Trasa

Lokalizacja trasy to Park Norweski. Długość trasy to 5km, a jej nawierzchnia to alejki szutrowe. W przypadku złej pogody niektóre fragmenty trasy mogą być pokryte błotem, liśćmi lub kałużami. W ramach możliwości wolontariusze ubezpieczający trasę będą stali na trasie w miejscach o podwyższonym ryzyku lub fragmenty te zostaną oznaczone. Szczegółowy opis trasy znajduje się w kolumnie po prawej stronie ekranu.

Prosimy pamiętać, że parkrun organizowany jest na ogólnodostępnym terenie. W celu zachowania bezpieczeństwa wszystkich jego użytkowników prosimy ustąpić pierszeństwa innym użytkownikom terenu. Być może Twój wynik będzie nieco gorszy i nie uda Ci się uzyskać kolejnego rekordu osobistego tym razem, ale przyczyni się do wyeliminowania kolizji i wypadków.

Jesteśmy przyjaźni środowisku naturalnemu, dlatego w miarę możliwości prosimy o przybycie na miejsce spotkania spacerem, na rowerze, biegnąc lub korzystając ze środków komunikacji miejskiej. Jeżeli musisz skorzystać z samochodu, prosimy o rozważenie skorzystania z jednego samochodu wraz z innymi. Prosimy pamiętać, że odpowiedzialność za pojazdy ponoszą ich właściciele.

Bezpieczeństwo na trasie

parkrun Jelenia Góra jest cyklicznym spotkaniem, które ma służyć w bezpieczny sposób całej społeczności. Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno uczestnikom naszych spotkań, jak również innym znajdującym się na trasie lub w jej okolicy. Dlatego prosimy wszystkich uczestników o zapoznanie się z poniższymi zasadami:

 • W trakcie udziału prosimy uważać na otoczenie, w tym w szczególności innych użytkowników terenu.
 • Dzieciom poniżej 11 lat musi towarzyszyć rodzic/opiekun lub inny uczestnik wskazany przez rodzica/opiekuna.
 • W miarę możliwości prosimy o dotarcie na miejsce spotkania pieszo, rowerem lub środkami transportu publicznego w celu zredukowania niekorzystnego oddziaływania naszych spotkań na środowisko,
 • W celu zwiększenia bezpieczeństwa uczestniczących w parkrun zachęcamy do udziału w naszych spotkaniach w charakterze wolontariuszy. Informacje na temat wolontariatu w parkrun znajdziesz w sekcji wolontariat,
 • Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi w pobliżu ulic. Szczególna ostrożność wymagana jest w tym względzie w przypadku dzieci. Jeżeli dojeżdżasz na nasze spotkanie samochodem prosimy o rozważny dojazd i parkowanie, w szczególności jeżeli jesteś spóźniony(a)!
 • Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na innych użytkowników terenu, na którym zlokalizowana jest trasa, jak również samą trasę. Prosimy uważać w szczególności na rowerzystów, pieszych, dzieci, psy, pojazdy służbowe, gałęzie oraz inne przeszkody, które mogą pojawić się na trasie,
 • Prosimy wszystkich uczestników o wcześniejsze upewnienie się, że ich stan zdrowia pozwala na pokonanie dystansu 5 km.
 • Prosimy pamiętać o rozgrzewce przed udziałem w naszych spotkaniach,
 • W momencie zauważenia problemów u innego uczestnika, w miarę możliwości prosimy o udzielenie pomocy oraz jak najszybsze zgłoszenie problemu najbliższemu wolontariuszowi.
 • Jeżeli jesteś kibicem, prosimy o zachowanie bezpiecznego dystansu od uczestników oraz zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci oraz psy, które mogą im towarzyszyć.
 • Ze względów bezpieczeństwa jednoczesny udział z wózkiem i psem jest niedozwolony.
 • W związku z faktem, że spotkania parkrun organizowane są na zewnątrz istnieje ryzyko obecności kleszczy, które przenoszą bakterie wywołujące Boreliozę. W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat choroby oraz sposobów zapobiegania jej prosimy zapoznać się z dodatkową informacją tutaj.
 • Do udziału w parkrun zapraszamy również uczestników z psami. W przypadku udziału z psem prosimy o trzymanie psa na krótkiej smyczy oraz pod kontrolą przez cały czas trwania spotkania. Prosimy również o zapoznanie się z zasadami udziału z psem w sekcji pomoc.

Mamy nadzieję, że przestrzeganie powyższych zasad sprawi, że parkrun Jelenia Góra będzie bezpiecznym spotkaniem dla wszystkich.

Współczynnik wieku

W ramach wszystkich spotkań parkrun obliczany jest Współczynnik wieku w celu umożliwienia uczestnikom porównywania wyników.

W ramach indywidualnych statystyk przesyłanych uczestnikom po ukończeniu biegu podawany jest tzw. współczynnik kategorii wiekowych. Współczynnik kategorii wiekowych pozwala na pokazanie rezultatu uczestnika w postaci stosunku do najlepszego wyniku dla jego płci oraz wieku wyrażonego w %. Wyliczony procent pozwala na porównanie wyników uczestników nie będących zarejestrwanymi w ramach tych samych kategorii wiekowych, czy też reprezentujących odmienną płeć. Dodatkowo, Współczynnik wieku pozwala porównywać wyniki uzyskane na różnych dystansach, np. 5km oraz maraton.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy odwiedzić stronę pomoc.

Przebieg trasy

Opis trasy

Trasa parkrun Jelenia Góra składa się z trzech okrążeń o długości 1,66 km i jest trasą o niskim nachyleniu terenu. Start oraz meta znajdują się w północnej części Parku na skrzyżowaniu ścieżek nieopodal Pawilonu Norweskiego - dawniej budynku Muzeum Przyrodniczego. Trasa biegnie głównymi alejkami parku i rozpoczyna się prostą o długości 200 m. Następnie trasa skręca w lewo i biegnie łukiem wzdłuż południowej granicy parku i wałów. Kolejne 500 m trasa biegnie szerokim łukiem w lewo mijając mały staw i boisko piłkarskie. Dalej przez 150 m wzdłuż parkingu i ulicy Podgórzyńskiej gdzie następnie skręca w lewo. Po 50 metrach na skrzyżowaniu ścieżek skręca w lewo i ścieżką wzdłuż boiska piłkarskiego i siłowni na wolnym powietrzu po 200 metrach skręca w lewo. Dalej 150 metrów prosto i przed granicą Parku z ulicą Norberta Barlickiego skręca w prawo i łukiem przez 500 m biegnie aleją aż do miejsca startu.

Udogodnienia

W Parku znajdują sie szalety , siłownia na wolnym powietrzu i boisko piłkarskie.

Jak dotrzeć na start

Lokalizacja startu

Start oraz meta znajdują się w północnej części Parku na skrzyżowaniu ścieżek nieopodal Pawilonu Norweskiego - dawniej budynku Muzeum Przyrodniczego.

Dojazd transportem publicznym

Aby dojechać do Parku Norweskiego trzeba wsiąść w autobus linii MZK nr 4,6,9,13,14,17,18,22,23,26. Jadąc linią nr 4,6,18,21,26 należy wysiąść na przystanku Osiedle XX- lecia. Natomiast jadąc liniami 9,13,14,17,18,21,22 należy wysiąść na przystanku ‘Daniłowskiego’.

Dojście pieszo

Park Norweski znajduje się w Jeleniej Górze a dokładniej w Cieplicach u zbiegu ulic Wolności, Cervi i Podgórzyńskiej. W pobliżu Osiedla XX-Lecia i Term Cieplickich. Miejsce zbiórki znajduje się w północnej części Parku Norweskiego przy dużym stawie pod budynkiem Pawilonu Norweskiego dawniej siedziby Muzeum Przyrodniczego

Dojazd samochodem/rowerem

Samochodem należy dojechać do Cieplic Ślaskich - Zdrój, obecnie uzdrowiskowej części miasta. Najlepiej jechać ulicą Wolności w kierunku na Cieplice i potem skręcić na ulicę Podgórzyńską, a następnie mijajac osiedle XX-Lecia po lewej skręcić na parking po prawej. W pobliżu Parku Norweskiego jest duży parking przy ul. Podgórzyńskiej i drugi mniejszy przy ulicy Cervi. Oba parkingi są bezpłatne i niestrzeżone.

Kawiarnia

Najbliższym punktem gastronomicznym jest położony na terenie Parku Norweskiego ‘Bar Domek Norweski’, ul. Wolności 268.