biuletyn parkrun Polska 31/12/2014

Witamy!


Oddajemy w Wasze ręce ostatni numer biuletynu parkrun Polska w roku 2014. W związku z tym, że za chwilę powitamy Nowy Rok, ten numer rozpoczynamy od noworocznych życzeń oraz informacji na temat naszych planów na rok 2015, który mamy nadzieję, będzie równie udany dla polskiej edycji parkrun jak rok 2014. W ramach noworocznych zapowiedzi mamy przyjemność powitać nowych sponsorów oraz partnerów parkrun Polska, którzy obok naszych obecnych, będą nas wspierali w kolejnym roku funkcjonowania, jak również przekazać informacje nt. zmiany zasad przyznawania koszulek parkrun oraz nowych atrakcji, które przygotowaliśmy dla uczestników parkrun. Oprócz zapowiedzi dotyczących naszych planów na przyszłość polecamy już tradycyjnie kilka artykułów na temat biegania oraz ciekawostki ze świata parkrun. W aktualnościach informacje nt. nowych lokalizacji parkrun, które zainaugurujemy już w styczniu, natomiast w rubryce Uczestnik tygodnia mamy przyjemność przedstawić Kasię, Elizę i Marka Galińskich, czyli naszą kolejną biegającą rodzinę, tym razem z parkrun Pruszków. Zapraszamy do lektury!

W związku z nadchodzącym rokiem chcielibyśmy życzyć Wam, aby był on rokiem wielu sukcesów i realizacji planów, zarówno biegowych jak i tych, które dotyczą Waszego życia osobistego i zawodowego. Mamy nadzieję, że będzie dalej cieszyć się naszymi wspólnymi spotkaniami w sobotnie poranki i czerpać z nich wiele radości, sportowej rywalizacji oraz zdrowia!

Nie byłoby parkrun oraz jego kilkuset edycji zorganizowanych w Polsce w 2014 roku bez Was, drodzy uczestnicy. Dlatego też, przy okazji życzeń chcemy złożyć ogromne podziękowania za to, że byliście z nami przez ten rok. Szczególne podziękowania składamy na ręce naszych wspaniałych wolontariuszy, którzy bez względu na pogodę wspierali organizację biegów. Dziękujemy za Wasze poświęcenie oraz zaangażowanie, dzięki któremu dziesiątki tysięcy uczestników parkrun Polska mogło wziąć udział w naszych spotkaniach.

Co nowego w parkrun Polska w roku 2015?

Wspomniane zapowiedzi chcielibyśmy rozpocząć od przedstawienia naszych nowych sponsorów oraz partnerów, którzy będą wspierali polską edycję parkrun w nadchodzącym roku.

W pierwszej kolejności i z ogromną radością chcemy poinformować, że naszym kolejnym sponsorem w roku 2015 będzie PZU, którego serdecznie witamy w naszej rodzinie parkrun Polska! Jak zapewne zauważyliście, PZU wspiera szereg największych imprez biegowych w Polsce. Od początku 2014 roku PZU był strategicznym partnerem kilkudziesięciu wydarzeń sportowych. Najważniejsze z nich to PZU Maraton Warszawski, PZU Półmaraton Warszawski, PZU Festiwal Biegowy w Krynicy i PZU Cracovia Półmaraton Królewski. W ramach aktywizacji społeczności lokalnych ubezpieczyciel stworzył w 30 gminach w Polsce PZU Trasy Zdrowia. Spółka uruchomiła także portal www.pzuzdrowie.pl poświęcony zagadnieniom i produktom zdrowotnym: pakietom badań, stałym abonamentom oraz konsultacjom lekarzy specjalistów. PZU wspiera również biegacza Yareda Shegumo, srebrnego medalistę w biegu maratońskim Mistrzostw Europy w Zurychu.

W ramach naszej współpracy PZU będzie wspierało nas w rozwoju parkrun oraz organizacji naszych sobotnich biegów w kolejnych miastach kraju. W imieniu naszego sponsora strategicznego życzymy wam w 2015 roku lekkich podbiegów, udanych startów i wielu życiówek.

PZU jest liderem rynku ubezpieczeń w Polsce i należy do grona największych instytucji finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej. W swojej działalności biznesowej kieruje się orientacją na klienta, innowacyjnością oraz stałym podnoszeniem jakość swoich usług. PZU oferuje najszerszy w Polsce zakres usług w ramach blisko 200 ubezpieczeń z zakresu ochrony majątku, życia i innych ubezpieczeń osobowych. Zarządza również funduszami emerytalnymi, inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi. Obecnie PZU zabezpiecza przyszłość finansową 12 milionów Polaków.

Przenieś swój parkrun na następny poziom!

Jest nam równie przyjemnie donieść, że w roku 2015 oficjalnym partnerem parkrun na świecie, tak więc również w Polsce będzie firma Jabra, producent m.in. słuchawek do biegania, którego produkty rekomendujemy wszystkim naszym uczestnikom. Zajrzyjcie tutaj i zapoznajcie się z ofertą produktów naszego partnera!

MAGOREX oficjalnym producentem statuetek parkrun Polska w roku 2015

W tym roku, w części z naszych lokalizacji, laureaci klasyfikacji rocznych mogli cieszyć się oryginalnymi statuetkami parkrun, które przygotowała dla nas firma MAGOREX. Jest nam miło poinformować, iż podjęliśmy współpracę na kolejne 12 miesięcy, w ramach której to współpracy firma MAGOREX dostarczy naszym wspaniałym uczestnikom kolejne niepowtarzalne statuetki. MAGOREX jest polskim producentem z ponad 20-letnim doświadczeniem w wytwarzaniu wyrobów z aluminium, stali aluminiowej AluSteel (stali dwustronnie pokrytej aluminium), stali nierdzewnej i stali węglowej. Firma specjalizuje się produkcji wyposażenia dla piekarni i cukierni. W roku 2014 Magorex stał się oficjalnym partnerem parkrun Polska i wspierał nas poprzez produkcję specjalnych, niepowtarzalnych statuetek dla laureatów klasyfikacji rocznych w lokalizacjach parkrun Polska. Niezmiernie cieszymy się z możliwości współpracy z firmą Magorex, której statuetki trafiają do domów biegaczy z całej Polski.

Koszulki klubu parkrun

Kolejną nowością w ramach parkrun, tym razem w ujęciu globalnym, będzie zmiana dotycząca naszych koszulek parkrun, które prawdopodobnie od marca będą trafiały w Wasze ręce po ich bezpośrednim zamówieniu za pośrednictwem profilu uczestnika. Po ukończeniu 10, 50, 100, 250 lub 500 biegów odpowiednia opcja automatycznie pojawi się w Waszych profilach umożliwiając zamówienie koszulki w odpowiednim rozmiarze. Więcej na temat sposobu, w jaki w 2015 roku będą przyznawane koszulki dowiecie się z komunikatu, który trafi do Waszych skrzynek mailowych w dniu 1 stycznia 2015.

Nowe lokalizacje

W roku 2015 chcemy podwoić liczbę lokalizacji biegów parkrun w Polsce. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu ze strony naszych sponsorów będziemy w stanie zaoferować możliwość organizacji sobotnich spotkań parkrun kolejnym 15 miastom w naszym kraju. Rozpoczynamy od otwarcia trzech nowych miejsc w styczniu (Kędzierzyn-Koźle, Bydgoszcz oraz Chrzanów) a kolejne otwarcia planujemy na marzec, czerwiec, jak również na jesień 2015. Mamy nadzieję, że z końcem roku 2015 będziemy w przynajmniej 30 miejscach w Polsce.

Dodatkowe wydarzenia w ramach parkrun Polska

W ramach naszych planów na rok przyszły chcielibyśmy również zorganizować szereg wydarzeń w ramach naszych przyszłorocznych edycji parkrun. Rok 2015 to również rok, podczas którego chcemy przeprowadzić kampanie społeczne poświęcone odpowiedzialnemu uprawianiu biegania oraz zachęceniu do udziału w biegach pań, których odsetek w porównaniu z innymi krajami jest wciąż znacząco niższy. Dodatkowo, wraz z naszymi sponsorami, planujemy zorganizować dla Was konkursy, w ramach których zaoferujemy atrakcyjne nagrody. Zdradzimy tylko, że zwycięzcy będą zarówno pływali, jak i latali.

Biegowe Wydarzenie Roku 2015

Tydzień temu, zostaliśmy ponownie nominowani w plebiscycie na Biegowe Wydarzenie Roku organizowanym przez PZU Festiwal Biegowy. W związku z tym, że parkrun jest tworzony przez każdego uczestnika, zachęcamy do oddania głosu właśnie na naszą wspólną inicjatywę. Mamy nadzieję, że i tym razem znajdziemy się w czołówce imprez biegowych organizowanych w naszym kraju.

Na biegowe wydarzenie roku głosować można do 9 września 2015 roku, poprzez formularz dostępny tutaj lub wysyłając wiadomość tekstową pod numer 70068 (koszt 62 gr netto). W treści wpisujemy BIEGI(numer kandydata) uzasadnienie. Nasza kandydatura mieści się pod numerem 12. O głosowaniu będziemy przypominać na bieżąco. Uwaga - głos można oddać tylko raz.

Oprócz plebiscytu na Wydarzenie Biegowe, organizatorzy przygotowali również głosowanie na Biegowego Dziennikarza Roku. Wśród nominowanych redaktorów znalazła się stała uczestniczka parkrun Gdańsk – Agata Masiulaniec (biegowyswiat.pl). Gorąco zachęcamy do oddania swojego głosu na Agatę lub Waszych faworytów do tytułu dziennikarza roku. Głosować można poprzez formularz dostępny tutaj lub wysyłając wiadomość pod numer 70068 (koszt 62 gr netto). W treści wpisujemy MEDIA(numer kandydata) uzasadnienie.

Miłego biegania!

Kuba Fedorowicz
Koordynator parkrun Polska

Aktualności


Zapraszamy do udziału w najbliższych inauguracjach nowych lokalizacji parkrun Polska, które odbędą się już w styczniu. Zaczynamy od Kędzierzyna-Koźla (3 stycznia) a następnie przemieszczamy się do Bydgoszczy (10 stycznia) aby ponownie 24 stycznia znaleźć się na południu kraju w Chrzanowie.

Jako parkrun Polska zaangażowaliśmy się społecznie w formie wsparcia promocji kalendarza biegacza, którego autorem jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej oraz klub AZS AWF Kraków Masters. W imieniu autorów pragniemy przedstawić Wam ofertę kalendarza, który można nabyć w cenie 35PLN za pośrednictwem formularza, który znajdziecie tutaj. Więcej informacji nt. kalendarza znajdziecie tutaj. Cały dochód z jego sprzedaży przeznaczny zostanie na rehabilitację społeczną i zawodową Osób Niepełnosprawnych. Zachęcamy do pomocy poprzez zakup kalendarza oraz przekazanie informacji Waszym znajomym.

Pragniemy poinformować, iż w związku z licznym gronem uczestników, którzy nie przynoszą swoich indywidualnych kodów uczestnika i tym samym powodują, iż wprowadzanie wyników trwa zdecydowanie dłużej i wymaga dodatkowej pracy ze strony koordynatorów oraz wolontariuszy, nie będziemy podawali wyników w przypadku braku kodów.

parkrunowy przegląd prasy


O fenomenie parkrun pisze stała uczestniczka i wolontariuszka parkrun Gdańsk – Agata Masiualniec, która w niezwykle ciekawy sposób ujmuje to, dlaczego w Polsce cosobotnie biegi cieszą się taką popularnością. Artykuł dostępny jest tutaj.

Ostatnie biegi parkrun odbyły się w mroźnej scenerii pogodowej. W końcu mamy już kalendarzową zimę, więc nie ma się co dziwić, że na termometrach słupki rtęci spadły w dół. O tym jak biegać w mroźne i śnieżne dni radzi portal Kobietkibiegają.pl. Zajrzyjcie tutaj.

Zanim otworzycie korki od szampana, warto przeczytać artykuł na popularnym portalu Biegologia.pl. Tekst dotyczy tego jak alkohol wpływa na nasz organizm w trakcie cyklu treningowego. Więcej na ten temat tutaj.

Ze świata parkrun


Parkrun East Coast Park, który odbywa się w Sinagpurze (podlega pod parkrun Austalia) jest jedynym parkrunem na świecie, który odbywa się momencie, gdy o godzinie 9:00 w tamtych rejonach świata jest jeszcze dość ciemno.

Jeśli myślicie, że Ci biegacze idą dopiero na start, to jesteście w błędzie. Oni są w trakcie biegu, ale temperatura jest zbyt wysoka, aby swobodnie biegać. W związku z porą letnią parkrun Root44 – Stellenbosch (Republika Południowej Afryki) nie należy do najprzyjemniejszych. Swoją drogą co tydzień zjawia się w tej lokalizacji średnio po 500-600 miłośników biegania!!! O takich liczbach wiele profesjonalnych imprez biegowych w Polsce może tylko pomarzyć.

Zachęcamy do przeczytania ciekawego artykułu na temat Rona Hilla z parkrun UK, który świętuje jubileusz 50 lat biegania. Zajrzyjcie tutaj.

Komentarze uczestników


Napisz do nas, jeżeli chcesz podzielić się z innymi uczestnikami informacjami, swoimi spostrzeżeniami lub komentarzami na temat parkrun.

Często spotykamy się z Waszymi komentarzami w trakcie rozmów podczas biegów. Będziemy bardzo wdzięczni za przesłanie Waszych przemyśleń do nas abyśmy mogli opublikować je w naszym biuletynie. Biuletyn, tak jak i cały parkrun to Wasza inicjatywa więc to miejsce jest dla Was. W celu przesłania komentarza kliknij na link powyżej.

Dziękujemy

Zespół parkrun Polska

Uczestnik tygodnia


Imię i Nazwisko:  Kasia, Eliza i Marek Galińscy

Klub:  niezrzeszeni

Wiek:  Kasia 38 lat, Eliza 8 lat, Marek 42 lata

Bieg macierzysty:  parkrun Pruszków

Zawód:  -

Liczba biegów:  Kasia - 11, Eliza – 13, Marek – 13

Udział jako wolontariusz:  Kasia – 3

Jak parkun wpłynął na Twoje bieganie:  Szukając w kalendarium imprez na dystansie 5 km, zupełnie przypadkowo odkryliśmy parkrun w Konstancinie-Jeziornej. Pojechaliśmy, pobiegliśmy i parkrunem się zaraziliśmy. Parkrun od 4 miesięcy jest dla nas cotygodniowym obowiązkiem, który wzbogacił nasze codzienne życie. Dał więcej wartości i ambicji poprzez wspólne poprawianie rezultatu.

Co podoba Ci się w parkrun:  Pasja ludzi, którzy odnajdują się w inicjatywie bez materialnej wartości. Widok ludzi, którzy znaleźli w tym radość, uśmiech, dobry humor i bez względu na aurę - pogodę ducha.

Najzabawniejszy lub najbardziej zapamiętany moment podczas parkrun:  Z racji jeszcze krótkiego stażu biegowego w ramach parkrun, nie mieliśmy jakiejś szczególnie zabawnej sytuacji. Niemniej jednak córka w każdy sobotni poranek przed biegiem "zarządza" rozgrzewkę w formie tańca przy utworach Eminema. Zatem tak roztańczone poranki zagościły w naszym domu już na stałe.

W jaki sposób wspieraliście uczestników podczas biegów parkrun::  Generalnie z naszej strony nie potrzeba było wielu słów, aby zachęcić do wspólnego biegania. Widok biegającej rodziny zawsze prowokuje do pytań mniej czy bardziej istotnych związanych z samym bieganiem. A największy wpływ na biegających uczestników ma nasza córka, która w tak licznej grupie odnajduje siebie, a zarazem przełamuje stereotypy co do wieku i możliwości pokonania dystansu 5 km. Najbardziej istotnym wsparciem jest wspólne zadowolenie z każdego pokonanego kilometra i spotkania się ze wszystkimi mającymi ten sam cel.

Za linią mety...

Dzisiaj mam przyjemność podzielić się z Wami kilkoma refleksjami na temat mijającego roku w ramach parkrun, który to rok był dla nas czasem wyjątkowym. Wyjątkowym z wielu względów, z pewnością jednak wyjątkowym pod kątem liczby uczestników, których mieliśmy przyjemność gościć na naszych trasach. W mijającym roku zorganizowanych zostało 677 edycji parkrun w Polsce, w ramach których biegi ukończyło ponad 48 000 osób. W porównaniu do roku poprzedniego (2013) zanotowaliśmy pod tym względem ogromny wzrost, co cieszy szczególnie w kontekście naszej misji, którą jest zachęcenie do uprawiania biegania, czy też w szerszym ujęciu aktywności fizycznej jak największej liczby osób.

Nie sposób przecenić w tym miejscu roli koordynatorów Waszych lokalizacji (którym bardzo w tym miejscu dziękuję), jak i setek wolontariuszy, dzięki którym mogliście brać udział w kolejnych edycjach biegów. Ostatnie 12 miesięcy to pod tym względem czas wyjątkowy.

W roku 2014 na naszej parkrunowej mapie pojawiły się nowe lokalizacje, dzięki którym, jako parkrun zwiększyliśmy nasz zasięg. Dzięki nim otrzymaliśmy kolejne zapytania o możliwość organizacji parkrun od osób, które miały okazję wziąć udział w biegach organizowanych w naszych nowych miejscach. W roku 2014 niemal podwoiliśmy liczbę miejsc, w których organizowany był parkrun.

Rok 2014 to również czas wspaniałych rezultatów uzyskiwanych w ramach naszych biegów, jak również ogromnej liczby uczestników, którzy dołączyli do klubu parkrun 10, 50 oraz 100. Z przyjemnością liczyliśmy nasze zapotrzebowanie na nowe koszulki, które obejmowało setki sztuk „wybieganych” przez Was. To, co jest najważniejsze w ramach parkrun to pokonywanie swoich słabości i walka ze sobą o lepsze wyniki, jak i oczywiście regularny udział.

Mijający rok to również niezwykle ważne wyróżnienie dla parkrun Polska, jakim było znalezienie się wśród najlepszych wydarzeń biegowych roku 2014, które otrzymaliśmy w ramach plebiscytu organizowanego przez PZU Festiwal Biegowy. Dzięki niemu mieliśmy zaszczyt stanąć wśród znamienitych imprez biegowych organizowanych w naszym kraju.

Ostatnie 12 miesięcy to również okres, w którym nawiązaliśmy współpracę ze sponsorami, dzięki którym będziemy w stanie otworzyć nowe lokalizacje parkrun w Polsce, jak również przeprowadzić dodatkowe wydarzenia w ramach parkrun. Jak wiecie udział naszych sponsorów – firm Ziaja, DHL Express oraz od dzisiaj PZU to dla nas kluczowy element w dalszym rozwijaniu parkrun.

Mijający rok to dla całego naszego zespołu rok wytężonej, ale ogromnie satysfakcjonującej pracy na rzecz promocji idei parkrun. Nie wszystkie nasze plany udało się zrealizować, w wielu miejscach miały również miejsce niedociągnięcia, za które wszystkich, których one dotknęły, przepraszamy. Ale wychodzimy z założenia, że nie popełnia błędów ten, który nic nie robi. W nadchodzącym roku postaramy się, aby było ich jak najmniej. Dziękujemy w tym miejscu za wszystkie uwagi dotyczące parkrun i sposobu jego organizacji. Były niezwykle cenne i posłużą podniesieniu jakości naszej inicjatywy.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za udzielone wsparcie oraz udział w parkrun. Mamy nadzieję, że bawiliście się dobrze i będziecie kontynuowali swój udział w kolejnych edycjach naszych biegów w rozpoczynającym się roku.

Dziękujemy i do zobaczenia na trasach parkrun!

Kuba
parkrun Polska

Ważne informacje

Indywidualny Kod Uczestnika

Wszyscy uczestnicy biegów parkrun muszą posiadać każdorazowo swój Indywidualny Kod Uczestnika, który służy identyfikacji uczestników oraz możliwości przyporządkowania uzyskanych przez uczestnika rezultatów. Kliknij tutaj aby bezpłatnie pobrać i wydrukować swój kod. Brak kodu uniemożliwia podanie rezultatu uzyskanego podczas biegu, dlatego też prosimy pamiętać o posiadaniu kodu podczas każdego biegu parkrun.

barcode

W ramach parkrun Polska oferujemy również kody w formie plastikowych kart oraz zawieszek do kluczy, które dostępne są tutaj. Środki uzyskane ze sprzedaży kodów przeznaczane są na bieżące funkcjonowanie oraz dalszy rozwój parkrun Polska.

Najczęściej zadawane pytania

Masz pytanie dotyczące parkrun? Jak pobrać mój Indywidualny Kod Uczestnika? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz tutaj.

Zostań wolontariuszem w ramach parkrun

Ponieważ jesteśmy inicjatywą stworzoną przez biegaczy dla biegaczy, każdy z uczestników parkrun proszony jest trzy razy w roku o pomoc w organizacji biegów. Udział w parkrun jako woluntariusz jest punktowany, a a tzw. punkty „organizacyjne”, razem z punktami uzyskanymi za biegi, wchodzą w skład punktacji rocznej. Jeżeli w danym tygodniu chcesz uczestniczyć jako woluntariusz, prosimy o kontakt z organizatorami biegu w danej lokalizacji. Dane kontaktowe znajdziesz na stronach poszczególnych biegów.

Udział dzieci w parkrun

Wszystkie dzieci poniżej 11 lat biorące udział w parkrun muszą pozostawać pod opieką rodziców lub opiekunów. Rodzice lub opiekunowie muszą upewnić się, że dzieci ustawione są odpowiednio na starcie i nie znajdują się na początku grupy w celu uniknięcia potencjalnych kolizji z dorosłymi zawodnikami i zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa najmłodszym uczestnikom biegów.

Nasi sponsorzy

Ziaja

Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków sp. z o.o. to producent farmaceutyków oraz wysokiej jakości kosmetyków. Wyróżniają się one innowacyjnym zastosowaniem sprawdzonych naukowo naturalnych surowców i światowej technologii. Więcej na www.ziaja.com/


DHL Express

DHL Express (Poland) to światowy lider na międzynarodowym rynku przesyłek ekspresowych. Zgodnie z globalną strategią CSR, koncentruje się ona na kilku obszarach: pracownicy, klienci, społeczeństwo i środowisko. Więcej na: www.dhl.com.pl.