Trasa

Lokalizacja trasy to Las Aniołowski w Częstochowie. Długość trasy to 5km, a jej nawierzchnia to Żwir/Piasek/Szuter. W przypadku złej pogody niektóre fragmenty trasy mogą być pokryte błotem, liśćmi lub kałużami. W ramach możliwości wolontariusze ubezpieczający trasę będą stali na trasie w miejscach o podwyższonym ryzyku lub fragmenty te zostaną oznaczone. Szczegółowy opis trasy znajduje się w kolumnie po prawej stronie ekranu.

Prosimy pamiętać, że parkrun organizowany jest na ogólnodostępnym terenie. W celu zachowania bezpieczeństwa, uczestnicy proszeni są o ustąpienie pierwszeństwa innym użytkownikom terenu. Być może Twój wynik będzie nieco gorszy i nie uda Ci się uzyskać kolejnego rekordu osobistego tym razem, ale przyczyni się do zmniejszenia ryzyka kolizji i wypadków.

Jesteśmy przyjaźni środowisku naturalnemu, dlatego w miarę możliwości prosimy o przybycie na miejsce spotkania spacerem, na rowerze, biegnąc lub korzystając ze środków komunikacji miejskiej. Jeżeli musisz skorzystać z samochodu, prosimy o rozważenie skorzystania z jednego samochodu wraz z innymi. Prosimy pamiętać, że odpowiedzialność za pojazdy ponoszą ich właściciele.

Bezpieczeństwo na trasie

parkrun Las Aniołowski jest cyklicznym spotkaniem, które ma służyć w bezpieczny sposób całej społeczności. Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno uczestnikom naszych spotkań, jak również innym znajdującym się na trasie lub w jej okolicy. Dlatego prosimy wszystkich uczestników o zapoznanie się z poniższymi zasadami:

 • W trakcie udziału prosimy uważać na otoczenie, w tym w szczególności innych użytkowników terenu.
 • Dzieciom poniżej 11 lat musi towarzyszyć rodzic/opiekun lub inny uczestnik wskazany przez rodzica/opiekuna.
 • W miarę możliwości prosimy o dotarcie na miejsce spotkania pieszo, rowerem lub środkami transportu publicznego w celu zredukowania niekorzystnego oddziaływania naszych spotkań na środowisko,
 • W celu zwiększenia bezpieczeństwa uczestniczących w parkrun zachęcamy do udziału w naszych spotkaniach w charakterze wolontariuszy. Informacje na temat wolontariatu w parkrun znajdziesz w sekcji wolontariat,
 • Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi w pobliżu ulic. Szczególna ostrożność wymagana jest w tym względzie w przypadku dzieci. Jeżeli dojeżdżasz na nasze spotkanie samochodem prosimy o rozważny dojazd i parkowanie, w szczególności jeżeli jesteś spóźniony(a)!
 • Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na innych użytkowników terenu, na którym zlokalizowana jest trasa, jak również samą trasę. Prosimy uważać w szczególności na rowerzystów, pieszych, dzieci, psy, pojazdy służbowe, gałęzie oraz inne przeszkody, które mogą pojawić się na trasie,
 • Prosimy wszystkich uczestników o wcześniejsze upewnienie się, że ich stan zdrowia pozwala na pokonanie dystansu 5 km.
 • W momencie zauważenia problemów u innego uczestnika, w miarę możliwości prosimy o udzielenie pomocy oraz jak najszybsze zgłoszenie problemu najbliższemu wolontariuszowi.
 • Jeżeli jesteś kibicem, prosimy o zachowanie bezpiecznego dystansu od uczestników oraz zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci oraz psy, które mogą im towarzyszyć.
 • W związku z faktem, że spotkania parkrun organizowane są na zewnątrz istnieje ryzyko obecności kleszczy, które przenoszą bakterie wywołujące Boreliozę. W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat choroby oraz sposobów zapobiegania jej prosimy zapoznać się z dodatkową informacją tutaj.
 • Do udziału w parkrun zapraszamy również uczestników z psami. W przypadku udziału z psem prosimy o trzymanie psa na krótkiej smyczy oraz pod kontrolą przez cały czas trwania spotkania. Prosimy również o zapoznanie się z zasadami udziału z psem w sekcji pomoc.

Mamy nadzieję, że przestrzeganie powyższych zasad sprawi, że parkrun Las Aniołowski będzie bezpiecznym spotkaniem dla wszystkich.

Współczynnik wieku

W ramach wszystkich spotkań parkrun obliczany jest Współczynnik wieku w celu umożliwienia uczestnikom porównywania wyników.

W ramach indywidualnych statystyk przesyłanych uczestnikom po ukończeniu biegu podawany jest tzw. współczynnik kategorii wiekowych. Współczynnik kategorii wiekowych pozwala na pokazanie rezultatu uczestnika w postaci stosunku do najlepszego wyniku dla jego płci oraz wieku wyrażonego w %. Wyliczony procent pozwala na porównanie wyników uczestników nie będących zarejestrwanymi w ramach tych samych kategorii wiekowych, czy też reprezentujących odmienną płeć. Dodatkowo, Współczynnik wieku pozwala porównywać wyniki uzyskane na różnych dystansach, np. 5km oraz maraton.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy odwiedzić stronę pomoc.

Przebieg trasy

Opis trasy

Trasa składa się z jednego okrążenia na terenie parku miejskiego "Las Aniołowski" oraz odcinka na terenie promenady im. Czesława Niemena. Rozpoczyna się na asfaltowej promenadzie, prostą w kierunku amfiteatru. Następnie zawraca i tą samą drogą biegnie w kierunku punktu startowego. Po minięciu punktu startowego wbiega na prawo na teren Lasu. Biegnie główną ścieżką robiąc duży łuk w lewo. Po ok. 600 m skręca na rozwidleniu dróg w prawo i kontynuuje bieg główną drogą przez 1500 m. Następnie przy tunelu pod aleją Marszałkowską, zawraca do wcześniejszego rozwidlenia dróg. Skręca w prawo i po 300 m wychodzi z terenu Lasu Aniołowskiego, by wbiec na metę usytuowaną w miejscu startu.

Udogodnienia

Na początku Promenady Czesława Niemena znajduje się centrum handlowe "Promenada", czynne 7-18. Można tam zakupić produkty spożywcze i przemysłowe oraz skorzystać z toalety (w pierwszym segmencie darmowa, w drugim płatna).
Sezonowo (od kwietnia do listopada) na linii startu oraz wzdłuż trasy parkrun rozstawione są toalety przenośne. Przy ulicy Kukuczki, w okolicach pętli autobusowej znajduje się sklep spożywczo-przemysłowy.

Jak dotrzeć na start

Lokalizacja startu

Start oraz meta znajdują się na końcu promenady im. Czesława Niemena, tuż przy Lesie Aniołowskim.

Dojazd transportem publicznym

Na miejsce startu można dotrzeć autobusami linii 15, 16, 24, 80 (przystanek Kukuczki) z przystanku końcowego to ok. 300 m do miejsca startu. Autobusami linii 22 oraz 29 zlokalizowanymi na pętli Gombrowicza, ok. 600 m od linii startu.

Tramwajami linii 1, 2, 3 z przystanku końcowego Fieldorfa-Nila, ok 1,2 km od linii startu. Można też wysiąść przy Alei Armii Krajowej, przystanek "Promenada Niemena".

Z dworca kolejowego Częstochowa Główna oraz z dworca autobusowego można dojechać autobusami linii 15 i 16 oraz tramwajem linii 1, 2, 3. Z dworca kolejowego Częstochowa Stradom można dojechać autobusem nr 16.

Sezonowo można skorzystać z roweru miejskiego - stacja rowerowa oddalona jest od miejsca startu o 500 m.

Dojście pieszo

Park "Las Aniołowski" znajduje się na wschodnich obrzeżach częstochowskiej dzielnicy Północ. Od strony zachodniej najprościej jest dojść do miejsca startu deptakiem o nazwie Promenada im. Czesława Niemena (miejsce startu znajduje się na końcu promenady tuż przy ścianie Lasu Aniołowskiego).

Od północy do miejsca startu dojdziemy ulicą Kukuczki (gdy kończy się część asfaltowa należy skręcić po skosie w lewo i idąc wzdłuż ściany Lasu Aniołowskiego dotrzemy do miejsca startu).

Od strony południowej istnieje dojście drogą gruntową wzdłuż ściany Lasu Aniołowskiego od ulicy Wały Dwernickiego.

Dojazd samochodem/rowerem

Dojazd od centrum alejami Armii Krajowej i Wyzwolenia, wzdłuż linii tramwajowej. Mijamy pętlę tramwajową i dojeżdżamy do końca alei Wyzwolenia, pod sam las. Następnie skręcamy w ulicę Kukuczki.

Dojazd od strony Katowic drogą DK 1, E-75. Wjeżdżając do Częstochowy, mijamy zjazd na Opole. Za pierwszym mostem skręcamy w prawo w zjazd na dzielnicę "Północ" i "Tysiąclecie". Skręcamy w prawo w ulicę Warszawską i na pierwszym rondzie zjeżdżamy pierwszym zjazdem. Drugie rondo opuszczamy drugim zjazdem i na trzecim rondzie zjeżdżamy drugim zjazdem. Po ok. 300 m jadąc ulicą Wały Dwernickiego wjeżdżamy w prawo w gruntową drogę.

Dojazd od strony Piotrkowa, Łodzi, Warszawy drogą DK-1, E-75. Wjeżdżamy do Częstochowy i tuż za zalesionym terenem skręcamy w zjazd na dzielnice "Północ", "Tysiąclecie". Z ronda zjeżdżamy pierwszym zjazdem. Po ok. 300 m jadąc ulicą Wały Dwernickiego wjeżdżamy w prawo w gruntową drogę.

Wzdłuż gruntowej drogi na końcu ulicy Kukuczki. Współrzędne GPS: 50.835006, 19.139990.
Przy punkcie zlewnym nieczystości - Wały Dwernickiego 291 - parkowanie na końcu drogi gruntowej. Współrzędne GPS: 50.834474, 19.140065.
Dogodny parking zlokalizowany jest również przy ulicy Rolniczej (wjazd od ulicy Dekabrystów) - końcowy odcinek ulicy Rolniczej, należy minąć cmentarz Kule i teren ogródków działkowych, 800 m do linii startu

Kawiarnia

Restauracja Pod Papugami.