biuletyn parkrun Polska 23/12/2014

Witamy!


Oddajemy w Wasze ręce specjalne wydanie naszego biuletynu, w którym wraz z naszymi sponsorami składamy Wam życzenia pogodnych, radosnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w rodzinnej atmosferze. Dodatkowo, zachęcamy do zapoznania się ze sposobem na spalenie karpia, czyli poświątecznego doprowadzenia się do porządku. Na okres świąteczny polecamy dodatkowo kilka artykułów na temat biegania oraz przedstawiamy ciekawostki ze świata parkrun. Jako uczestniczkę tygodnia z przyjemnością przedstawiamy Karolinę Węgrzyńska-Górzyńską z parkrun Gdańsk.

Z okazji nadchodzących Świąt i Nowego Roku,

wszystkim uczestnikom tegorocznych biegów parkrun – zagorzałym biegaczom i wiernym kibicom – dziękujemy wspólnie z naszymi sponsorami i partnerami za wspólnie spędzone chwile w atmosferze aktywnej rozrywki, integracji  i sportowego ducha walki.

Niech 2015 rok upływa pod znakiem sukcesów osobistych i zawodowych, bicia małych i dużych rekordów w przyjaznym i sportowym klimacie, a radość z uprawniania sportu i bycia aktywnym towarzyszy Wam  przez cały rok. W tym szczególnym czasie, życzymy Wam zdrowych, nastrojowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności i wypoczynku w gronie najbliższych.

Zespół DHL Express (Poland)

Do życzeń dołącza się również firma Magorex, dzięki której nasi laureaci klasyfikacji rocznych mogli cieszyć się niepowtarzalnymi statuetkami parkrun.

Przedświąteczne bieganie parkrun Polska

W ostatnią sobotę w 15 lokalizacjach parkrun Polska biegi ukończyło 1044 biegaczek i biegaczy, co biorąc pod uwagę przedświąteczny okres oraz nie najlepszą pogodę zasługuje na odnotowanie. W Łodzi oraz Trójmieście na starcie każdej z tych trzech lokalizacji stanęło grubo ponad 100 uczestników parkrun. Nie wiele mniej osób było w sobotę w Krakowie, Poznaniu, na warszawskiej Pradze czy w Żarach. Również w pozostałych miejscach, pomimo przedświątecznej gorączki i bardzo niesprzyjających warunków pogodowych, frekwencja była imponująca. W wielu miejscach nasi uczestnicy mieli okazję spróbować barszczu oraz świątecznych smakołyków. Wszędzie były życzenia i tradycyjnie już wspaniała atmosfera.

W tym roku w Gdańsku już trzeci raz odbyła się specjalna edycja parkrun Gdańsk „tyłem” . Spośród 137 uczestników, aż 20 osób przebiegło 5 km nieco inaczej niż zwykle. Za swój wyczyn zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami. Materiał nakręcony przez Agatę Masiulaniec z tego niekonwencjonalnego biegu możecie obejrzeć TUTAJ.

Tak więc miłego świętowania i do zobaczenia ponownie!

Jak spalić karpia?

Jak spalić świątecznego karpia? Czyli kilka słów o tym jak przetrwać świąteczne obrzarstwo. Po pierwsze! Tuż przed świętami (3 lub cztery dni) idźcie na wybieganie, najdłuższe jakie możecie. My w tym roku idziemy na 45 km tzw. wycieczki biegowej. Ważne by się zajechać tak by przez kilka dni bieganie zochydzić. Po drugie, nie walczcie ze świątecznym obżarstwem, i gdy pierwsza gwiazdka zamigoce na niebie dając oczekiwany znak, zaśpiewajcie kolendę i ruszajcie do boju! Jedzcie wszystko w niezdrowych ilościach, suto popijajcie suszem, popychajcie makowcem i marcepanem.

Pierwszy dzień świąt

W pierwszy dzień świąt, niech maszyna konsumpcyjna nie zwalnia. Pierwsze śniadanko już po pasterce, drugie o świcie itd. Wieczorem skierujcie kontrolnie wzrok na buty do biegania. Jeśli wycieczka biegowa była udana, to widok waszego obuwia powinien wywołać u was dreszcz i  uczucie wstrętu. Z czystym sumieniem wróćcie do jadła i działajcie z uporem.

Drugi dzień świąt

Drugi dzień świąt, to najczęściej pierwsze objawy wycieńczenia konsumpcyjnego. Spoglądajcie na buty treningowe, ich widok powinien już wzbudzać w was nostalgię. To pierwszy znak. Podany sposób jest sprawdzony i działa skutecznie, choć u niektórych ciepłe uczucie względem obuwia  powraca dopiero po Nowym Roku.

Rodzinnych, spokojnych i sytych Świąt życzy Biegamina!

Kuba Fedorowicz
Koordynator parkrun Polska

Aktualności


Zaraz po Świętach, 27 grudnia zapraszamy ponownie na nasze trasy (mamy nadzieję, że do powstania zza stołu zachęci sposób podanny wyżej), w ramach których zorganizujemy ostatnie w tym roku edycje parkrun.

A w Nowym Roku zachęcamy do odzwiedzenia naszych nowych lokalizacji, czyli parkrun Kędzierzyn-Koźle (start 3/01), parkrun Bydgoszcz (10/01) oraz parkrun Chrzanów (24/01).

parkrunowy przegląd prasy


Jeśli jeszcze zastanawiacie się dlaczego warto przychodzić na biegi parkrun, to koniecznie musicie przeczytać tekst Eweliny Kemy, która prowadzi blog Keep Dreams Close. Artykuł dostępny jest tutaj.

Znany wszystkim dziennikarz Tomasz Lis opowiada Damianowi Bąblowi z portalu Polska Biega o swoim bieganiu tutaj.

Wielu uczestników parkrun biega razem z dziećmi. Jakich błędów nie należy popełniać podczas truchtania z naszymi pociechami, możecie przeczytać tutaj.

Ze świata parkrun


W parkrun Bedfont Lasek (UK) motywatorem do pokonania ostatnich 400 metrów jest to, że na mecie można otrzymać pyszne ciasteczka.

Pewnie nie jeden z nas wolałby przebiec się raz do roku w przebraniu Świętego Mikołaja i mieć przez 12 miesięcy słoneczne lato, jak choćby ma to miejsce w australijskim parkrun Coomera.

Greg Miles, który jest uczestnikiem parkrun Stutterheim w Republice Południowej Afryki, przygotował ciekawy filmik, który pokazuje na przykładzie swojej macierzystej lokalizacji czym jest parkrun i na jakich odbywa się zasadach. Może i wśród polskich uczestników znajdzie się ktoś chętny, kto chciałby zrobić podobny film? Chętnych zapraszamy do zajrzenia tutaj.

Komentarze uczestników


Napisz do nas, jeżeli chcesz podzielić się z innymi uczestnikami informacjami, swoimi spostrzeżeniami lub komentarzami na temat parkrun.

Często spotykamy się z Waszymi komentarzami w trakcie rozmów podczas biegów. Będziemy bardzo wdzięczni za przesłanie Waszych przemyśleń do nas abyśmy mogli opublikować je w naszym biuletynie. Biuletyn, tak jak i cały parkrun to Wasza inicjatywa więc to miejsce jest dla Was. W celu przesłania komentarza kliknij na link powyżej.

Dziękujemy

Zespół parkrun Polska

Uczestnik tygodnia


Imię i Nazwisko:  Karolina Węgrzyńska-Górzyńska

Klub:  niezrzeszona

Wiek:  31

Bieg macierzysty:  parkrun Gdynia

Zawód:  prawnik

Liczba biegów:  60

Udział jako wolontariusz:  0

Jak parkun wpłynął na Twoje bieganie:  Długo opierałam się urokowi parkrun, ale ostatecznie za namową znajomych, pojawiłam się na parkrun po raz pierwszy na początku września 2013 roku, kiedy to mieliśmy bić rekord frekwencji w gdańskiej lokalizacji. Tak mi się spodobało, że zostałam już na dobre i od tamtego czasu opuściłam zaledwie kilka biegów. Po tym jak rozpoczęłam regularne bieganie w parkrunach, szybko poprawiłam wyniki na dłuższych dystansach. Teraz parkrun jest stałym punktem każdej soboty i nawet jeśli nie uda mi się pobiegać w tygodniu, wiem, że na pewno zrobię to w sobotę. Dodatkowo lokalizacja gdyńskiego parkruna jest idealna na szybką kąpiel w morzu, dlatego zawsze po biegu morsujemy stałą "parkunnową" ekipą.

Co podoba Ci się w parkrun:  parkrun to coś więcej, niż tylko bieg. Dla mnie parkrun to przede wszystkim wspaniali, otwarci ludzie, w życiu zajmujący się różnymi rzeczami, ale w sobotnie poranki znajdujący wspólny język. Zazwyczaj po biegu prowadzimy długie rozmowy nie tylko o bieganiu, świętujemy urodziny, imieniny innych "pakrunnerów", chcemy przedłużyć to biegowe spotkanie i pobyć po prostu razem.

Najzabawniejszy lub najbardziej zapamiętany moment podczas parkrun:  Takich momentów było wiele. Uczestnicy parkrun są bardzo kreatywni i często wpadają na nietypowe pomysły, aby oprócz sportowej rywalizacji jeszcze dodatkowo dobrze się bawić i pośmiać. Z uśmiechem na twarzy wspominam więc wszystkie parkruny, w których biegaliśmy w przebraniach przy okazji np. Mikołajek, biegu sylwestrowego. Najzabawniejszy parkrun miał dla mnie miejsce w czerwcu po Nocnym Biegu Świętojańskim, gdy cześć uczestników pobiegła w piżamach. Każdy starał się by strój i rekwizyty były jak najbardziej sypialnie, dlatego też niektóry mieli poduszki, opaski na oczy, a nasz koordynator szlafmycę, wszystkich jednak przebił kolega Roman Górecki, który przywdział damska koszulę nocą z żyrafą. Do zabawnych momentów mogę zaliczyć również parkrun biegany tyłem, w którym brałam udział w zeszłym roku w Gdańsku, ze śmiechu trudno, aż było utrzymać się na nogach.

Za linią mety...

Dzisiaj nie będę się rozpisywał, bo i czas nie jest do tego stosowny – wiedząc, że wielu z Was jest zaganianych przedświątecznym zakupami i przygotowaniami do Wigilijnej wierzeczy – od której zresztą już tylko godziny.

Za pośrednictwem biuletynu życzę Wam:

Zdrówka – bo bez tego nie sposób się biegać,

Szczęścia – gdyż różnie bywa na trasie,

Pomyślności – aby każdy bieg był lepszy od poprzedniego,

Radości – ponieważ z uśmiechem na ustach łatwiej pokonuje się kolejne kilometry,

Odpoczynku – bo od tego są Święta, aby spędzać je w rodzinnym gronie, a nie myśleć o kolejnych kilometrach samym z sobą ;)

Z biegowymi (parkrunowymi) pozdrowieniami,

Maciek
parkrun Polska

Ważne informacje

Indywidualny Kod Uczestnika

Wszyscy uczestnicy biegów parkrun muszą posiadać każdorazowo swój Indywidualny Kod Uczestnika, który służy identyfikacji uczestników oraz możliwości przyporządkowania uzyskanych przez uczestnika rezultatów. Kliknij tutaj aby bezpłatnie pobrać i wydrukować swój kod. Brak kodu uniemożliwia podanie rezultatu uzyskanego podczas biegu, dlatego też prosimy pamiętać o posiadaniu kodu podczas każdego biegu parkrun.

barcode

W ramach parkrun Polska oferujemy również kody w formie plastikowych kart oraz zawieszek do kluczy, które dostępne są tutaj. Środki uzyskane ze sprzedaży kodów przeznaczane są na bieżące funkcjonowanie oraz dalszy rozwój parkrun Polska.

Najczęściej zadawane pytania

Masz pytanie dotyczące parkrun? Jak pobrać mój Indywidualny Kod Uczestnika? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz tutaj.

Zostań wolontariuszem w ramach parkrun

Ponieważ jesteśmy inicjatywą stworzoną przez biegaczy dla biegaczy, każdy z uczestników parkrun proszony jest trzy razy w roku o pomoc w organizacji biegów. Udział w parkrun jako woluntariusz jest punktowany, a a tzw. punkty „organizacyjne”, razem z punktami uzyskanymi za biegi, wchodzą w skład punktacji rocznej. Jeżeli w danym tygodniu chcesz uczestniczyć jako woluntariusz, prosimy o kontakt z organizatorami biegu w danej lokalizacji. Dane kontaktowe znajdziesz na stronach poszczególnych biegów.

Udział dzieci w parkrun

Wszystkie dzieci poniżej 11 lat biorące udział w parkrun muszą pozostawać pod opieką rodziców lub opiekunów. Rodzice lub opiekunowie muszą upewnić się, że dzieci ustawione są odpowiednio na starcie i nie znajdują się na początku grupy w celu uniknięcia potencjalnych kolizji z dorosłymi zawodnikami i zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa najmłodszym uczestnikom biegów.

Nasi sponsorzy

Ziaja

Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków sp. z o.o. to producent farmaceutyków oraz wysokiej jakości kosmetyków. Wyróżniają się one innowacyjnym zastosowaniem sprawdzonych naukowo naturalnych surowców i światowej technologii. Więcej na www.ziaja.com/


DHL Express

DHL Express (Poland) to światowy lider na międzynarodowym rynku przesyłek ekspresowych. Zgodnie z globalną strategią CSR, koncentruje się ona na kilku obszarach: pracownicy, klienci, społeczeństwo i środowisko. Więcej na: www.dhl.com.pl.