Wolontariat w ramach parkrun

Spotkania parkrun odbywają się co tydzień. Każdy może zaangażować się jako wolontariusz. Będzie nam bardzo miło, jeśli do nas dołączysz!

Jest mnóstwo okazji, żeby spróbować nowych ról, wykorzystać posiadane umiejętności lub nauczyć się czegoś nowego, spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi, poznać nowych ludzi i stać się częścią społeczności parkrun.

Nie trzeba mieć doświadczenia jako uczestnik parkrun, ani jako wolontariusz. Do wyboru jest wiele różnych ról, a dużą część z nich można łączyć z marszem lub biegiem.

Możesz zgłosić się na wolontariat w pojedynkę lub z inną osobą. Zawsze w pobliżu będą ludzie, którzy udzielą odpowiedzi na wszelkie pytania.

Każdy wolontariat przybliża Cię o krok do kolejnego klubu parkrun, czyli wyróżnienia dla wolontariuszy, którzy pomogli w organizacji parkrun 10 (w przypadku osób poniżej 18. roku życia), 25, 50, 100, 250 lub 500 razy.

Jak się zaangażować

Z wyprzedzeniem: Jeśli wiesz z wyprzedzeniem, że chcesz być wolontariuszem (w najbliższy weekend lub w późniejszym terminie), wyślij e-mail na adres chrzanow@parkrun.com, a my skontaktujemy się z tobą. Twoja wiadomość bardzo nas ucieszy! Prosimy o podanie pełnego imienia i nazwiska, a jeśli znasz swój kod uczestnika parkrun, to podaj też ten kod.

W dniu spotkania: Jeśli nie masz pewności co do swoich planów na weekend i nie chcesz z wyprzedzeniem podejmować zobowiązania, po prostu przyjdź w dniu spotkania i zgłoś się na wolontariat – każda para rąk do pomocy na pewno nam się przyda!

Interesuje cię regularny udział w wolontariacie? W swoim profilu uczestnika parkrun możesz włączyć opcję otrzymywania e-maili na temat wolontariatu. Znajdziesz tę opcję tutaj.

Rejestracja: Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowana(y) w systemie parkrun, prosimy o dokonanie rejestracji tutaj. Rejestracja pozwoli ci śledzić swoją parkrunową historię i postępy na drodze do osiągnięcia tzw. klubów parkrun. Osoby, które są już zarejestrowane, nie muszą się rejestrować ponownie, żeby zostać wolontariuszami.

Harmonogram wolontariuszy na przyszłe edycje można sprawdzić tutaj. Nawet jeśli wygląda na zapełniony, zawsze znajdzie się zadanie dla ciebie, więc koniecznie się do nas odezwij!

Co można robić podczas edycji parkrun?

Na parkrun każdy znajdzie rolę dla siebie. Można rozstawiać oznakowanie na trasie, skanować kody uczestników na mecie lub ubezpieczać trasę. Pełna lista ról jest dostępna tutaj. Nigdy nie prosimy nikogo o pełnienie roli, w której osoba czuje się niekomfortowo. Jeśli natomiast chcesz pełnić konkretną rolę, daj nam znać, a postaramy się uwzględnić twoje życzenie.

W dniu spotkania możesz zawsze liczyć na wsparcie innych wolontariuszy. Jeśli w trakcie pełnienia roli wolontariusza będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości, zwróć się podczas spotkania do koordynatora lub skontaktuj się z nami po spotkaniu za pośrednictwem strony support.parkrun.com.

Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania. Jeśli nie, zapoznaj się z odpowiedziami na często zadawane pytania w dolnej części strony.

Odpowiedzi na często zadawane pytania

Czy zanim się zostanie wolontariuszem, trzeba wcześniej wziąć udział w parkrun?
Nie, nie trzeba wcześniej brać udziału w parkrun – nowe osoby są u nas zawsze mile widziane!

Ile trzeba mieć lat, żeby być wolontariuszem?
Nie ma ograniczeń wiekowych, jeżeli chodzi o wolontariat w ramach parkrun. Osoby, które nie ukończyły 18 lat, muszą jednak przebywać pod opieką lub w niewielkiej odległości od osoby dorosłej.

Czy mogę przyprowadzić swoje dzieci na wolontariat?
Tak, zachęcamy rodziny uczestników do zaangażowania się w wolontariat w ramach parkrun. Role są proste, a zadania odpowiednie dla dzieci. Można też uczestniczyć w wolontariacie całą rodziną!

Czy mogę zabrać ze sobą psa na wolontariat?
Tak, wiele ról można wykonywać z psem, pod warunkiem przestrzegania zasad udziału z psem (krótka, trzymana w ręce, nierozciągliwa smycz). Nie we wszystkich lokalizacjach parkrun dozwolony jest udział z psem, więc upewnij się, czy jest to dozwolone, gdy będziesz kontaktować się z lokalnym zespołem w sprawie wolontariatu.

Czy można przyjść na wolontariat z kolegą/koleżanką?
Tak, prosimy tylko dać nam znać, że będziesz z kolegą/koleżanką. Znajdziemy wam role, które będziecie mogli wykonywać razem.

Ile czasu zajmuje wolontariat?
parkrun nie ma wyznaczonej godziny zakończenia, więc czas udziału w wolontariacie może być różny w zależności od danej edycji. Ilość potrzebnego czasu zależy też od roli – niektóre obowiązki zajmują tylko kilka minut, inne wykonuje się dłużej. Niektóre role można łączyć z marszem lub biegiem na trasie parkrun. Na parkrun możesz zostać tak długo, jak chcesz. W niektórych lokalizacjach uczestnicy idą jeszcze na kawę!

Czy muszę się zobowiązać, że będę wolontariuszem określoną liczbę razy?
Nie, to ty decydujesz, jak często chcesz być wolontariuszem! Wystarczy napisać do nas maila, gdy chcesz podjąć się jakiejś roli na najbliższym spotkaniu, lub po prostu przyjść w dniu spotkania.

Czy co tydzień trzeba pełnić tę samą rolę?
Zdecydowanie nie! Podoba nam się, gdy wolontariusze pełnią różne role. Jeśli preferujesz konkretną rolę, po prostu daj nam znać.

Czy żeby zostać wolontariuszem, trzeba być biegaczem o określonej kondycji?
Nie, każdy jest mile widziany. Nie trzeba mieć żadnego doświadczenia, wiedzy ani umiejętności. Pomożemy ci znaleźć odpowiednią rolę.

Czy trzeba coś ze sobą zabrać albo jakoś szczególnie się ubrać?
Nie, ubierz się tak, żeby ci było wygodnie. W związku z udziałem w charakterze wolontrariusza, otrzymasz kamizelkę odblaskową do założenia na ubranie. Nie trzeba przynosić ze sobą żadnego sprzętu. Jedynie wolontariusze skanujący kody i mierzący czas potrzebują telefonu z pobraną aplikacją Wirtualny Wolontariusz (ang. Virtual Volunteer). Aplikacja jest dostępna tutaj.

Czy trzeba być zarejestrowanym w systemie parkrun?
Tak, prosimy, żeby przed przyjściem na wolontariat zarejestrować się tutaj. Jeśli jesteś już zarejestrowana(y) w systemie parkrun, nie musisz się rejestrować ponownie.

Czy trzeba mieć przy sobie kod uczestnika?
Wolontariusze nie muszą mieć przy sobie kodu uczestnika (chyba że skanują kody lub mierzą czas). Jeśli pełnisz rolę wolontariusza zamykającego stawkę, parkwalkera, wyznaczającego tempo lub przewodnika osoby słabowidzącej i chcesz mieć zmierzony czas, będzie ci potrzebny kod uczestnika.