Dystans i trasa biegu

Trasa biegu przebiega przez Nadleśnictwo Karczma Borowa, a jej długość to 5km. W zdecydowanej większości nawierzchnia trasy to piacztysta leśna droga utwardzona, asfaltowo-kanienista ścieżka rowerowa oraz asfalt.. W przypadku złej pogody niektóre fragmenty trasy mogą być pokryte błotem, liśmi oraz kałużami. W ramach możliwości wolontariusze ubezpieczający trasę będą stali na trasie w miejscach o podwyższonym ryzyku lub fragmety te zostaną oznaczone. Szczegółowy opis trasy znajduje się w kolumnie po prawej stronie ekranu.

W związku z tym, że trasa przebiega przez teren ogólnodostępny, na którym jako uczestnicy nie mamy żadnych dodatkowych praw w stosunku do innych użytkowników terenu, prosimy pamiętać o zachowaniu ostrożności oraz - w razie konieczności - ustąpieniu pierwszeństwa innym użytkownikom.


W związku z naszą polityką bycia przyjaznymi środowisku naturalnemu, prosimy o przybycie na miejsce biegu spacerem, na rowerze, biegnąc lub korzystając ze środków komunikacji miejskej. Jeżeli musisz skorzystać z samochodu, prosimy o rozważenie skorzystania z jednego samochodu przez większą liczbę uczestników. Prosimy pamiętać również, iż za prawidłowe parkowanie samochodów odpowiedzialni są ich właściciele.


Bezpieczeństwo na trasie

Leszno jest bezpłatnym biegiem organizowanym przez wolontariuszy. W ramach parkrun naszym priorytetem jest bezpieczeństwo uczestników; biegaczy, kibiców oraz organizatorów. Naszym celem jest organizacja biegów, które są ogólnodostępne i jednocześnie bezpieczne. Zapewnienie bezpieczeństwa spoczywa w dużej mierze na nas jako organizatorach, wiele jednak zależy również od stosowania się do zasad bezpieczeństwa przez uczestników oraz kibiców. Dlatego też prosimy o wszystkich o zapoznanie się i zastosowanie się do poniższych zaleceń:

  • Prosimy wszystkich uczestników o wcześniejsze upewnienie się, że ich stan zdrowia pozwala na pokonanie dystansu 5 km. W tym celu zalecamy wcześniejszą wizytę u lekarza specjalisty oraz wykonanie odpowiednich badań,
  • Prosimy pamiętać o rozgrzewce przed rozpoczęciem biegu,
  • Podczas biegu, prosimy o zachowanie szczególnej uwagi na innych użytkowników terenu, na którym organizowany jest bieg. Prosimy uważać na rowerzystów, innych biegających, pieszych, dzieci, psy, pojazdy służb miejskich, gałęzie oraz inne przeszkody, które mogą pojawić się na trasie,
  • Uczestnicy, którzy chcą biec z psem są mile widziani, aczkolwiek ze względu na bezpieczeństwo innych uczestników psy muszą być trzymane na krótkiej smyczy/uprzęży przez cały czas trwania biegu
  • Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi w pobliżu ulic. Szczególna ostrożność wymagana jest w tym względzie w przypadku dzieci. Jeżeli dojeżdżasz na bieg samochodem prosimy o rozważny dojazd i parkowanie, nawet jeżeli jesteś spóźniony(a)!
  • Jeżeli biegniesz z dzieckiem w wózku, prosimy o zachowanie szczególnej uwagi na innych uczestników biegu oraz ustawienie się na końcu stawki w momencie rozpoczęcia biegu,
  • W momencie zauważenią problemów u innych uczestników, w miarę możliwości prosimy o udzielenie pierwszej pomocy oraz jak najszybsze zgłoszenie problemu najbliższemu wolontariuszowi/organizatorowi,
  • Jeżeli jesteś kibicem, prosimy o zachowanie bezpiecznego dystansu od biegnących oraz zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci oraz psy, które mogą towarzyszyć uczestnikom.
  • Udział w biegu jest bezpłatny i dobrowolny, tak więc wszyscy uczestnicy biorą w nim udział na własne ryzyko.
  • W celu zwiększenia bezpieczeństwa uczestniczących w parkrun zachęcamy do udziału w biegach w charakterze wolontariuszy. Informacje na temat wolontariatu w parkrun znajdziesz w sekcji Wolontariusze.

Wierzymy, że stosowanie się do powyższych reguł pozwoli zapewnić większe bezpieczeństwo oraz satysfakcję wszystkim uczestnikom parkrun Leszno.


Współczynnik kategorii wiekowych


W ramach indywidualnych statystyk przesyłanych uczestnikom po ukończeniu biegu podawany jest tzw. współczynnik kategorii wiekowych. Współczynnik kategorii wiekowych pozwala na pokazanie rezultatu uczestnika w postaci stosunku do najlepszego wyniku dla jego płci oraz wieku wyrażonego w %.

Tabele współczynnika wieku opracowane zostały po raz pierwszy w 1989 roku przez World Association of Veteran Athletes. Wyliczony procent pozwala na porównanie wyników uczestników nie będących zarejestrwanymi w ramach tych samych kategorii wiekowych, czy też reprezentujących odmienną płeć. Na przykład, najlepszy rezultat uzyskany przez kobietę w wieku 53 lat na dystansie 10km wynosi 35:01. Tak więc, jeżeli kobieta w wieku 53 lat ukończy ten dystans w czasie np. 45:18, jej współczynnik wieku będzie wynosił 77,03% (czyli 35:10 podzielone przez 45:18).


Mapa trasyZobacz Leszno parkrun na większej mapie

Opis trasy


Po starcie, po 60 m skręcamy w prawo pod kątem 90 stopni w prawo i biegniemy leśną, utwardzoną piaszczystą drogą na przez około 1 km, następnie skręcamy lekko w prawo, aby pokonać 400 km pokonać nieznaczne wzniesienie (droga ?pod górkę”). Biegniemy następne ok 600 m i skręcamy w prawo (pod kątem 90 stopni) kierując się na ścieżkę rowerową. Biegniemy prosto wzdłuż ścieżki rowerowej 1,6 km, by znowu nieznacznie skręcić w prawo i biec wzdłuż ścieżki około 300 m. Następnie skręcamy w prawo, na drogę piaszczystą, utwardzoną. Trasa biegnie ok. 450 m a następnie skręcając w prawo trasa prowadzi drogą z nawierzchnią asfaltową (ok 600 m) i dociera do mety.

UdogodnieniaLokalizacja startu i wskazówki dojazdu


Lokalizacja startu

Start i zakończenie biegu na terenie Nadleśnictwa Karczma Borowa.

Dojazd transportem publicznym

Do miejsca, gdzie odbywa się bieg można dojechać autobusami linii nr 6 ?REJTANA Spółdzielnia” oraz linii nr 3 ?OSIECKA cmentarz”, które ruszają spod dworzec głównym.

Idąc pieszo

Aby dotrzeć do miejsca biegi rowerem z Rynku kierujemy się na ul. Bracką, przejeżdżamy ul. Chrobrego i wjeżdżamy w ul. Krótką. Mijamy ul. Królowej Jadwigi i dojeżdżamy do Dąbrowskiego. Tam już małym zygzakiem wpadamy na planty. Jedziemy obok Szkoły Podstawowej nr 10, następnie planty ciągną się między blokami (Prochownia/Sikorskiego), dalej między domkami jednorodzinnymi aż dojeżdżamy do przejścia/przejazdu podziemnego (pod. Al. Konstytucji 3 go Maja). Następnie mijamy cmentarz miejski po lewej a wieżowce osiedla Przyjaźni po prawej a następnie Armii Krajowej po lewej aż dojeżdżamy do osiedla domków jednorodzinnych a po przejechaniu 2,1 km dotrzemy do celu.

Aby dotrzeć na miejsce biegi pieszo, prosimy iść ul. Dworcową 1 (na południe). Po 160m, na rondzie, dalej idź prosto (ok. 30m) i kontynuuj marsz wzdłuż ul. Polna. Po 260 m prosimy kręcić w lewo w wiadukt im. Generała Grota-Roweckiego i kontynuować wzdłuż ul. Generała Stefana Grota-Roweckiego. Następnie cały czas kierować się prosto wzdłuż Aleje Jana Pawła II (ok 1,7km) i później wzdłuż ul. Ewarysta Estkowskiego. Następnie przejść przez 1 rondo i idąc 1,4 km, skręć w lewo w ul. Kameruńską, by po 400 m podążając w kierunku Nadleśnictwa Karczma Borowa (Karczmy Borowej), by dotrzeć do celu

Korzystając z samochodu, roweru lub innego własnego środka transportu

Jadąc z kierunku Wrocławia należy jechać Droga Krajową nr 5 (DK5-wzdłuż Trasy 5). Po przekroczeniu tablicy z napisem Leszno, należy kontynuować podróż wzdłuż ul. Aleje Konstytucji 3 Maja (2,3 km). Następnie skręcić w prawo w ul. Kąkolewska i przejechać przez 1 rondo. Następnie po przejechaniu 1,7 km ? skręcić w prawo w ul. Kameruńska i jechać ok. 400 m kierunku Nadleśnictwa Karczma Borowa (Karczmy Borowej). Jadąc z kierunku Poznania należy jechać Droga Krajową nr 5/E261. Po przekroczeniu tablicy z napisem Leszno, należy kontynuować podróż dalej drogą E261. Na 3 rondzie skręcić w pierwszy zjazd w ul. Aleje Konstytucji 3 Maja, a po 900 m skręć w lewo w ul. Kąkolewska. Należy przejechać przez 1 rondo, a po przejechaniu 1,7 km ? skręcić w prawo w ul. Kameruńska i jechać ok. 400 m kierunku Nadleśnictwa Karczma Borowa (Karczmy Borowej). Jadąc z kierunku Wschowa/Głogów/Zielona Góra należy jechać Droga Krajową nr 125 (DK12-wzdłuż Trasy 12). Po przekroczeniu tablicy z napisem Leszno, należy kontynuować podróż wzdłuż ul. Szybowników, przejechać wiadukt im. Gen. Grota-Roweckiego, następnie dalej prosto wzdłuż ul. Aleje Konstytucji 3 Maja i następnie prostu w ul. Estkowskiego. Na pierwszym (1) rondzie skręcić w trzeci zjazd w ul. Unii Europejskiej. Dojechać do 2 ronda, wybrać pierwszy zjazd (skręcić w prawo) i po przejechaniu 1,7 km, znowu skręcić w prawo w ul. Kameruńska. Jechać ok. 400 m kierunku Nadleśnictwa Karczma Borowa (Karczmy Borowej).

Najbliższa kawiarnia/miejsce spotkań