą być pokryte błotem, liśćmi lub kałużami. W ramach możliwości wolontariusze ubezpieczający trasę będą stali na trasie w miejscach o podwyższonym ryzyku lub fragmenty te zostaną oznaczone. Szczegółowy opis trasy znajduje się w kolumnie po prawej stronie ekranu.

Prosimy pamiętać, że parkrun organizowany jest na ogólnodostępnym terenie. W celu zachowania bezpieczeństwa wszystkich jego użytkowników prosimy ustąpić pierszeństwa innym użytkownikom terenu. Być może Twój wynik będzie nieco gorszy i nie uda Ci się uzyskać kolejnego rekordu osobistego tym razem, ale przyczyni się do wyeliminowania kolizji i wypadków.

Jesteśmy przyjaźni środowisku naturalnemu, dlatego w miarę możliwości prosimy o przybycie na miejsce spotkania spacerem, na rowerze, biegnąc lub korzystając ze środków komunikacji miejskiej. Jeżeli musisz skorzystać z samochodu, prosimy o rozważenie skorzystania z jednego samochodu wraz z innymi. Prosimy pamiętać, że odpowiedzialność za pojazdy ponoszą ich właściciele.

Bezpieczeństwo na trasie

parkrun Bydgoszcz jest cyklicznym spotkaniem, które ma służyć w bezpieczny sposób całej społeczności. Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno uczestnikom naszych spotkań, jak również innym znajdującym się na trasie lub w jej okolicy. Dlatego prosimy wszystkich uczestników o zapoznanie się z poniższymi zasadami:

 • W trakcie udziału prosimy uważać na otoczenie, w tym w szczególności innych użytkowników terenu.
 • Dzieciom poniżej 11 lat musi towarzyszyć rodzic/opiekun lub inny uczestnik wskazany przez rodzica/opiekuna.
 • W miarę możliwości prosimy o dotarcie na miejsce spotkania pieszo, rowerem lub środkami transportu publicznego w celu zredukowania niekorzystnego oddziaływania naszych spotkań na środowisko,
 • W celu zwiększenia bezpieczeństwa uczestniczących w parkrun zachęcamy do udziału w naszych spotkaniach w charakterze wolontariuszy. Informacje na temat wolontariatu w parkrun znajdziesz w sekcji wolontariat,
 • Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi w pobliżu ulic. Szczególna ostrożność wymagana jest w tym względzie w przypadku dzieci. Jeżeli dojeżdżasz na nasze spotkanie samochodem prosimy o rozważny dojazd i parkowanie, w szczególności jeżeli jesteś spóźniony(a)!
 • Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na innych użytkowników terenu, na którym zlokalizowana jest trasa, jak również samą trasę. Prosimy uważać w szczególności na rowerzystów, pieszych, dzieci, psy, pojazdy służbowe, gałęzie oraz inne przeszkody, które mogą pojawić się na trasie,
 • Prosimy wszystkich uczestników o wcześniejsze upewnienie się, że ich stan zdrowia pozwala na pokonanie dystansu 5 km. W przypadku braku pewności zalecamy wcześniejszą wizytę u lekarza specjalisty oraz wykonanie odpowiednich badań,
 • Prosimy pamiętać o rozgrzewce przed udziałem w naszych spotkaniach,
 • W momencie zauważenia problemów u innego uczestnika, w miarę możliwości prosimy o udzielenie pomocy oraz jak najszybsze zgłoszenie problemu najbliższemu wolontariuszowi.
 • Jeżeli jesteś kibicem, prosimy o zachowanie bezpiecznego dystansu od uczestników oraz zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci oraz psy, które mogą im towarzyszyć.
 • Ze względów bezpieczeństwa jednoczesny udział z wózkiem i psem jest niedozwolony.
 • W związku z faktem, że spotkania parkrun organizowane są na zewnątrz istnieje ryzyko obecności kleszczy, które przenoszą bakterie wywołujące Boreliozę. W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat choroby oraz sposobów zapobiegania jej prosimy zapoznać się z dodatkową informacją tutaj.
 • Do udziału w parkrun zapraszamy również uczestników z psami. W przypadku udziału z psem prosimy o trzymanie psa na krótkiej smyczy oraz pod kontrolą przez cały czas trwania spotkania. Prosimy również o zapoznanie się z zasadami udziału z psem w sekcji pomoc.

Mamy nadzieję, że przestrzeganie powyższych zasad sprawi, że parkrun Bydgoszcz będzie bezpiecznym spotkaniem dla wszystkich.

Współczynnik wieku

W ramach wszystkich spotkań parkrun obliczany jest Współczynnik wieku w celu umożliwienia uczestnikom porównywania wyników.

W ramach indywidualnych statystyk przesyłanych uczestnikom po ukończeniu biegu podawany jest tzw. współczynnik kategorii wiekowych. Współczynnik kategorii wiekowych pozwala na pokazanie rezultatu uczestnika w postaci stosunku do najlepszego wyniku dla jego płci oraz wieku wyrażonego w %. Wyliczony procent pozwala na porównanie wyników uczestników nie będących zarejestrwanymi w ramach tych samych kategorii wiekowych, czy też reprezentujących odmienną płeć. Dodatkowo, Współczynnik wieku pozwala porównywać wyniki uzyskane na różnych dystansach, np. 5km oraz maraton.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy odwiedzić stronę pomoc.

Przebieg trasy

Opis trasy

Park nad Starym Kanałem Bydgoskim jest jednym z najstarszych parków miejskich w Bydgoszczy. Trasa biegu poprowadzona jest parkowymi alejkami zarówno prawym jak i lewym brzegiem kanału, mijając po drodze zabytkowe śluzy oraz liczne pomniki przyrody. Startujemy ze skrzyżowania dwóch alejek parkowych pośród sosnowego lasku nieopodal siedziby KS "Gwiazda". Biegniemy prawym brzegiem pod wiaduktem kolejowym w kierunku środkowej śluzy nr V przy Czarnej Drodze, gdzie mostkiem przebiegamy na lewy brzeg i kierujemy się w kierunku przeciwnym ku ulicy Bronikowskiego. Po ok. 400m skręcamy w prawo przecinając Bulwar Sebastiana Malinowskiego i biegniemy alejką obiegając z prawej strony boisko sportowe. Dobiegając ponownie do Bulwaru skręcamy w lewo i kierujemy się w stronę ulicy Wrocławskiej. Tu na moście przy IV śluzie robimy nawrót i prawym brzegiem kanału biegniemy w kierunku ul. Bronikowskiego. Na środkowym mostku ponownie zmieniamy brzeg i Bulwarem Sebastiana Malinowskiego dalej podążamy w kierunku ul. Bronikowskiego. Tu też znajduje się VI zabytkowa śluza w pobliżu której biegniemy mostem po raz ostatni zmieniając kierunek biegu i kierujemy się w stronę mety.

Udogodnienia

Jak dotrzeć na start

Lokalizacja startu

Start i meta umiejscowione są na skrzyżowaniu dwóch alejek parkowych w pobliżu siedziby Klubu Sportowego "Gwiazda".

Dojazd transportem publicznym

Na miejsce startu dotrzeć można środkami komunikacji publicznej. Korzystając z linii tramwajowej nr 1 i 8, wysiąść na końcu pętli tramwajowej przy przystanku Wilczak (200m od miejsca startu), w przypadku korzystania z linii autobusowej nr 56, wysiąść przy przystanku Nakielska ? Widok (500m od miejsca startu)

Dojście pieszo

Park nad Starym Kanałem Bydgoskim umiejscowiony jest w pobliżu węzła komunikacyjnego przy Rondzie Grunwaldzkim, jednak aby dotrzeć na miejsce startu, należy kierować się (ok. 25 minut) na zachód wzdłuż ulicy Nakielskiej lub równoległą trasą prowadzącą przy kanale wodnym.

Dojazd samochodem/rowerem

Dojazd ulicą Nakielską z możliwością zaparkowania na placu tuż za wiaduktem kolejowym lub na parkingu usytuowanym przed siedzibą KS "Gwiazda" przy ulicy Bronikowskiego.

Kawiarnia

W pobliżu startu oraz mety nie ma dostępnych lokali.