Trasa

Lokalizacja trasy to Krakowskie Błonia. Długość trasy to 5km, a jej nawierzchnia to ścieżki asfaltowe. W przypadku złej pogody niektóre fragmenty trasy mogą być pokryte błotem, liśćmi lub kałużami. W ramach możliwości wolontariusze ubezpieczający trasę będą stali na trasie w miejscach o podwyższonym ryzyku lub fragmenty te zostaną oznaczone. Szczegółowy opis trasy znajduje się w kolumnie po prawej stronie ekranu.

Prosimy pamiętać, że parkrun organizowany jest na ogólnodostępnym terenie. W celu zachowania bezpieczeństwa, uczestnicy proszeni są o ustąpienie pierwszeństwa innym użytkownikom terenu. Być może Twój wynik będzie nieco gorszy i nie uda Ci się uzyskać kolejnego rekordu osobistego tym razem, ale przyczyni się do zmniejszenia ryzyka kolizji i wypadków.

Jesteśmy przyjaźni środowisku naturalnemu, dlatego w miarę możliwości prosimy o przybycie na miejsce spotkania spacerem, na rowerze, biegnąc lub korzystając ze środków komunikacji miejskiej. Jeżeli musisz skorzystać z samochodu, prosimy o rozważenie skorzystania z jednego samochodu wraz z innymi. Prosimy pamiętać, że odpowiedzialność za pojazdy ponoszą ich właściciele.

Bezpieczeństwo na trasie

parkrun Kraków jest cyklicznym spotkaniem, które ma służyć w bezpieczny sposób całej społeczności. Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno uczestnikom naszych spotkań, jak również innym znajdującym się na trasie lub w jej okolicy. Dlatego prosimy wszystkich uczestników o zapoznanie się z poniższymi zasadami:

  • W trakcie udziału prosimy uważać na otoczenie, w tym w szczególności innych użytkowników terenu.
  • Dzieciom poniżej 11 lat musi towarzyszyć rodzic/opiekun lub inny uczestnik wskazany przez rodzica/opiekuna.
  • W miarę możliwości prosimy o dotarcie na miejsce spotkania pieszo, rowerem lub środkami transportu publicznego w celu zredukowania niekorzystnego oddziaływania naszych spotkań na środowisko,
  • W celu zwiększenia bezpieczeństwa uczestniczących w parkrun zachęcamy do udziału w naszych spotkaniach w charakterze wolontariuszy. Informacje na temat wolontariatu w parkrun znajdziesz w sekcji wolontariat,
  • Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi w pobliżu ulic. Szczególna ostrożność wymagana jest w tym względzie w przypadku dzieci. Jeżeli dojeżdżasz na nasze spotkanie samochodem prosimy o rozważny dojazd i parkowanie, w szczególności jeżeli jesteś spóźniony(a)!
  • Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na innych użytkowników terenu, na którym zlokalizowana jest trasa, jak również samą trasę. Prosimy uważać w szczególności na rowerzystów, pieszych, dzieci, psy, pojazdy służbowe, gałęzie oraz inne przeszkody, które mogą pojawić się na trasie,
  • Prosimy wszystkich uczestników o wcześniejsze upewnienie się, że ich stan zdrowia pozwala na pokonanie dystansu 5 km.
  • W momencie zauważenia problemów u innego uczestnika, w miarę możliwości prosimy o udzielenie pomocy oraz jak najszybsze zgłoszenie problemu najbliższemu wolontariuszowi.
  • Jeżeli jesteś kibicem, prosimy o zachowanie bezpiecznego dystansu od uczestników oraz zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci oraz psy, które mogą im towarzyszyć.
  • W związku z faktem, że spotkania parkrun organizowane są na zewnątrz istnieje ryzyko obecności kleszczy, które przenoszą bakterie wywołujące Boreliozę. W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat choroby oraz sposobów zapobiegania jej prosimy zapoznać się z dodatkową informacją tutaj.
  • Do udziału w parkrun zapraszamy również uczestników z psami. W przypadku udziału z psem prosimy o trzymanie psa na krótkiej smyczy oraz pod kontrolą przez cały czas trwania spotkania. Prosimy również o zapoznanie się z zasadami udziału z psem w sekcji pomoc.

Mamy nadzieję, że przestrzeganie powyższych zasad sprawi, że parkrun Kraków będzie bezpiecznym spotkaniem dla wszystkich.

Współczynnik wieku

W ramach wszystkich spotkań parkrun obliczany jest Współczynnik wieku w celu umożliwienia uczestnikom porównywania wyników.

W ramach indywidualnych statystyk przesyłanych uczestnikom po ukończeniu biegu podawany jest tzw. współczynnik kategorii wiekowych. Współczynnik kategorii wiekowych pozwala na pokazanie rezultatu uczestnika w postaci stosunku do najlepszego wyniku dla jego płci oraz wieku wyrażonego w %. Wyliczony procent pozwala na porównanie wyników uczestników nie będących zarejestrwanymi w ramach tych samych kategorii wiekowych, czy też reprezentujących odmienną płeć. Dodatkowo, Współczynnik wieku pozwala porównywać wyniki uzyskane na różnych dystansach, np. 5km oraz maraton.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy odwiedzić stronę pomoc.

Przebieg trasy

Opis trasy

Trasa (5km) to jedno pełne okrążenie (ok. 3570m.) oraz prosta z nawrotką po (ok. 715m) dopełniającą dystans. Trasa biegnie ścieżką asfaltową. Przewyższenie jest nieznaczne. Całość osłonięta jest od wiatru oraz nie koliduje z ruchem kołowym. Należy jednak zwrócić uwagę na pobliską ścieżkę rowerową oraz przypadkowych spacerowiczów i przechodniów. Wskaźniki dystansu rozstawione są co 1 km. Pomiar czasu elektroniczny.

Udogodnienia

W bespośrednim sąsiedztwie trasy znajduje się parking zlokalizowany przy mecie biegu. W sobotę parking jest bezpłatny. Dodatkowo, w odległości ok. 50m od mety znajdują się toalety.

Jak dotrzeć na start

Lokalizacja startu

Start biegu to miejsce dobrze znane wszystkim osobom, które aktywnie spędzają czas na Krakowskich Błoniach. Znajduje się ono przy Aleji 3 Maja, przy pętli tramwajowej i autobusowej "Cichy Kącik".

Dojazd transportem publicznym

Miejsce startu oraz cała trasa zlokalizowane są w centrum miasta na Krakowskich Błoniach. Dojechać można miejską komunikacją autobusową nr 159 i 102 oraz tramwajową linie 1 i 20 przystanek Cichy Kącik. Więcej informacji na temat dojazdu można znaleźć tutaj.

Dojście pieszo

Najdogodniej dotrzeć na Błonia tramwajami oraz autobusami miejskimi

Dojazd samochodem/rowerem

Jadąc z północnej części miasta kieruj się w stronę Stadonu Cracovii- Aleja Słowackiego, Aleja Mickiewicza, Aleja Krasickiego. Z koleji jadący od południa na rondzie Matecznego winni zjechać na ulicę Marii Konopnickiej. Dojazd z Nowej Huty: kierunek na ulicę Opolską, a następnie Aleja Słowackiego i Aleja Mickiewicza.

Kawiarnia