Dystans i trasa biegu

Trasa biegu przebiega przez ścieżka rowerowo-spacerowa nad Prosną (wzdłuż Wału Matejki), a jej długość to 5km. W zdecydowanej większości nawierzchnia trasy to nawierzchnia asfaltowa. W przypadku złej pogody niektóre fragmenty trasy mogą być pokryte błotem, liśmi oraz kałużami. W ramach możliwości wolontariusze ubezpieczający trasę będą stali na trasie w miejscach o podwyższonym ryzyku lub fragmety te zostaną oznaczone. Szczegółowy opis trasy znajduje się w kolumnie po prawej stronie ekranu.

W związku z tym, że trasa przebiega przez teren ogólnodostępny, na którym jako uczestnicy nie mamy żadnych dodatkowych praw w stosunku do innych użytkowników terenu, prosimy pamiętać o zachowaniu ostrożności oraz - w razie konieczności - ustąpieniu pierwszeństwa innym użytkownikom.


W związku z naszą polityką bycia przyjaznymi środowisku naturalnemu, prosimy o przybycie na miejsce biegu spacerem, na rowerze, biegnąc lub korzystając ze środków komunikacji miejskej. Jeżeli musisz skorzystać z samochodu, prosimy o rozważenie skorzystania z jednego samochodu przez większą liczbę uczestników. Prosimy pamiętać również, iż za prawidłowe parkowanie samochodów odpowiedzialni są ich właściciele.


Bezpieczeństwo na trasie

Kalisz jest bezpłatnym biegiem organizowanym przez wolontariuszy. W ramach parkrun naszym priorytetem jest bezpieczeństwo uczestników; biegaczy, kibiców oraz organizatorów. Naszym celem jest organizacja biegów, które są ogólnodostępne i jednocześnie bezpieczne. Zapewnienie bezpieczeństwa spoczywa w dużej mierze na nas jako organizatorach, wiele jednak zależy również od stosowania się do zasad bezpieczeństwa przez uczestników oraz kibiców. Dlatego też prosimy o wszystkich o zapoznanie się i zastosowanie się do poniższych zaleceń:

  • Prosimy wszystkich uczestników o wcześniejsze upewnienie się, że ich stan zdrowia pozwala na pokonanie dystansu 5 km. W tym celu zalecamy wcześniejszą wizytę u lekarza specjalisty oraz wykonanie odpowiednich badań,
  • Prosimy pamiętać o rozgrzewce przed rozpoczęciem biegu,
  • Podczas biegu, prosimy o zachowanie szczególnej uwagi na innych użytkowników terenu, na którym organizowany jest bieg. Prosimy uważać na rowerzystów, innych biegających, pieszych, dzieci, psy, pojazdy służb miejskich, gałęzie oraz inne przeszkody, które mogą pojawić się na trasie,
  • Uczestnicy, którzy chcą biec z psem są mile widziani, aczkolwiek ze względu na bezpieczeństwo innych uczestników psy muszą być trzymane na krótkiej smyczy/uprzęży przez cały czas trwania biegu
  • Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi w pobliżu ulic. Szczególna ostrożność wymagana jest w tym względzie w przypadku dzieci. Jeżeli dojeżdżasz na bieg samochodem prosimy o rozważny dojazd i parkowanie, nawet jeżeli jesteś spóźniony(a)!
  • Jeżeli biegniesz z dzieckiem w wózku, prosimy o zachowanie szczególnej uwagi na innych uczestników biegu oraz ustawienie się na końcu stawki w momencie rozpoczęcia biegu,
  • W momencie zauważenią problemów u innych uczestników, w miarę możliwości prosimy o udzielenie pierwszej pomocy oraz jak najszybsze zgłoszenie problemu najbliższemu wolontariuszowi/organizatorowi,
  • Jeżeli jesteś kibicem, prosimy o zachowanie bezpiecznego dystansu od biegnących oraz zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci oraz psy, które mogą towarzyszyć uczestnikom.
  • Udział w biegu jest bezpłatny i dobrowolny, tak więc wszyscy uczestnicy biorą w nim udział na własne ryzyko.
  • W celu zwiększenia bezpieczeństwa uczestniczących w parkrun zachęcamy do udziału w biegach w charakterze wolontariuszy. Informacje na temat wolontariatu w parkrun znajdziesz w sekcji Wolontariusze.

Wierzymy, że stosowanie się do powyższych reguł pozwoli zapewnić większe bezpieczeństwo oraz satysfakcję wszystkim uczestnikom parkrun Kalisz.


Współczynnik kategorii wiekowych


W ramach indywidualnych statystyk przesyłanych uczestnikom po ukończeniu biegu podawany jest tzw. współczynnik kategorii wiekowych. Współczynnik kategorii wiekowych pozwala na pokazanie rezultatu uczestnika w postaci stosunku do najlepszego wyniku dla jego płci oraz wieku wyrażonego w %.

Tabele współczynnika wieku opracowane zostały po raz pierwszy w 1989 roku przez World Association of Veteran Athletes. Wyliczony procent pozwala na porównanie wyników uczestników nie będących zarejestrwanymi w ramach tych samych kategorii wiekowych, czy też reprezentujących odmienną płeć. Na przykład, najlepszy rezultat uzyskany przez kobietę w wieku 53 lat na dystansie 10km wynosi 35:01. Tak więc, jeżeli kobieta w wieku 53 lat ukończy ten dystans w czasie np. 45:18, jej współczynnik wieku będzie wynosił 77,03% (czyli 35:10 podzielone przez 45:18).


Mapa trasyOpis trasy


Trasa składa się z dwóch odcinków, każdy o długości 2,5km. Start i meta umiejscowione są na skrzyżowaniu dwóch ścieżek spacerowych w pobliżu siedziby Kaliskiego Parku Wodnego (Aquapark Kalisz). Trasa biegnie malowniczą ścieżką rowerowo-spacerową, na popularnym zielonym terenie sportowo-rekreacyjnym wzdłuż Prosny. Startujemy w miejscu gdzie dostępna tylko dla pieszych część ulicy Sportowej przecina Wał Matejki (pomiędzy Aquaparkiem a Kaliskim Towarzystwem Kolarskim). Biegniemy Wałem Matejki, kierując się na południowy wschód (w stronę mostu kolejowego). Po 260 metrach wraz ze ścieżką skręcamy delikatnie w lewo a następnie odbijamy w prawo żeby przebiec pod wiaduktem Trasy Bursztynowej. Następnie biegniemy wzdłuż rzeki, 350 metrów za wiaduktem zostawiamy po lewej ulicę Saperską - Wal Matejki przechodzi tutaj w ulicę Zimną. Po 500 metrach mijamy po lewej kolejną uliczkę - ulicę Saperską. Nie opuszczając asfaltowej ścieżki biegniemy dalej wzdłuż rzeki i po 350 metrach mignie nam po lewej ulica Rajskowska. Stąd mamy jeszcze 700 metrów do pola golfowego (po prawej) i skrzyżowania z ulicą Wiankową (po lewej). Biegniemy dalej asfaltem wzdłóż pola golfowego i po 300 metrach jestesmy już na półmetku. Teraz nawrót i bieg dokładnie tą samą trasą do mety przy Aquaparku.

Udogodnienia


Kaliski Park Wodny (Aquapark Kalisz).

Lokalizacja startu i wskazówki dojazdu


Lokalizacja startu

Start i meta umiejscowione są na skrzyżowaniu dwóch ścieżek spacerowych w pobliżu siedziby Kaliskiego Parku Wodnego (Aquapark Kalisz).

Dojazd transportem publicznym

Na miejsce startu dotrzeć można środkami komunikacji publicznej:
korzystając z linii autobusowych nr 1, 1A, 1B, 10, S1 wysiąść przy przystanku Łódzka-Sportowa (600m od m?ca startu).

Idąc pieszo

Wał Matejki przebiega wzdłóż południowo-wschodniego krańca Parku Miejskiego. Do miejsca startu można także dotrzeć ulicą Sportową, odchodzącą na południowy zachód od ulicy Łódzkiej.

Korzystając z samochodu, roweru lub innego własnego środka transportu

Dojazd ulicą Sportową z możliwością zaparkowania na parkingu przy Kaliskim Parku Wodnym (Aquapark Kalisz).

Najbliższa kawiarnia/miejsce spotkań


Cafe Calisia, ul. Aleja Wolności 6