Trasa

Lokalizacja trasy to Park Miejski w Kościanie. Długość trasy to 5km, a jej nawierzchnia to Multi (Żwir/Piasek/Szuter). W przypadku złej pogody niektóre fragmenty trasy mogą być pokryte błotem, liśćmi lub kałużami. W ramach możliwości wolontariusze ubezpieczający trasę będą stali na trasie w miejscach o podwyższonym ryzyku lub fragmenty te zostaną oznaczone. Szczegółowy opis trasy znajduje się w kolumnie po prawej stronie ekranu.

Prosimy pamiętać, że parkrun organizowany jest na ogólnodostępnym terenie. W celu zachowania bezpieczeństwa, uczestnicy proszeni są o ustąpienie pierwszeństwa innym użytkownikom terenu. Być może Twój wynik będzie nieco gorszy i nie uda Ci się uzyskać kolejnego rekordu osobistego tym razem, ale przyczyni się do zmniejszenia ryzyka kolizji i wypadków.

Jesteśmy przyjaźni środowisku naturalnemu, dlatego w miarę możliwości prosimy o przybycie na miejsce spotkania spacerem, na rowerze, biegnąc lub korzystając ze środków komunikacji miejskiej. Jeżeli musisz skorzystać z samochodu, prosimy o rozważenie skorzystania z jednego samochodu wraz z innymi. Prosimy pamiętać, że odpowiedzialność za pojazdy ponoszą ich właściciele.

Bezpieczeństwo na trasie

parkrun Kościan jest cyklicznym spotkaniem, które ma służyć w bezpieczny sposób całej społeczności. Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno uczestnikom naszych spotkań, jak również innym znajdującym się na trasie lub w jej okolicy. Dlatego prosimy wszystkich uczestników o zapoznanie się z poniższymi zasadami:

 • W trakcie udziału prosimy uważać na otoczenie, w tym w szczególności innych użytkowników terenu.
 • Dzieciom poniżej 11 lat musi towarzyszyć rodzic/opiekun lub inny uczestnik wskazany przez rodzica/opiekuna.
 • W miarę możliwości prosimy o dotarcie na miejsce spotkania pieszo, rowerem lub środkami transportu publicznego w celu zredukowania niekorzystnego oddziaływania naszych spotkań na środowisko,
 • W celu zwiększenia bezpieczeństwa uczestniczących w parkrun zachęcamy do udziału w naszych spotkaniach w charakterze wolontariuszy. Informacje na temat wolontariatu w parkrun znajdziesz w sekcji wolontariat,
 • Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi w pobliżu ulic. Szczególna ostrożność wymagana jest w tym względzie w przypadku dzieci. Jeżeli dojeżdżasz na nasze spotkanie samochodem prosimy o rozważny dojazd i parkowanie, w szczególności jeżeli jesteś spóźniony(a)!
 • Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na innych użytkowników terenu, na którym zlokalizowana jest trasa, jak również samą trasę. Prosimy uważać w szczególności na rowerzystów, pieszych, dzieci, psy, pojazdy służbowe, gałęzie oraz inne przeszkody, które mogą pojawić się na trasie,
 • Prosimy wszystkich uczestników o wcześniejsze upewnienie się, że ich stan zdrowia pozwala na pokonanie dystansu 5 km.
 • W momencie zauważenia problemów u innego uczestnika, w miarę możliwości prosimy o udzielenie pomocy oraz jak najszybsze zgłoszenie problemu najbliższemu wolontariuszowi.
 • Jeżeli jesteś kibicem, prosimy o zachowanie bezpiecznego dystansu od uczestników oraz zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci oraz psy, które mogą im towarzyszyć.
 • W związku z faktem, że spotkania parkrun organizowane są na zewnątrz istnieje ryzyko obecności kleszczy, które przenoszą bakterie wywołujące Boreliozę. W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat choroby oraz sposobów zapobiegania jej prosimy zapoznać się z dodatkową informacją tutaj.
 • Do udziału w parkrun zapraszamy również uczestników z psami. W przypadku udziału z psem prosimy o trzymanie psa na krótkiej smyczy oraz pod kontrolą przez cały czas trwania spotkania. Prosimy również o zapoznanie się z zasadami udziału z psem w sekcji pomoc.

Mamy nadzieję, że przestrzeganie powyższych zasad sprawi, że parkrun Kościan będzie bezpiecznym spotkaniem dla wszystkich.

Współczynnik wieku

W ramach wszystkich spotkań parkrun obliczany jest Współczynnik wieku w celu umożliwienia uczestnikom porównywania wyników.

W ramach indywidualnych statystyk przesyłanych uczestnikom po ukończeniu biegu podawany jest tzw. współczynnik kategorii wiekowych. Współczynnik kategorii wiekowych pozwala na pokazanie rezultatu uczestnika w postaci stosunku do najlepszego wyniku dla jego płci oraz wieku wyrażonego w %. Wyliczony procent pozwala na porównanie wyników uczestników nie będących zarejestrwanymi w ramach tych samych kategorii wiekowych, czy też reprezentujących odmienną płeć. Dodatkowo, Współczynnik wieku pozwala porównywać wyniki uzyskane na różnych dystansach, np. 5km oraz maraton.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy odwiedzić stronę pomoc.

Przebieg trasy

Opis trasy

Trasa parkrun Kościan składa się z niepełnych trzech okrążeń o długości ok. 1,75 km każde i jest trasą o niskim nachyleniu terenu. META biegu umiejscowiona jest przy placu zabaw znajdującym się są w północno-zachodniej części parku, w bliskim sąsiedztwie dawnej dyskoteki, natomiast START znajduje się ok. 300 metrów od mety - należy iść prosto główną alejką przebiegającą obok placu zabaw. Trasa w całości biegnie biegnie alejkami parku, a szerokość alejki to najczęściej ok. 2 metry, momentami rozszerza się do 3-4 metrów. Trasa ma w większości charakter intuicyjny i jest łatwa do zapamiętania dla nowego uczestnika.

Udogodnienia

Jak dotrzeć na start

Lokalizacja startu

Start umiejscowiony jest w północno-zachodniej części parku, w pobliżu placu przy niegdysiejszej dyskotece.

Dojazd transportem publicznym

Brak komunikacji publicznej w Kościanie

Dojście pieszo

Od dworca PKP i PKS należy podążać ulicą Dworcową w stronę ronda Solidarności. Następnie z ronda kierujemy się w ulicę Kościuszki i idziemy tak długo aż nie dotrzemy do budynku LO im. Oskara Kolberga w Kościanie. Tam skręcamy w lewą w opadającą w dół ulicę Nadobrzańską. Kontynuujemy łagodnym łukiem ulicy w prawo, po dotarciu do placu Wolności ruszamy w stronę ulicy Bączkowskiego. Po dotarciu do skrzyżowania przy budynku Państwowej Straży Pożarnej kierujemy się dalej prosto tą samą ulicą. Po ok. 500 metrach docieramy do Parku Miejskiego.

Dojazd samochodem/rowerem

Jadąc od strony Poznania: wjeżdżamy na obwodnicę miasta, na rondzie jedziemy prosto w stronę Wrocławia, następnie po ok. 500 metrach skręcamy w lewo (?Zajazd u Dudziarza”). Skręcamy w prawo w ulicę Bączkowskiego gdzie po 200 metrach docieramy do Parku Miejskiego.

Jadąc od strony Grodziska Wlkp.: docieramy do ronda w na obwodnicy miasta, gdzie skręcamy w prawo w stronę Wrocławia, następnie po ok. 500 metrach skręcamy w lewo (?Zajazd u Dudziarza”). Skręcamy w prawo w ulicę Bączkowskiego gdzie po 200 metrach docieramy do Parku Miejskiego. .

Jadąc od strony Wrocławia: wjeżdżamy na obwodnicę miasta gdzie w pewnym momencie dotrzemy do jedynego skrzyżowania na niej z sygnalizacją świetlną. Jedziemy dalej prosto cały czas obwodnicą, po ok. 900 metrach skręcamy w prawo (?Zajazd u Dudziarza”). Skręcamy w prawo w ulicę Bączkowskiego gdzie po 200 metrach docieramy do Parku Miejskiego

Kawiarnia

Zajazd u Dudziarza