Relacja z biegu parkrun Gdańsk w dniu 05/10/2013

Gdańsk obchodził Światowy Dzień parkrun

Ponad 120 uczestników świętowało w sobotę piątą rocznicę pierwszego, oficjalnego biegu parkrun, który odbył się w pod londyńskim Bushy Park. W tym roku 300 lokalizacji zrzeszone w inicjatywie parkrun, pobiły jednodniowy rekord frekwencji, który wyniósł 49991 tysięcy osób. Polska dołożyła swoją cegiełkę, aby poprawić ubiegłoroczny rekord – w 10 biegach polskiej akcji wystartowało wczoraj około 1300 miłośników biegania.

Przed wyruszeniem na 5-kilometrową trasę gratulacje od wszystkich otrzymali: Andrzej Wyrzykowski, Marek Chołota (obaj Akademia Biegania) i Waldek Chronowski, którzy tydzień temu ukończyli maraton w Warszawie. Uczestnicy w ramach wyrażenia szacunku dla maratończyków, przebiegli pierwsze metry bez wyprzedzania, a peleton poprowadzili wyżej wymienieni biegacze.

ilustracja

W 88 biegu parkrun wśród Pań najszybsza była Alicja Krella z wynikiem 24:50. Druga była Małgorzata Polinceusz z czasem 25:08, a trzecie miejsce zajęła Katarzyna Kalina, która przekroczyła linię mety osiem sekund później.

ilustracja

U Panów zwyciężył Tomek Bagrowski z Akademii Biegania. Dla Tomka był to trzecia z rzędu wygrana, a 5 km pokonał w czasie 18:40. Miejsce niżej zajął Artur Szymański z 10-sekundową stratą do lidera. Natomiast najniższe miejsce na podium zanotował Jarosław Siara z rezultatem 18:58.

ilustracja

Cieszy nas, że coraz więcej młodych ludzi biega w parkrun Gdańsk. Wczoraj koszulkę techniczną z numerem "10" na plecach - ufundowaną przez adidas Polska - otrzymała Paulina Wysocka za uczestnictwo w 10 biegach parkrun. Otrzymują ją wszyscy młodzi biegacze do 19 roku życia. Pozostali honorowani są czerwoną koszulką z liczbą 50, po zaliczeniu pięćdziesięciu startów.

Aktualny ranking w klasyfikacji rocznej w ramach drugiego sezonu po 37 biegach przedstawia się następująco: