Dystans i trasa biegu

Trasa biegu przebiega przez Las Aniołowski w Częstochowie, a jej długość to 5km. W zdecydowanej większości nawierzchnia trasy to Żwir/Piasek/Szuter. W przypadku złej pogody niektóre fragmenty trasy mogą być pokryte błotem, liśmi oraz kałużami. W ramach możliwości wolontariusze ubezpieczający trasę będą stali na trasie w miejscach o podwyższonym ryzyku lub fragmety te zostaną oznaczone. Szczegółowy opis trasy znajduje się w kolumnie po prawej stronie ekranu.

W związku z tym, że trasa przebiega przez teren ogólnodostępny, na którym jako uczestnicy nie mamy żadnych dodatkowych praw w stosunku do innych użytkowników terenu, prosimy pamiętać o zachowaniu ostrożności oraz - w razie konieczności - ustąpieniu pierwszeństwa innym użytkownikom.


W związku z naszą polityką bycia przyjaznymi środowisku naturalnemu, prosimy o przybycie na miejsce biegu spacerem, na rowerze, biegnąc lub korzystając ze środków komunikacji miejskej. Jeżeli musisz skorzystać z samochodu, prosimy o rozważenie skorzystania z jednego samochodu przez większą liczbę uczestników. Prosimy pamiętać również, iż za prawidłowe parkowanie samochodów odpowiedzialni są ich właściciele.


Bezpieczeństwo na trasie

Las Aniołowski jest bezpłatnym biegiem organizowanym przez wolontariuszy. W ramach parkrun naszym priorytetem jest bezpieczeństwo uczestników; biegaczy, kibiców oraz organizatorów. Naszym celem jest organizacja biegów, które są ogólnodostępne i jednocześnie bezpieczne. Zapewnienie bezpieczeństwa spoczywa w dużej mierze na nas jako organizatorach, wiele jednak zależy również od stosowania się do zasad bezpieczeństwa przez uczestników oraz kibiców. Dlatego też prosimy o wszystkich o zapoznanie się i zastosowanie się do poniższych zaleceń:

  • Prosimy wszystkich uczestników o wcześniejsze upewnienie się, że ich stan zdrowia pozwala na pokonanie dystansu 5 km. W tym celu zalecamy wcześniejszą wizytę u lekarza specjalisty oraz wykonanie odpowiednich badań,
  • Prosimy pamiętać o rozgrzewce przed rozpoczęciem biegu,
  • Podczas biegu, prosimy o zachowanie szczególnej uwagi na innych użytkowników terenu, na którym organizowany jest bieg. Prosimy uważać na rowerzystów, innych biegających, pieszych, dzieci, psy, pojazdy służb miejskich, gałęzie oraz inne przeszkody, które mogą pojawić się na trasie,
  • W związku z faktem, że spotkania parkrun organizowane są na zewnątrz istnieje ryzyko obecności kleszczy, które przenoszą bakterie wywołujące Boreliozę. W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat choroby oraz sposobów zapobiegania jej prosimy zapoznać się z dodatkową informacją tutaj.
  • Do udziału w parkrun zapraszamy również uczestników z psami. W przypadku udziału z psem prosimy o trzymanie psa na krótkiej smyczy oraz pod kontrolą przez cały czas trwania spotkania. Prosimy również o zapoznanie się z zasadami udziału z psem w sekcji pomoc.
  • Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi w pobliżu ulic. Szczególna ostrożność wymagana jest w tym względzie w przypadku dzieci. Jeżeli dojeżdżasz na bieg samochodem prosimy o rozważny dojazd i parkowanie, nawet jeżeli jesteś spóźniony(a)!
  • W momencie zauważenią problemów u innych uczestników, w miarę możliwości prosimy o udzielenie pierwszej pomocy oraz jak najszybsze zgłoszenie problemu najbliższemu wolontariuszowi/organizatorowi,
  • Jeżeli jesteś kibicem, prosimy o zachowanie bezpiecznego dystansu od biegnących oraz zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci oraz psy, które mogą towarzyszyć uczestnikom.
  • Udział w biegu jest bezpłatny i dobrowolny, tak więc wszyscy uczestnicy biorą w nim udział na własne ryzyko.
  • W celu zwiększenia bezpieczeństwa uczestniczących w parkrun zachęcamy do udziału w biegach w charakterze wolontariuszy. Informacje na temat wolontariatu w parkrun znajdziesz w sekcji Wolontariusze.

Wierzymy, że stosowanie się do powyższych reguł pozwoli zapewnić większe bezpieczeństwo oraz satysfakcję wszystkim uczestnikom parkrun Las Aniołowski.


Współczynnik kategorii wiekowych


W ramach indywidualnych statystyk przesyłanych uczestnikom po ukończeniu biegu podawany jest tzw. współczynnik kategorii wiekowych. Współczynnik kategorii wiekowych pozwala na pokazanie rezultatu uczestnika w postaci stosunku do najlepszego wyniku dla jego płci oraz wieku wyrażonego w %.

Tabele współczynnika wieku opracowane zostały po raz pierwszy w 1989 roku przez World Association of Veteran Athletes. Wyliczony procent pozwala na porównanie wyników uczestników nie będących zarejestrwanymi w ramach tych samych kategorii wiekowych, czy też reprezentujących odmienną płeć. Na przykład, najlepszy rezultat uzyskany przez kobietę w wieku 53 lat na dystansie 10km wynosi 35:01. Tak więc, jeżeli kobieta w wieku 53 lat ukończy ten dystans w czasie np. 45:18, jej współczynnik wieku będzie wynosił 77,03% (czyli 35:10 podzielone przez 45:18).


Mapa trasyOpis trasy


Trasa składa się z jednego okrążenia na terenie parku miejskiego "Las Aniołowski" oraz odcinka na terenie promenady im. Czesława Niemena. Rozpoczyna się na asfaltowej promenadzie, prostą w kierunku amfiteatru. Następnie zawraca i tą samą drogą biegnie w kierunku punktu startowego. Po minięciu punktu startowego wbiega na prawo na teren Lasu. Biegnie główną ścieżką robiąc duży łuk w lewo. Po ok. 600 m skręca na rozwidleniu dróg w prawo i kontynuuje bieg główną drogą przez 1500 m. Następnie przy tunelu pod aleją Marszałkowską, zawraca do wcześniejszego rozwidlenia dróg. Skręca w prawo i po 300 m wychodzi z terenu Lasu Aniołowskiego, by wbiec na metę usytuowaną w miejscu startu.

Udogodnienia


Na początku Promenady Czesława Niemena znajduje się centrum handlowe "Promenada", czynne 7-18. Można tam zakupić produkty spożywcze i przemysłowe oraz skorzystać z toalety (w pierwszym segmencie darmowa, w drugim płatna).
Sezonowo (od kwietnia do listopada) na linii startu oraz wzdłuż trasy parkrun rozstawione są toalety przenośne. Przy ulicy Kukuczki, w okolicach pętli autobusowej znajduje się sklep spożywczo-przemysłowy.

Lokalizacja startu i wskazówki dojazdu


Lokalizacja startu

Start oraz meta znajdują się na końcu promenady im. Czesława Niemena, tuż przy Lesie Aniołowskim.

Dojazd transportem publicznym

Na miejsce startu można dotrzeć autobusami linii 15, 16, 24, 80 (przystanek Kukuczki) z przystanku końcowego to ok. 300 m do miejsca startu. Autobusami linii 22 oraz 29 zlokalizowanymi na pętli Gombrowicza, ok. 600 m od linii startu.

Tramwajami linii 1, 2, 3 z przystanku końcowego Fieldorfa-Nila, ok 1,2 km od linii startu. Można też wysiąść przy Alei Armii Krajowej, przystanek "Promenada Niemena".

Z dworca kolejowego Częstochowa Główna oraz z dworca autobusowego można dojechać autobusami linii 15 i 16 oraz tramwajem linii 1, 2, 3. Z dworca kolejowego Częstochowa Stradom można dojechać autobusem nr 16.

Sezonowo można skorzystać z roweru miejskiego - stacja rowerowa oddalona jest od miejsca startu o 500 m.

Idąc pieszo

Park "Las Aniołowski" znajduje się na wschodnich obrzeżach częstochowskiej dzielnicy Północ. Od strony zachodniej najprościej jest dojść do miejsca startu deptakiem o nazwie Promenada im. Czesława Niemena (miejsce startu znajduje się na końcu promenady tuż przy ścianie Lasu Aniołowskiego).

Od północy do miejsca startu dojdziemy ulicą Kukuczki (gdy kończy się część asfaltowa należy skręcić po skosie w lewo i idąc wzdłuż ściany Lasu Aniołowskiego dotrzemy do miejsca startu).

Od strony południowej istnieje dojście drogą gruntową wzdłuż ściany Lasu Aniołowskiego od ulicy Wały Dwernickiego.

Korzystając z samochodu, roweru lub innego własnego środka transportu

Dojazd od centrum alejami Armii Krajowej i Wyzwolenia, wzdłuż linii tramwajowej. Mijamy pętlę tramwajową i dojeżdżamy do końca alei Wyzwolenia, pod sam las. Następnie skręcamy w ulicę Kukuczki.

Dojazd od strony Katowic drogą DK 1, E-75. Wjeżdżając do Częstochowy, mijamy zjazd na Opole. Za pierwszym mostem skręcamy w prawo w zjazd na dzielnicę "Północ" i "Tysiąclecie". Skręcamy w prawo w ulicę Warszawską i na pierwszym rondzie zjeżdżamy pierwszym zjazdem. Drugie rondo opuszczamy drugim zjazdem i na trzecim rondzie zjeżdżamy drugim zjazdem. Po ok. 300 m jadąc ulicą Wały Dwernickiego wjeżdżamy w prawo w gruntową drogę.

Dojazd od strony Piotrkowa, Łodzi, Warszawy drogą DK-1, E-75. Wjeżdżamy do Częstochowy i tuż za zalesionym terenem skręcamy w zjazd na dzielnice "Północ", "Tysiąclecie". Z ronda zjeżdżamy pierwszym zjazdem. Po ok. 300 m jadąc ulicą Wały Dwernickiego wjeżdżamy w prawo w gruntową drogę.

Wzdłuż gruntowej drogi na końcu ulicy Kukuczki. Współrzędne GPS: 50.835006, 19.139990.
Przy punkcie zlewnym nieczystości - Wały Dwernickiego 291 - parkowanie na końcu drogi gruntowej. Współrzędne GPS: 50.834474, 19.140065.
Dogodny parking zlokalizowany jest również przy ulicy Rolniczej (wjazd od ulicy Dekabrystów) - końcowy odcinek ulicy Rolniczej, należy minąć cmentarz Kule i teren ogródków działkowych, 800 m do linii startu

Najbliższa kawiarnia/miejsce spotkań


Restauracja Pod Papugami.