biuletyn parkrun Polska 15/06/2016

Witamy!


W tym tygodniu na łamach naszego biuletynu świętujemy pokonanie milionowego kilometra w ramach parkrun Polska, publikujemy odezwę do parkunowej społeczności o wsparcie parkrun w Plebiscycie na Biegowe Wydarzenie Roku 2015/2016, jak również zapraszamy do udziału w Dobrym Obozie Biegowym organizowanym przez Ligę Biegową. Ponadto, wraz z tym wydaniem biuletynu rozpoczynamy cykl, w ramach którego chcemy przedstawić wyjątkowych uczestników parkrun, czyli koordynatorów naszych biegów, dzięki którym parkrun zawitał do Waszych miejscowości i odbywa się co sobotę. Wszsystkim uczestnikom przypominamy o naszych opaskach z kodem parkrun, które są do nabycia w ramach padrkrun Polska. Wśród aktualności informacja o nadchodzących rocznicach naszych biegów oraz kolejnych inauguracjach parkrun w Polsce. Jako uczestnika tygodnia mamy przyjemność zaprezentować Małgorzatę Wawrzyniak z parkrun Poznań. Zapraszamy do lektury!

Pierwszy million kilometrów pokonany!

Zaczynamy od niezwykle miłej informacji, którą mieliśmy okazję zakomunikować już w sobotę, a która związana jest z pokonaniem milionowego kilometra w ramach parkrun Polska. Tak, na naszym biegowym liczniku mamy już ponad milion kilometrów pokonanych w ramach naszych cosobotnich spotkań. Trudno powiedzieć kto miał zaszczyt dokonać tego, gdyż wszyscy startujemy o tej samej porze dlatego też proponujemy aby każdy kto wziął udział w ostatnich edycjach parkrun czuł, że to jego dzieło. Milionowy kilometr pokonaliśmy w przededniu piątej rocznicy istnienia naszej inicjatywy, która przypada na październik tego roku. Do pokonania dystansu miliona kilometrów potrzebowaliśmy więc pięciu lat oraz 3112 edycji biegów, które mieliśmy przyjemność zorganizować w tym czasie. Na ten dystans złożyło się 201 580 indywidualnych występów naszych uczestników. Po pierwszym milionie kilometrów, nasz średni czas na 5km wynosi 25:31. W ramach naszego pierwszego miliona kilometrów udało się nam poprawiać nasze wcześniejsze najlepsze rezultaty aż 37 354 razy! Gdyby zsumować czas, którego potrzebowaliśmy do zaliczenia pierwszego miliona kilometrów, to wychoidzi nam że było to łącznie 9 lat i 288 dni. Niezwykle cieszymy się z tego osiągnięcia i mamy nadzieję dołożyć kolejny milion w krótszym czasie! Dlatego zapraszamy na kolejne edycje naszych biegów i dokładanie kolejnych kilometrów do naszych statystyk!

Biegowe Wydarzenie Roku 2015/2016

W tym roku parkrun Polska został po raz trzeci z rzędu nominowany do tytułu Wydarzenia Biegowego Roku, który przyznawany jest w ramach plebiscytu organizowanego przez Festiwal Biegowy w Krynicy. W zeszłym roku znaleźliśmy się w pierwszej trójce najlepszych imprez biegowych w Polsce a w tym roku, zgodnie z powiedzeniem ‘do trzech razy sztuka’, chcielibyśmy powalczyć o najwyższ podjum. W związku z tym zwracamy się do Was, drodzy uczestnicy i współtwórcy parkrun, z serdecznym apelem o wsparcie tych ambicji i oddanie głosu na Waszą inicjatywę!

Jako parkrun jesteśmy wydarzeniem tworzonym i rozwijanym przez samych uczestników. Dzięki temu parkrun może rozwijać się i pojawiać w kolejnych miejscach w Polsce. Na chwilę obecną w każdą sobotę prawie 2500 uczestników ma możliwość aktywnie rozpocząć weekend wśród przyjaciół i we wspaniałej atmosferze w 34 miejscach Polski. To wspaniałe osiągnięcie i dlatego uważamy, że wyróżnienie w postaci tytułu Biegowego Wydarzenia Roku stanowiłoby wspaniałe podziękowanie dla zarówno dla koordynatorów lokalizacji, wolontariuszy oraz całej społeczności uczestników za wkład w tworzenie parkrun.

Dodatkowo, ewentualny tytuł pozwoliłby zapewne na większe zainteresowanie sponsorów oraz mediów naszą inicjatywą, co pozwoliłoby nam myśleć o kolejnych lokalizacjach biegów parkrun w 2017 roku, jak i urozmaiciłoby nasze sobotnie spotkania.

Często słyszymy od Was, że wiele zawdzięczacie naszym spotkaniom w ramach parkrun. Niezwykle cieszy nas to, że nasza prosta, bezpłatna i oddolna inicjatywa może w ten sposób oddziaływać na tak wiele osób. Dlatego też, zwracamy się z apelem i prośbą do Was wszystkich - Jeżeli bliskie są Wam wartości parkrun i wierzycie, że w ten sposób możecie podziękować wszystkim zaangażowanym w nasze biegi, jak również wesprzeć nasze działania w przyszłości, to oddajcie swój głos.

Czasu zostało niewiele, przed nami wakacje, dlatego też zachęcamy do odwiedzenia strony plebiscytu i oddania głosu. Głosować można do 7 września 2016 roku, poprzez formularz dostępny tutaj lub wysyłając wiadomość pod numer 70068 (koszt 65 gr netto). W treści wpisujemy BIEGI20. UWAGA! Jedna osoba przy wykorzystaniu jednego numeru telefonu, może zagłosować tylko jeden raz. Głosując przez internet i podając ten sam numer telefonu, blokujemy jednocześnie ten numer telefonu w systemie sms – głosy oddane z tego numeru nie zostaną zaliczone.

Wyniki plebiscytu ogłoszone zostaną podczas Gali 7. PZU Festiwalu Biegowego, która odbędzie się w dniu 9 września w Krynicy-Zdrój.

Biegowy Dziennikarz Roku 2016

W ramach Festiwalu Biegowego w Krynicy, ruszyło również głosowanie na Biegowego Dziennikarza Roku. W tym roku wśród nominowanych osób jest jeden z koordynatorów parkrun Gdańsk – Maciej Gach. Maciek, który współtworzy nasz biuletyn oraz wyszukuje dla Was wiele parkrunowych newsów, jest niewątpliwie kandydatem, na którego warto oddać oddać swój głos. Dlatego nie czekamy, tylko głosujemy na Maćka poprzez formularz dostępny tutaj.

Za każdy oddany głos w imieniu całej społeczności parkrun dziękujemy!

Dobry Obóz Biegowy – zapisy trwają!

Powoli się kończą miejsca na Dobry Obóz Biegowy na Suwalszczyźnie orgaznizowany przez Ligę Biegową. Kto ma jeszcze ochotę dołączyć do ekipy Ligii Biegowej niech szybko czyta i się zapisuje!

Dobry Obóz Biegowy odbędzie się w terminie 13-20 sierpnia, na Suwalszczyźnie. Naszą bazą będzie ośrodek wypoczynkowy położony nad Jeziorem Długim w małej miejscowości, Krasnopol. Wybraliśmy Suwalszczyznę, by pokazać biegaczom, że są to tereny nie tylko słynące z pięknej, nieskalanej natury, ale także idealnych warunków treningowych.

Celem obozu jest pomoc uczestnikom w zrealizowaniu wyznaczonych celów biegowych, zrozumieniu kultury biegania i wzbogaceniu wiedzy o treningu oraz diecie biegacza. Obecność trzech trenerów zapewni komfort każdemu, od zaawansowanych biegaczy po początkujących lub biegających dla czystej przyjemności. Każdy znajdzie swoje miejsce i swój cel. Gwarantujemy! Na obozie uczestnicy będą pod opieką Bartka Olszewskiego, Pawła Olszewskiego i Kasi Gorlo, a o prawidłowe odżywianie zadbają dietetycy z High Level Center. Poza treningiem planujemy spędzić miło czas odpoczywając i dobrze się bawiąc. Do dyspozycji mamy jezioro, kajaki, saunę, boisko do siatkówki plażowej, miejsce na projekcję filmów biegowych i transmisję Igrzysk Olimpijskich w Rio.

Obóz zaplanowany jest na 7,5 dni treningowych, w tym przewidujemy dwa treningi biegowe dziennie w towarzystwie trenerów i jeden ogólnorozwojowy. Oczywiście wszystkie treningi są dla chętnych i dopasowane do stopnia wytrenowania, więc nie wszyscy będą biegać dwa razy dziennie. Więcej szczegółów o obozie znajdziecie tutaj.

Miłego biegania!

Kuba Fedorowicz
Koordynator parkrun Polska

Aktualności


W sobotę 25 czerwca czeka nas kolejny bieg urodzinowy w ramach parkrun Polska. Tym razem swój pierwszy rok biegania w parkrun obchodzić będą uczestnicy w Lubinie. Zapraszamy serdecznie do udziału w tym wydarzeniu, w ramach którego podsumujemy nasze klasyfikacje i nagrodzimy zwycięzców. Andrzej szykuje wiele niespodzianek, dlatego z pewnością warto wybrać się w tym dniu na parkrun do Lubina.

Z początkiem lipca swoje pierwsze urodziny obchodzić będzie z kolei parkrun Jelenia Góra. Tutaj również będziemy mieli ogromną przyjemność nagrodzić tych z uczestników, którzy zgromadzili największą liczbę punktów w ramach rocznej klasyfikacji punktowej oraz wyróżniali się zaangażowaniem w organizację biegów. Zapraszamy do udziału w biegu urodzinowym, który odbędzie się 9 lipca w Parku Norweskim.

Ze świata parkrun


Czyżby pod tym adresem mieszkał koordynator biegu parkrun? ;)

Czasem na trasie parkrun można spotkać przeróżne przeszkody, które czasem nie jest łatwo ominąć , czego przykładem była ostatnia edycja parkrun Malling.

Cykl – koordynatorzy parkrun Polska


Wraz z tym wydaniem naszego biuletynu rozpoczynamy nowy cykl, w ramach którego chcielibyśmy zaprezentować sylwetki naszych koordynatorów, dzięki którym biegi parkrun odbywają się w 34 miejscach Polski. To dzięki zaangażowaniu koordynatorów oraz ich decyzji podjęcia się tej często wymagającej roli macie możliwość korzystać z sobotnich spotkań. Ogromne podziękowania dla całej grupy, która koordynuje przebieg biegów!

Imię i nazwisko: Małgorzata Krawczyk
Wiek: 26
Koordyantor: parkrun Bydgoszcz
Zawód: Biotechnolog
Liczba biegów: 6
Udział jako wolontariusz: 110

Maciej Gach: Jak zaczęła się Twoja przygoda z bieganiem?
Małgosia Krawczyk: Odkąd pamiętam zawsze należałam do aktywnych osób, czasem wręcz nadaktywnych, a siedzenie w domu było dla mnie największą karą. Sport okazał się być za to najlepszym lekarstwem na "uspokojenie". Przez 4 lata trenowałam „lekką”, a w wieku 12 lat zaczęłam swoją przygodę z jeździectwem, któremu poświęcałam niemal każdą wolną chwilę, aż do wyjazdu na studia. Co prawda 70 km to nie odległość, ale już nie było tyle czasu, co kiedyś. Zaczęłam szukać innego zdrowego pochłaniacza czasu, aż padło na bieganie. I tak też z większymi i mniejszymi przerwami biegam od 6 lat.

MG: A co daje Ci samo bieganie?
MK: Bieganie jest dla mnie taką moją małą odskocznią od rzeczywistości, chwilą relaksu. Wiem, że jak założę buty i wybiegam swoje kilometry, to już nic więcej do szczęścia nie będzie mi potrzebne. Biegam, bo sprawia mi to ogromną przyjemność. Lubię wyznaczać sobie również jakieś nowe cele, wówczas motywacja do biegania jest jeszcze większa. Tym celem zazwyczaj jest uczestnictwo w biegach masowych na określonym dystansie i oczywiście poprawienie dotychczasowego PB. Mimo, że na swoim koncie mam już życiówki z piątek, dziesiątek, półmaratonów, a nawet maratonu (który notabene jest moim największym sukcesem biegowym), to i tak największą radość sprawia mi beztroskie bieganie po lesie z drugą połówką.

MG: Skąd dowiedziałaś się o parkrunie?
MK: O parkrunie dowiedziałam się w 2013 roku od koleżanki, która wówczas studiowała w Poznaniu. Powiedziała, że są takie darmowe "zawody" na Cytadeli w każdą sobotę o 9 rano i jak będę w najbliższy weekend w Poznaniu, to mam zabrać buty biegowe i się przebiegniemy. Był wtedy pierwszy dzień wiosny, termometr pokazywał -12 stopni, a na alejkach Cytadeli był lód. Pobiegłyśmy. Baśka zabłądziła, a ja dobiegłam po 30 minutach.

MG: Gdy po raz pierwszy wystartowałaś w biegu parkrun, to od razu stwierdziłaś, że to jest naprawdę ciekawe i warto, aby w Bydgoszczy pojawiła się taka inicjatywa?
MK: Oczywiście, że spodobała mi się idea parkrun – darmowy bieg w świetnej atmosferze i to w dodatku, co tydzień. Gdy tylko wróciłam do Bydgoszczy to od razu wpisałam w wyszukiwarkę hasło "parkrun Bydgoszcz", jednak nic się nie pojawiło. Hasło "parkrun Bydgoszcz" wpisywałam jeszcze niejednokrotnie przez kolejne dwa lata z nadzieją, że może ktoś w końcu wpadnie na pomysł organizacji tych biegów w Bydgoszczy. No, ale ile można czekać? I tak podczas jednego z jesiennych treningów w moim ulubionym miejscu do biegania, czyli Parku nad Kanałem Bydgoskim, postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce i odezwałam się do organizatorów parkrun.

MG: Był stres, aby podjąć się temu wyzwaniu?
MK: I to jeszcze, jaki! Nie jestem rodowitą Bydgoszczanką, nawet mieszkając już 7 rok w Bydgoszczy bardziej utożsamiałam się z biegaczami z rodzinnego Świecia, niżeli z Bydgoskimi biegaczami. Nie znałam nikogo z bydgoskiego środowiska biegowego. Mówi się, że do odważnych świat należy. Miałam wsparcie drugiej osoby, więc warto było spróbować.

MG: Po półtorej roku funkcjonowaniu parkrun Bydgoszcz, nie żałujesz podjętej decyzji?
MK: Absolutnie nie żałuję. Poznałam mnóstwo pozytywnie nakręconych bieganiem ludzi z mniejszym i większym doświadczeniem biegowym. Już w 2013 roku spodobała mi się idea biegów parkrun i cieszę się, że Bydgoszczanom również przypadła ona do gustu, a parkrun Bydgoszcz stał się dla nich nieodłącznym elementem każdej soboty.

MG: A zdarzają się czasem soboty, że nie chce Ci się wstać i wolałabyś sobie poleniuchować w sobotni poranek pod cieplutką kołderką?
MK: O ile w tygodniu jest walka z budzikiem, kiedy trzeba wstać do pracy, to w sobotę już po pierwszym budziku jestem postawiona na nogi, bo wiem, że po 10-tej będę już w domu, naładowana pozytywnymi emocjami po spotkaniu z moimi "parkrunnersami", mając jeszcze cały dzień przed sobą. Podejrzewam, że gdyby nie parkrun, to spałabym do 11-tej, a później przeklinała, że marnuję wolny dzień.

MG: Jest coś, co byś zmieniła w funkcjonowaniu parkrun?
MK: Dla mnie parkrun jest idealny, czasem mogłoby być więcej wolontariuszy do pomocy, abym mogła od czasu do czasu pobiec w swoim parkrunie.

MG: Wyobrażasz sobie obecnie sobotę bez parkrunu?
MK: Sobota bez parkrun, to sobota zmarnowana.

MG: Obecne plany biegowe?
MK: Gdzieś tam po głowie chodzą zawody Canicrossowe, ale muszę poczekać jeszcze kilka miesięcy, aż mój czworonożny kompan podrośnie i będzie mógł mi towarzyszyć w trakcie biegów, póki co uskuteczniamy długie spacery.

Rozmawiał Maciej Gach

Komentarze uczestników


Napisz do nas, jeżeli chcesz podzielić się z innymi uczestnikami informacjami, swoimi spostrzeżeniami lub komentarzami na temat parkrun.

Często spotykamy się z Waszymi komentarzami w trakcie rozmów podczas biegów. Będziemy bardzo wdzięczni za przesłanie Waszych przemyśleń do nas abyśmy mogli opublikować je w naszym biuletynie. Biuletyn, tak jak i cały parkrun to Wasza inicjatywa więc to miejsce jest dla Was. W celu przesłania komentarza kliknij na link powyżej.

Dziękujemy

Zespół parkrun Polska

Uczestnik tygodnia


Imię i Nazwisko:  Małgorzata Wawrzyniak

Wiek:  36

Bieg macierzysty:  parkrun Poznań

Zawód:  Księgowa

Liczba biegów:  94

Udział jako wolontariusz:  4

Jak parkun wpłynął na Twoje bieganie:  Odkąd zaczęłam brać udział w biegach parkrun, na pewno biegam szybciej. Biegając, na co dzień nie mierzę czasu ani przebiegniętych kilometrów, a moje sobotnie zmagania zostają zapisane przez wolontariuszy. Dzięki temu mogę śledzić swoje postępy w bieganiu i starać się "łamać" życiówki na dystansie 5 km.

Co podoba Ci się w parkrun:  W parkrun najbardziej podoba mi się atmosfera. Wszyscy są zawsze uśmiechnięci, chętni do pomocy, zaangażowani. Często przychodzą tu na prawdę bardzo pozytywni ludzie! Poza tym dla mnie ważne jest to, że nie muszę z góry deklarować, czy wezmę udział w biegu czy też nie.

Najzabawniejszy lub najbardziej zapamiętany moment podczas parkrun:  Najmilej wspominam ostatni 200 parkrun, po którym mieliśmy wspólne śniadanie. Była wtedy ze mną córka, która dzielnie roznosiła uszykowane przez biegaczy kanapki. Tego dnia biegłam trochę pod presją, ponieważ córka poprosiła mnie, abym przybiegła pierwsza... no i na szczęście udało się!

W Jaki sposób wspierałaś innych uczestników parkrun?:  Na trasie często znajomi biegacze nazywają mnie "zającem", gdyż biegnąc stosunkowo szybko, pomagam kolegom utrzymać tempo na całej trasie. Wiem, że jest to ważne, ponieważ często również znajduję sobie osobę, dzięki której uda mi się szybciej dotrzeć na metę. Poza tym staram się nie przeszkadzać innym biegaczom i zawsze ustępuję miejsca, jeśli jest to konieczne. Gdy już dotrę na metę, to kibicuję pozostałym uczestnikom biegu.

Za linią mety...

Dzisiaj będzie krótko. Ruszyło głosowanie na Biegowego Dziennikarza Roku w ramach plebiscytu organizowanego przez Festiwal Biegowy w Krynicy. Jestem jedną z osób nominowanych do tej prestiżowej nagrody.

Nie będę tutaj pisał elaboratów, że mam szansę na zwycięstwo, bo to nie mecz piłkarski, tylko głosowanie, w którym wszystko jest możliwe. To od Was drodzy biegacze zależy, czy będę mógł być w pierwszej dziesiątce wyróżnionych osób, które jako tako posługują się piórem, a raczej wystukują literki na klawiaturze. Jeśli podoba się Wam przygotowywany biuletyn parkrun Polska, to docenieniem tej „parkrunnowej” roboty, będzie oddanie na mnie głosu.

Głosować można poprzez formularz elektroniczny lub za pośrednictwem sms. Linki do głosowania znajdziecie powyżej w klumnie głównej. Jeżeli jak macie do opowiedzenia, jakąś ciekawą historię biegową lub chcecie podzielić się swoimi biegowymi dokonaniami, to śmiało piszcie do mnie na: maciej.gach@parkrun.com

Maciek
parkrun Polska

Ważne informacje

Indywidualny Kod Uczestnika

Wszyscy uczestnicy biegów parkrun muszą posiadać każdorazowo swój Indywidualny Kod Uczestnika, który służy identyfikacji uczestników oraz możliwości przyporządkowania uzyskanych przez uczestnika rezultatów. Kliknij tutaj aby bezpłatnie pobrać i wydrukować swój kod. Brak kodu uniemożliwia podanie rezultatu uzyskanego podczas biegu, dlatego też prosimy pamiętać o posiadaniu kodu podczas każdego biegu parkrun.

barcode

W ramach parkrun Polska oferujemy również kody w formie opasek, które dostępne są tutaj. Środki uzyskane ze sprzedaży opasek przeznaczane są na bieżące funkcjonowanie oraz dalszy rozwój parkrun Polska.

Najczęściej zadawane pytania

Masz pytanie dotyczące parkrun? Jak pobrać mój Indywidualny Kod Uczestnika? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz tutaj.

Zostań wolontariuszem w ramach parkrun

Ponieważ jesteśmy inicjatywą stworzoną przez biegaczy dla biegaczy, każdy z uczestników parkrun proszony jest trzy razy w roku o pomoc w organizacji biegów. Udział w parkrun jako woluntariusz jest punktowany, a a tzw. punkty „organizacyjne”, razem z punktami uzyskanymi za biegi, wchodzą w skład punktacji rocznej. Jeżeli w danym tygodniu chcesz uczestniczyć jako woluntariusz, prosimy o kontakt z organizatorami biegu w danej lokalizacji. Dane kontaktowe znajdziesz na stronach poszczególnych biegów.

Udział dzieci w parkrun

Wszystkie dzieci poniżej 11 lat biorące udział w parkrun muszą pozostawać pod opieką rodziców lub opiekunów. Rodzice lub opiekunowie muszą upewnić się, że dzieci ustawione są odpowiednio na starcie i nie znajdują się na początku grupy w celu uniknięcia potencjalnych kolizji z dorosłymi zawodnikami i zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa najmłodszym uczestnikom biegów.

Nasi sponsorzy

Ziaja

Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków sp. z o.o. to producent farmaceutyków oraz wysokiej jakości kosmetyków. Wyróżniają się one innowacyjnym zastosowaniem sprawdzonych naukowo naturalnych surowców i światowej technologii. Więcej na www.ziaja.com


Ministerstwo Sportu i Turystyki

Ministerstwo Sportu i Turystyki powołane zostało w celu realizacji zadań związanych z rozwojem sportu powszechnego i wyczynowego, w tym upowszechniania kultury fizycznej, realizacji zadań związanych z rekreacją i rehabilitacją ruchową, sportem dzieci i młodzieży, sportem kwalifikowanym, jak również sportem osób niepełnosprawnych oraz rozwojem turystki. Więcej na www.msport.gov.pl


New Balance

New Balance to amerykańska i jednocześnie najstarsza marka sportowa na świecie, specjalizująca się przede wszystkim w obuwiu do biegania. New Balance to kompleksowa oferta obuwia, tekstyliów i akcesoriów sportowych, ale także lifestylowych. Więcej na nbsklep.pl