Dystans i trasa biegu

Trasa biegu przebiega przez Park Norweski, a jej długość to 5km. W zdecydowanej większości nawierzchnia trasy to alejki szutrowe. W przypadku złej pogody niektóre fragmenty trasy mogą być pokryte błotem, liśmi oraz kałużami. W ramach możliwości wolontariusze ubezpieczający trasę będą stali na trasie w miejscach o podwyższonym ryzyku lub fragmety te zostaną oznaczone. Szczegółowy opis trasy znajduje się w kolumnie po prawej stronie ekranu.

W związku z tym, że trasa przebiega przez teren ogólnodostępny, na którym jako uczestnicy nie mamy żadnych dodatkowych praw w stosunku do innych użytkowników terenu, prosimy pamiętać o zachowaniu ostrożności oraz - w razie konieczności - ustąpieniu pierwszeństwa innym użytkownikom.


W związku z naszą polityką bycia przyjaznymi środowisku naturalnemu, prosimy o przybycie na miejsce biegu spacerem, na rowerze, biegnąc lub korzystając ze środków komunikacji miejskej. Jeżeli musisz skorzystać z samochodu, prosimy o rozważenie skorzystania z jednego samochodu przez większą liczbę uczestników. Prosimy pamiętać również, iż za prawidłowe parkowanie samochodów odpowiedzialni są ich właściciele.


Bezpieczeństwo na trasie

Jelenia Góra jest bezpłatnym biegiem organizowanym przez wolontariuszy. W ramach parkrun naszym priorytetem jest bezpieczeństwo uczestników; biegaczy, kibiców oraz organizatorów. Naszym celem jest organizacja biegów, które są ogólnodostępne i jednocześnie bezpieczne. Zapewnienie bezpieczeństwa spoczywa w dużej mierze na nas jako organizatorach, wiele jednak zależy również od stosowania się do zasad bezpieczeństwa przez uczestników oraz kibiców. Dlatego też prosimy o wszystkich o zapoznanie się i zastosowanie się do poniższych zaleceń:

  • Prosimy wszystkich uczestników o wcześniejsze upewnienie się, że ich stan zdrowia pozwala na pokonanie dystansu 5 km. W tym celu zalecamy wcześniejszą wizytę u lekarza specjalisty oraz wykonanie odpowiednich badań,
  • Prosimy pamiętać o rozgrzewce przed rozpoczęciem biegu,
  • Podczas biegu, prosimy o zachowanie szczególnej uwagi na innych użytkowników terenu, na którym organizowany jest bieg. Prosimy uważać na rowerzystów, innych biegających, pieszych, dzieci, psy, pojazdy służb miejskich, gałęzie oraz inne przeszkody, które mogą pojawić się na trasie,
  • W związku z faktem, że spotkania parkrun organizowane są na zewnątrz istnieje ryzyko obecności kleszczy, które przenoszą bakterie wywołujące Boreliozę. W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat choroby oraz sposobom zapobiegania jej prosimy zapoznać się ze stroną www.gov.pl.
  • Do udziału w parkrun zapraszamy również uczestników z psami. W przypadku udziału z psem prosimy o trzymanie psa na krótkiej smyczy oraz pod kontrolą przez cały czas trwania spotkania. Prosimy również o zapoznanie się z zasadami udziału z psem w sekcji Pomoc.
  • Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi w pobliżu ulic. Szczególna ostrożność wymagana jest w tym względzie w przypadku dzieci. Jeżeli dojeżdżasz na bieg samochodem prosimy o rozważny dojazd i parkowanie, nawet jeżeli jesteś spóźniony(a)!
  • W momencie zauważenią problemów u innych uczestników, w miarę możliwości prosimy o udzielenie pierwszej pomocy oraz jak najszybsze zgłoszenie problemu najbliższemu wolontariuszowi/organizatorowi,
  • Jeżeli jesteś kibicem, prosimy o zachowanie bezpiecznego dystansu od biegnących oraz zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci oraz psy, które mogą towarzyszyć uczestnikom.
  • Udział w biegu jest bezpłatny i dobrowolny, tak więc wszyscy uczestnicy biorą w nim udział na własne ryzyko.
  • W celu zwiększenia bezpieczeństwa uczestniczących w parkrun zachęcamy do udziału w biegach w charakterze wolontariuszy. Informacje na temat wolontariatu w parkrun znajdziesz w sekcji Wolontariusze.

Wierzymy, że stosowanie się do powyższych reguł pozwoli zapewnić większe bezpieczeństwo oraz satysfakcję wszystkim uczestnikom parkrun Jelenia Góra.


Współczynnik kategorii wiekowych


W ramach indywidualnych statystyk przesyłanych uczestnikom po ukończeniu biegu podawany jest tzw. współczynnik kategorii wiekowych. Współczynnik kategorii wiekowych pozwala na pokazanie rezultatu uczestnika w postaci stosunku do najlepszego wyniku dla jego płci oraz wieku wyrażonego w %.

Tabele współczynnika wieku opracowane zostały po raz pierwszy w 1989 roku przez World Association of Veteran Athletes. Wyliczony procent pozwala na porównanie wyników uczestników nie będących zarejestrwanymi w ramach tych samych kategorii wiekowych, czy też reprezentujących odmienną płeć. Na przykład, najlepszy rezultat uzyskany przez kobietę w wieku 53 lat na dystansie 10km wynosi 35:01. Tak więc, jeżeli kobieta w wieku 53 lat ukończy ten dystans w czasie np. 45:18, jej współczynnik wieku będzie wynosił 77,03% (czyli 35:10 podzielone przez 45:18).


Mapa trasyOpis trasy


Trasa parkrun Jelenia Góra składa się z trzech okrążeń o długości 1,66 km i jest trasą o niskim nachyleniu terenu. Start oraz meta znajdują się w północnej części Parku na skrzyżowaniu ścieżek nieopodal Pawilonu Norweskiego - dawniej budynku Muzeum Przyrodniczego. Trasa biegnie głównymi alejkami parku i rozpoczyna się prostą o długości 200 m. Następnie trasa skręca w lewo i biegnie łukiem wzdłuż południowej granicy parku i wałów. Kolejne 500 m trasa biegnie szerokim łukiem w lewo mijając mały staw i boisko piłkarskie. Dalej przez 150 m wzdłuż parkingu i ulicy Podgórzyńskiej gdzie następnie skręca w lewo. Po 50 metrach na skrzyżowaniu ścieżek skręca w lewo i ścieżką wzdłuż boiska piłkarskiego i siłowni na wolnym powietrzu po 200 metrach skręca w lewo. Dalej 150 metrów prosto i przed granicą Parku z ulicą Norberta Barlickiego skręca w prawo i łukiem przez 500 m biegnie aleją aż do miejsca startu.

Udogodnienia


W Parku znajdują sie szalety , siłownia na wolnym powietrzu i boisko piłkarskie.

Lokalizacja startu i wskazówki dojazdu


Lokalizacja startu

Start oraz meta znajdują się w północnej części Parku na skrzyżowaniu ścieżek nieopodal Pawilonu Norweskiego - dawniej budynku Muzeum Przyrodniczego.

Dojazd transportem publicznym

Aby dojechać do Parku Norweskiego trzeba wsiąść w autobus linii MZK nr 4,6,9,13,14,17,18,22,23,26. Jadąc linią nr 4,6,18,21,26 należy wysiąść na przystanku Osiedle XX- lecia. Natomiast jadąc liniami 9,13,14,17,18,21,22 należy wysiąść na przystanku ‘Daniłowskiego’.

Idąc pieszo

Park Norweski znajduje się w Jeleniej Górze a dokładniej w Cieplicach u zbiegu ulic Wolności, Cervi i Podgórzyńskiej. W pobliżu Osiedla XX-Lecia i Term Cieplickich. Miejsce zbiórki znajduje się w północnej części Parku Norweskiego przy dużym stawie pod budynkiem Pawilonu Norweskiego dawniej siedziby Muzeum Przyrodniczego

Korzystając z samochodu, roweru lub innego własnego środka transportu

Samochodem należy dojechać do Cieplic Ślaskich - Zdrój, obecnie uzdrowiskowej części miasta. Najlepiej jechać ulicą Wolności w kierunku na Cieplice i potem skręcić na ulicę Podgórzyńską, a następnie mijajac osiedle XX-Lecia po lewej skręcić na parking po prawej. W pobliżu Parku Norweskiego jest duży parking przy ul. Podgórzyńskiej i drugi mniejszy przy ulicy Cervi. Oba parkingi są bezpłatne i niestrzeżone.

Najbliższa kawiarnia/miejsce spotkań


Najbliższym punktem gastronomicznym jest położony na terenie Parku Norweskiego ‘Bar Domek Norweski’, ul. Wolności 268.