biuletyn parkrun Polska 01/06/2016

Witamy!


Witamy w kolejnej odsłonie naszego biuletynu parkrun Polska, który za sprawą przypadającego w dzisiaj Dnia Dziecka poświęcony jest głównie naszym najmłodszym uczestnikom. Tak więc mamy dzisiaj rozstrzygnięcie naszego konkursu plastycznego, który wspólnie z naszymi partnerami – firmami Timex oraz Ziaja zorganizowaliśmy dla naszych najmłodszych, jak również krótkie podsumowanie specjalnych edycji naszych biegów zorganizowanych w przededniu święta najmłodszych. Ponadto, w sekcji aktualności znajdziecie zapowiedź nadchodzących wydarzeń w ramach parkrun Polska. Naszym uczestnikiem tygodnia jest Gwidon Jakubek z parkrun Gdańsk.

Ostatnie edycje parkrun kolejny już raz pod rząd zgromadziły ponad 2000 uczestników na naszych trasach. Tym razem jednak miało to miejsce w dużej mierze za sprawą naszych najmłodszych uczestników, którzy byli bohaterami ostatniej soboty z okazji przypadającego Dnia Dziecka. Tradycyjnie już nasi koordynatorzy, wolontariusze oraz rodzice postarali się aby dostarczyć dzieciom wielu biegowych i poza biegowych wrażeń. Były więc biegi na krótkich dystansach, w których każdy bez względu na wiek miał szansę spróbować swoich sił, były dyplomy oraz upominki dla naszych dzielnych juniorów, nie zabrakło również słodkości i owoców, na które załapali się również i dorośli. Było więc aktywnie, radośnie i mamy nadzieję, że dzieciaki będą z uśmiechem wspominały ostatni weekend w parkrun.

Edycje parkrun organizowane z okazji Dnia Dziecka zawsze były wyjątkowe i zapewne takie pozostaną, gdyż gromadzą na naszych biegach całe rodziny i dzięki temu odbywają się specjalnej atmosferze. Jest okazja spędzić czas razem, jest okazja pobiegać, jest w końcu okazja zaangażować nasze pociechy w odpowiedzialne zadania. Ogromnie cieszy nas zwiększająca się frekwencja dzieci nie tylko podczas tych wyjątkowych edycji biegów, ale w ramach kolejnych biegów. To oczywiście, w dużej mierze zasługa rodziców, którzy sami biegając, widzą znaczenie regularnej aktywności fizycznej. Nic, tylko przyklasnąć i namawiać do kontynuowania przyzwyczajania dzieci do tego.

A wracając do dzisiejszego święta, chcielibyśmy złożyć wszystkim dzieciom życzenia wielu kolejnych wrażeń związanych ze sportem i aktywnością!

Konkurs ‘Mój parkrun’ rozstrzygnięty!

W tym roku oprócz organizacji specjalnych edycji naszych biegów postanowiliśmy również dać szansę pokazania najmłodszym uczestnikom swoich talentów plastycznych. Wraz z naszym partnerem oraz fundatorem nagród głównych – firmą Timex oraz fundatorem dodatkowych upominków – firmą Ziaja, zorganizowaliśmy więc konkurs plastyczny zatytułowany ‘Mój parkrun’.

Zadaniem uczestników było przygotowanie przez nich prac pokazujących nasze biegi ich oczami. W odpowiedzi na ogłoszony konkurs otrzymaliśmy ponad 70 prac, co przerosło nasze oczekiwania i bardzo pozytywnie nas zaskoczyło. W związku z tym, jak możecie się domyśleć, nasze jury w skład którego weszło 6 koordynatorów naszych lokalizacji, miało nie lada orzech do zgryzienia starając się wyróżnić tylko 6 z nadesłanych prac. Po burzliwych obradach nasi sędziowie ogłosili werdykt przy zastrzeżeniu, że wszystkie prace zasługują na najwyższe uznanie. Poniżej prezentujemy zatem wyniki konkursu oraz 6 laureatów, z których troje otrzyma nagrody główne – zegarki biegowe firmy Timex, a kolejna trójka koszulki z kolekcji parkrun.

Nagrody główne – zegarki biegowe Timex

Patrycja Żal (lat 8,5, parkrun Bydgoszcz) otrzymuje nagrodę główną za piękne przedstawienie sylwetek biegaczy i elementów parkrun podczas każdego biegu (flagi i oznakowanie trasy).

Zuzia Osicka (lat 10, parkrun Poznań) otrzymuje nagrodę główną za pomysłową technikę i piękne kolory parku.

Aleksander Rudziewicz (lat 11, parkrun Lubin) otrzymuje nagrodę główną za ) za pokazanie, że parkrun łączy wszystko i wszystkich (nawet samoloty z nami latają).

Wyróżnienia – koszulki parkrun

Kacper Grzemski (lat 5,5, parkrun Rumia) otrzymuje wyróżnienie za pomysłowe połączenie różnych technik plastycznych i świetne uchwycenie sylwetki biegacza.

Lilianka Kurc (lat prawie 6, parkrun Kędzierzyn-Koźle) otrzymuje wyróżnienie za przedstawienie parkrun w sposób rodzinny.

Maria Brańczyk, (lat 8, parkrun Cieszyn) otrzymuje wyróżnienie za użycie technik trójwymiarowych i pokazanie, że parkrun łączy ponad granicami krajów.

Gratulujemy zwycięzcom, jak i wszystkim uczestnikom konkursu, dla których przygotowaliśmy również pamiątkowe dyplomy. Nagrody i dyplomy przesłane zostaną pocztą. Pełne zestawienie prac opublikujemy na profilu Facebook parkrun Polska.

Miłego biegania!

Kuba Fedorowicz
Koordynator parkrun Polska

Aktualności


Najmłodszych uczestników parkrun z Chrzanowa zapraszamy również w tę sobotę na trasę naszego biegu, gdzie będzie na nich czekać kolejne, specjalne wydarzenie z okazji Dnia Dziecka.

Podczas minionej soboty niesamowitego wyczynu dokonali uczestnicy parkrun Wolbrom, którzy w liczbie 180 osób stawili się na starcie tamtejszej lokalizacji. Przypomnijmy, że Wolbrom jest najmniejszym miastem na naszej parkrunowej mapie liczącym niecałe 9 tys. mieszkańców, choć jak widać nie przeszkadza to dorównać frekwencją naszym największym lokalizacjom : ) Gratulacje i tak trzymać!

W najbliższą sobotę, uczestnicy parkrun Wrocław obchodzić będą trzecią rocznicę istnienia parkrun i z tej okazji zapraszamy serdecznie do udziału w biegu urodzinowym, w ramach którego podsumujemy kolejny rok biegania w ramach sobotnich spotkań, jak również nagrodzimy zwycięzców klasyfikacji rocznej. Dodatkowo, dla wszystkich uczestników nasz partner techniczny – New Balance przygotował niespodziankę. Zapraszamy zarówno do biegania, jak i pomocy przy organizacji wydarzenia. Zgłoszenia na wolontariat kierujcie na wroclawwolontariusze@parkrun.com

Już teraz zapowiadamy kolejne czerwcowe biegi urodzinowe, które zostaną zorganizowane po raz pierwszy w Lubinie (18 czerwca) oraz po raz czwarty w Łodzi (25 czerwca). Wszystkich uczestników parkrun z tamtejszych lokalizacji serdecznie zapraszamy do udziału w tych wyjątkowych wydarzeniach.

Dla parkrunowych turystów mamy dobre wieści – w lipcu planujemy otworzyć kolejne 4 lokalizacje parkrun Polska, które dołączą do naszej biegowej rodziny. 16 lipca planujemy zainaugurować parkrun Kalisz oraz parkrun Świnoujście, a w kolejną sobotę 23 lipca planujemy rozpocząć bieganie w Grodzisku Mazowieckim oraz drugiej lokalizacji w Gdańsku. Szczegóły podamy wkrótce.

Ze świata parkrun


Aż miło widzieć młode pokolenie wolontariuszy. Dla dzieci to ogromna frajda i przeżycie, kiedy dajemy im możliwość pomóc w organizacji ‘prawdziwych biegów’.

Kiepska pogoda w trakcie biegów parkrun dla wolontariuszy (szczególnie najmłodszych) stanowi niezłą lekcję wytrzymałości i hartu ducha. Jednak nawet takie warunki nie są w stanie ich złamać, co widać na przykładzie mamy i córki wspierających parkrun Rosliston.

Najmłodszą chyba wolontariuszką na świecie w biegach parkrun jest Laura Chivers, która już w 20 dniu swojego życia wraz z mamą Natalie pomagała w organizacji parkrun Tilgate.

Komentarze uczestników


Napisz do nas, jeżeli chcesz podzielić się z innymi uczestnikami informacjami, swoimi spostrzeżeniami lub komentarzami na temat parkrun.

Często spotykamy się z Waszymi komentarzami w trakcie rozmów podczas biegów. Będziemy bardzo wdzięczni za przesłanie Waszych przemyśleń do nas abyśmy mogli opublikować je w naszym biuletynie. Biuletyn, tak jak i cały parkrun to Wasza inicjatywa więc to miejsce jest dla Was. W celu przesłania komentarza kliknij na link powyżej.

Dziękujemy

Zespół parkrun Polska

Uczestnik tygodnia


Imię i Nazwisko:  Gwidon Jakubek

Klub:  Biegowy Świat

Wiek:  12 lat

Bieg macierzysty:  parkrun Gdańsk

Zawód:  Uczeń 5 klasy

Liczba biegów:  46

Jak parkun wpłynął na Twoje bieganie:  Bardzo polubiłem bieganie i zawsze lubię pojechać z tatą i mamą na parkrun.

Co podoba Ci się w parkrun:  Podoba mi się ze można czasami się pościgać, a czasami biegać dla zabawy.

Najzabawniejszy lub najbardziej zapamiętany moment podczas parkrun:  Najzabawniej jest kiedy doganiam starszych biegaczy a oni próbują uciekać. Czasami już nie mogą i wtedy im uciekam.

W Jaki sposób wspierałaś innych uczestników parkrun?:  Kiedy byłem z tatą wolontariuszem, pomagałem przy rozdawaniu tokenów i przybijałem "piątki mocy".

Za linią mety...

Dzisiaj głównymi bohaterami biuletynu są najmłodsi uczestnicy, więc i felieton będzie o udziale dzieci w parkrun. Co raz częściej na naszych trasach gościmy młodych uczestników, którzy zachęceni przez rodziców mierzą się z naszym dystansem. I patrząc na liczbę najmłodszych biegaczy oraz uzyskiwane rezultaty radzą sobie świetnie. Czy jednak powinniśmy zachęcać dzieci do takiego dystansu?

Często uważa się, że w ogóle bieganie przez dzieci tak długich dystansów jest niezdrowe. Czy niezdrowe? Wszystko zależy od tego – w jakim tempie pokonujemy 5 km i czy dziecko jest odpowiednio przygotowane. Podeprę się tutaj wybitnym trenerem lekkoatletyki, Andrzejem Stepokurą Stepnowskim, z którym swego czasu przeprowadzałem wywiad dla Radia Gdańsk. Na pytanie o bieganiu w wieku dziecięcym, odpowiedział – „Wystarczy ruch bez żadnego systematycznego treningu, aby zobaczyć po osobach możliwości biegowe. Jak ja widzę na parkrunach, to Ci chłopcy i dziewczęta mogą nawet dużo więcej i dłużej biegać. Jeśli mamy dziecko, które przejawia talent do biegania, to niech biega ile chce, byle bez rywalizacji. Indywidualnie może sobie biegać i przez godzinę, a gdy się zmęczy przejdzie do truchtu. Gorzej, gdy rywalizuje, co może być niebezpieczne dla organizmu.

Jak wiecie biegi parkrun to przede wszystkim ruch dla przyjemności i we własnym tempie. I choć wielu uczestników traktuje udział w parkrun jako rywalizację, to dla nas najważniejszy jest regularny udział a gdzieś na samym końcu czas. Dlatego trasy parkrun są dobrym miejscem, gdzie można pojawić się z dzieckiem i zachęcić do ruchu. Nie mamy limitów czasowych i dlatego nawet, jeżeli przyjdzie nam przejść z dzieckiem całą trasę na mecie będą czekali na Was wolontariusze. Zachęcamy całe rodziny do uczestnictwa w parkrun, gdyż to naprawdę nie boli, a wręcz pomaga w świetnym sposób rozpocząć weekend w sposób aktywny i z najbliższymi, w tym właśnie dziećmi.

Maciek
parkrun Polska

Ważne informacje

Indywidualny Kod Uczestnika

Wszyscy uczestnicy biegów parkrun muszą posiadać każdorazowo swój Indywidualny Kod Uczestnika, który służy identyfikacji uczestników oraz możliwości przyporządkowania uzyskanych przez uczestnika rezultatów. Kliknij tutaj aby bezpłatnie pobrać i wydrukować swój kod. Brak kodu uniemożliwia podanie rezultatu uzyskanego podczas biegu, dlatego też prosimy pamiętać o posiadaniu kodu podczas każdego biegu parkrun.

barcode

W ramach parkrun Polska oferujemy również kody w formie opasek, które dostępne są tutaj. Środki uzyskane ze sprzedaży opasek przeznaczane są na bieżące funkcjonowanie oraz dalszy rozwój parkrun Polska.

Najczęściej zadawane pytania

Masz pytanie dotyczące parkrun? Jak pobrać mój Indywidualny Kod Uczestnika? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz tutaj.

Zostań wolontariuszem w ramach parkrun

Ponieważ jesteśmy inicjatywą stworzoną przez biegaczy dla biegaczy, każdy z uczestników parkrun proszony jest trzy razy w roku o pomoc w organizacji biegów. Udział w parkrun jako woluntariusz jest punktowany, a a tzw. punkty „organizacyjne”, razem z punktami uzyskanymi za biegi, wchodzą w skład punktacji rocznej. Jeżeli w danym tygodniu chcesz uczestniczyć jako woluntariusz, prosimy o kontakt z organizatorami biegu w danej lokalizacji. Dane kontaktowe znajdziesz na stronach poszczególnych biegów.

Udział dzieci w parkrun

Wszystkie dzieci poniżej 11 lat biorące udział w parkrun muszą pozostawać pod opieką rodziców lub opiekunów. Rodzice lub opiekunowie muszą upewnić się, że dzieci ustawione są odpowiednio na starcie i nie znajdują się na początku grupy w celu uniknięcia potencjalnych kolizji z dorosłymi zawodnikami i zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa najmłodszym uczestnikom biegów.

Nasi sponsorzy

Ziaja

Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków sp. z o.o. to producent farmaceutyków oraz wysokiej jakości kosmetyków. Wyróżniają się one innowacyjnym zastosowaniem sprawdzonych naukowo naturalnych surowców i światowej technologii. Więcej na www.ziaja.com


Ministerstwo Sportu i Turystyki

Ministerstwo Sportu i Turystyki powołane zostało w celu realizacji zadań związanych z rozwojem sportu powszechnego i wyczynowego, w tym upowszechniania kultury fizycznej, realizacji zadań związanych z rekreacją i rehabilitacją ruchową, sportem dzieci i młodzieży, sportem kwalifikowanym, jak również sportem osób niepełnosprawnych oraz rozwojem turystki. Więcej na www.msport.gov.pl


New Balance

New Balance to amerykańska i jednocześnie najstarsza marka sportowa na świecie, specjalizująca się przede wszystkim w obuwiu do biegania. New Balance to kompleksowa oferta obuwia, tekstyliów i akcesoriów sportowych, ale także lifestylowych. Więcej na nbsklep.pl