Raport z biegu nr. 75 w dniu 20/04/2013

parkrun Gdynia po raz 75 z rekordem frekwencji!

W ostatnią sobotę po raz 75 zorganizowana została gdyńska edycja parkrun – bezpłatnego, cyklicznego biegu na dystansie 5km po Bulwarze Nadmorskim. Parkrun Gdynia, który wystartował w październiku 2011 był pierwszą lokalizacją biegów parkrun w Polsce i Europie Środkowej. Parkrun rozgrywany jest w 9 krajach świata, w ponad 230 miastach i skupia pół miliona uczestników. W parkrun wystartować może każdy, gdyż to co ważne to udział i walka z samym sobą. W Polsce oprócz Gdyni, biegi parkrun organizowane są w Gdańsku, Łodzi oraz Poznaniu.

Od początku istnienia parkrun Gdynia, jego uczestnicy pokonali już 12,500km w ramach 2,500 startów indywidualnych. Od momentu rozpoczęcia wspólnego biegania w sobotnie poranki, w ramach gdyńskiej lokalizacji padło 628 rekordów indywidualnych. Najlepszym wynikiem na gdyńskiej trasie wśród pań poszczycić się może Magdalena Dias, która dystans 5km w czerwcu 2012 roku pokonała w czasie 19:23. Rezultat Magdy jest od tego czasu rekordem parkrun Polska w kategorii żeńskiej. Wśród panów rekord parkrun Gdynia należy do Jasona Herrimana z Wielkiej Brytanii, który ponał 1,5 okrążenia Bulwaru w czasie 16:08. Jason, podobnie jak Magda jest również rekordzistą parkrun w Polsce.

Ostatnia edycja parkrun zgromadziła rekordową liczbę 74 uczestników, którzy stanęli na linii startu. Dla 14 z nich sobotni bieg był debiutem w parkrun, a 22 osoby pokonały trasę w swoim najlepszym jak dotychczas czasie! Z czasem 19:15 tryumfował reprezentant Gdyńskich Morsów, Marek Ruciński, rekordzista pod względem liczby zwycięstw w parkrun Gdynia (13 razy). Na drugim miejscu na metę z rezultatem 19:21 dotarł Mariusz Gawkowski, który tym samym ustanowił swój nowy rekord życiowy w ramach parkrun. Trzecie miejsce przypadło w udziale Adamowi Tomaszewskiemu, który uzyskał czas 19:33. Wśród pań zwyciężyła Klaudia Brzeska, która gdyńską trasę pokonała w czasie 23:13, druga była Beata Słowik z Thomson Reuters z czasem 24:27, natomiast trzecia wśród pań była Alicja Adamczyk z Biegamyrazem.pl, która uzyskała rezultat 24:42.

Po 75 edycjach parkrun Gdynia klasyfikacja roczna (październik 2012 – październik 2013) prezentuje się następująco: