biuletyn parkrun Polska 10/08/2016

[PL_Image_1_2016_08_10]

nowa szata biuletynu parkrun Polska

Hej!

Witamy w kolejnym wydaniu naszego biuletynu, który od tego numeru będzie docierał do Was w nowej, bardziej kolorowej i nowoczesnej szacie graficznej.

Zmiana wyglądu naszego biuletynu to również okazja to przejrzenia jego zawartości i wzbogacenia go 2 nowe sekcje, które mamy nadzieję, przypadną Wam go gustu. Tak więc (nieco jak zapowiedź nowej ramówki w TV), zapraszamy do nowej sekcji ABC parkrun, gdzie chcielibyśmy zamieszczać informację na temat zasad udziału w parkrun oraz poruszać kwestie, co do których otrzymujemy największą liczbę zapytań.

Dodatkowo, w związku z tym że w każdą sobotę nas przybywa, ustanawiamy nowe rekordy i uczestniczymy w parkrun w charakterze wolontariuszy, chcielibyśmy pokazywać najważniejsze statystyki parkrun Polska. Pracujemy również nad wzbogaceniem sekcji Za linią mety ale to zostawiamy na chwilę obecną jako niespodziankę.

W ramach nowej struktury biuletynu będą oczywiście znalazły swoje miejsce również dotychczasowe sekcje, w tym aktualności, informacje ze świata parkrun, wspomniana już sekcja Za linią mety, czy też drogie nam sekcje prezentujące naszych uczestników, wolontariuszy oraz koordynatorów.

Będziemy też starali się informować o wydarzeniach oraz ofertach naszych sponsorów i partnerów. Tak więc mamy nadzieję, że znajdziecie w naszych kolejnych biuletynach coś dla siebie.

Zapraszamy do zajrzenia poniżej i życzymy miłej lektury!

Zespół parkrun Polska

(fot. Paweł Marcinko, parkrun Gdańsk-Południe)


[PL_Image_2_2016_08_10]

zgarnij zniżkę na sprzęt biegowy New Balance!

 

Zapraszamy do skorzystania ze zniżek oferowanych przez naszego partnera firmę New Balance na zakup sprzętu do biegania.

 

Odwiedzając stronę promocje.nbsklep.pl i zapisując się do newslettera zyskujesz rabat do 100zł do wykorzystania w sklepie internetowym na produkty z kategorii bieganie, fitness, piłka nożna oraz tenis.

 

Zapisz się do newslettera NB i bądź na bieżąco. Dowiedz się pierwszy o najważniejszych wydarzeniach, nowościach oraz akcjach promocyjnych marki New Balance i korzystaj ze 110 letniego doświadczenia marki NB.


[PL_Image_3_2016_08_10]

50% off na przesyłkę koszulek parkrun!

 

Planujesz zamówić bezpłatną koszulkę parkrun? Teraz za przesyłkę zapłacisz o ponad 50% mniej! Obecnie wysyłka koszulki do Polski kosztuje 4,79 EUR (poczta) lub 7,19 EUR w przypadku przesyłki kurierskiej.
Gorąco namawiamy do zamawiania koszulek - w ten sposób pokazujecie jak długo jesteście z nami : ) Koszulki za ukończenie 10 (juniorzy), 50, 100 i 250 biegów lub 25 wolontariatów są przyznawane bezpłatnie każdemu uczestnikowi parkrun a informacja o możliwości zamówienia koszulki pojawia się w indywidualnym profilu uczestnika.

 


[PL_Image_4_2016_08_10]

wygraj zniżkę na Potop Biegowy!

 

Jeszcze nie zarezerwowaliście miejsca na kolejną edycję Potopu Biegowego? Teraz macie okazję wygrać zniżkę

50% na ten wyjątkowy rejs. Wystarczy, że pod facebookowym postem @Skandynawia dla Aktywnych umieścicie

zdjęcie na zadany temat: pokaż nam, gdzie biegasz! Mamy nagrody dla 2 osób. Pospieszcie się, bo konkurs trwa jedynie do 15 sierpnia!

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie tutaj.


[PL_Image_5_2016_08_10]

aktualności

 

W najbliższą sobotę kolejna z naszych lokalizacji będzie obchodziła swoje pierwsze urodziny. Chodzi oczywiście o parkrun Toruń, gdzie rok temu rozpoczęliśmy organizację naszych biegów.

 

W ramach sobotniej edycji wręczymy nagrody zwycięzcom klasyfikacji rocznej, jak również uhonorujemy juniora i wolontariusza roku. Wszystkich uczestników parkrun Toruń, jak i parkrunerów z innych lokalizacji serdecznie zapraszamy do udziału w urodzinowej edycji parkrun.

 


[PL_Image_6_2016_08_10]

ABC parkrun – rejestrujemy klub biegowy

Historia parkrunu od zawsze związana jest z klubami biegowymi. Założyciel parkrun, Paul Sinton-Hewitt był członkiem klubu biegowego Ranelagh Harriers.

W pierwszym biegu parkrun drugiego października 2004 roku na starcie stanęło 13 biegaczy, z czego aż 11 reprezentowało ten właśnie klub. Jednak od samego początku założenie Paula było takie, że parkrun to ma być bieg dla każdego, niezależnie od tego, jaki klub reprezentuje, czy może wręcz dopiero zaczyna przygodę z bieganiem i nie jest członkiem żadnego klubu biegowego.

To dzięki parkrunowi wielu z tych nowicjuszy z czasem dołączało do lokalnych klubów biegowych, szukając sposobności do biegania nie tylko w soboty.

Wiemy, że dla was również możliwość reprezentowania konkretnego klubu jest tak samo ważna, a wiele osób śledzi z wypiekami na twarzy statystyki klubowe. Dlatego aby usprawnić proces dodawania nowych klubów do naszej bazy, zmieniliśmy procedurę ich zgłaszania.

Po pierwsze sprawdź, czy klub istnieje już w naszej bazie. Zaloguj się do swojego profilu parkrun i po naciśnięciu przycisku „Aktualizuj dane” możesz sprawdzić na rozwijalnej liście, czy Twój klub jest już zarejestrowany.

Opis jak zalogować się do swojego profilu, by zaktualizować klub znajdziesz tutaj. Jeśli klubu nie ma na liście, skorzystaj z formularza kontaktowego dostępnego tutaj, koniecznie podając nazwę klubu, imię i nazwisko oraz adres mailowy koordynatora klubu, stronę internetową klubu (jeśli posiada) i kraj – Polska.

W ciągu kilku dni klub zostanie dodany do systemu i będziesz mógł wówczas zaktualizować dane w swoim profilu. Opis całej procedury znajdziesz tutaj.

W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu na adres PolskaBiuro@parkrun.com.


[PL_Image_7_2016_08_10]

plebiscyt na Biegowe Wydarzenie Roku - ile głosów ma parkrun?

 

Tego niestety nie wiemy i nie dowiemy się aż do ogłoszenia wyników plebiscytu podczas Gali VII Festiwalu Biegowego w Krynicy w dniu 7 września 2016.

 

W tym roku organizatorzy zdecydowali się trzymać wszystkie nominowane imprezy w niepewności do samego końca, tak więc nie czekamy na wyniki cząstkowe i do zakończenia głosowania zachęcamy Was gorąco do oddania głosu na parkrun. Dzięki Waszemu wsparciu mamy w tym roku szansę otrzymać ten zaszczytny tytuł.

 

Zachęcamy do poświęcenia 2 minut i oddania głosu poprzez formularz dostępny tutaj lub wysyłając wiadomość pod numer 70068 (koszt 65 gr brutto). W treści smsa wpisujemy BIEGI20.

 

PAMIĘTAJCIE O POTWIERDZENIU SWOJEGO GŁOSU POPRZEZ KLIKNIĘCIE LINKA, KTÓRY OTRZYMACIE ODDANIU GŁOSU POPRZEZ FORMULARZ NA STRONIE FESTIWALU BIEGOWEGO. 

 

Dodatkowo zachęcamy również do oddania głosu na Macieja Gacha, naszego koordynatora z Gdańska, który jest jedną z nominowanych osób w plebiscycie na Biegowego Dziennikarza Roku.

 

Głosować można poprzez formularz elektroniczny, który dostępny jest tutaj. Chcąc oddać głos na Maćka możecie również skorzystać z opcji SMS i wysłać wiadomość na numer 70068 o treści MEDIA6 wraz z uzasadnienie wyboru. Koszt sms to 0,65 zł z VAT. 

 

Za wszystkie oddane głosy bardzo dziękujemy!


[PL_Image_8_2016_08_10]

parkrun Polska w liczbach

Poniżej prezentujemy statystyki parkrun Polska z ostatnich 2 weekendów w parkrun:

3 988 uczestników
482 wolontariuszy
812 debiutantów
556 rekordów osobistych
548 nowych rejestracji  

Czy wiesz, że od początku sierpnia 2015 do parkrun Polska dołączyło ponad 13 000 uczestników?


[PL_Image_9_2016_08_10]

ze świata parkrun

 

W poprzedni weekend Kraków gościł setki tysięcy ludzi z całego świata więc i na parkrun nie mogło zabraknąć biegaczy z innych państw (na zdjęciu powyżej). A mówiąc o naszych biegach w Krakowie, to w 164 edycjach parkrun wzięło udział prawie 13000 uczestników, którzy łącznie przebiegli dystans 63 945km!

 

za linią mety

 

Mamy środek lata i przyszedł czas na lipcowe podsumowanie frekwencji w ramach parkrun Polska. Łącznie, w 162 edycjach parkrun zorganizowanych w lipcu udział wzięło 9289 biegaczek i biegaczy! Biorąc pod uwagę fakt, że mamy środek wakacji i wielu z naszych uczestników udało się na zasłużony urlop, lipiec możemy uznać za niezwykle udany.

 

Dodatkowo, w lipcu mieliśmy przyjemność zainaugurować biegi parkrun w 3 nowych miejscach, czyli Kaliszu, Świnoujściu oraz Gdańsku, gdzie uczestnicy mają możliwość biegać już w dwóch lokalizacjach. Każda z inauguracji była niezwykle udana co potwierdziły kolejne edycje biegów w tych miastach.

 

Patrząc na zaangażowanie oraz liczbę uczestników jesteśmy już pewni, że parkrun w powyższych miejscach był przysłowiowym ‘strzałem w dziesiątkę’. Oczywiście, duża w tym zasługa koordynatorów, którzy aktywnie promowali sobotnie spotkania i świetnie je organizują.

 

Bardzo liczymy, że podobnie będzie w Jabłonnie, czyli kolejnej lokalizacji, która przygotowuje się do inauguracji. Naszym celem jest promowanie regularnej aktywności fizycznej w ramach parkrun, który zarówno angażuje, jak i umożliwia wspólne dzielenie się biegową pasją.

 


[PL_Image_10_2016_08_10]

koordynator parkrun

 

W naszym cyklu tym razem z ogromną przyjemnością przedstawiamy Izę Cigert z Gdyni. 

Imię i nazwisko: Iza Cigert
Wiek: 39
Koordynator: parkrun Gdynia
Klub: Padł na Ryj Team
Liczba biegów: 0
Udział jako wolontariusz: 100

Jak dowiedziałaś się o parkrun?
Tak jak wiele rzeczy przydarza nam się przypadkiem, tak i moja przygoda z parkrun była przypadkowa. Przeglądałam stronę internetową z wydarzeniami lokalnymi i zauważyłam na jednym ze zdjęć koleżankę. Zaczęłam czytać tekst i gdzieś tam pojawiło się słowo „parkrun”. Zaczęłam szukać informacji, co to jest i z czym się to je. Tak trafiłam na stronę FB parkrun Gdynia, na której przeczytałam, że szukają wolontariuszy na następny bieg. Zgłosiłam się i poszłam w następną sobotę. I tak zostałam na dłużej.

Twoja przygoda z parkrun zaczęła się od wolontariatu i tym sposobem po jakimś czasie zostałaś koordynatorem gdyńskiej lokalizacji.
Czasem sama się zastanawiam jak to się stało, że doszło do tej zmiany ról. W kwietniu 2014 r. po raz pierwszy byłam wolontariuszem, a już w listopadzie poprowadziłam sama bieg. Poprzedni koordynator nie mógł być obecny na biegu i Kuba Fedorowicz zapytał mnie, czy nie poprowadziłabym biegu zamiast koordynatora. Tak więc przeskok był ogromny.

Jako wolontariusz koncentrujesz się na jednej wyznaczonej roli np. skanowaniu uczestników, robieniu zdjęć czy mierzysz czasu. A jako prowadzący bieg musisz ogarnąć wszystko – wolontariuszy, biegaczy, sprzęt, wyniki. Zgodziłam się, bo lubię wyzwania. Ale nie ukrywam, że stres był.

Przed pierwszym biegiem, który miałam prowadzić, śniło mi się, że nie włączyłam stopera na starcie i zorientowałam się dopiero co zrobiłam, a raczej czego nie zrobiłam, jak pojawił się pierwszy biegacz na mecie. Do dzisiaj został mi nawyk sprawdzania na biegu czy stoper dobrze działa. Potem było kilka kolejnych biegów poprowadzonych przeze mnie w zastępstwie za oficjalnego koordynatora, a w styczniu 2015 r., zostałam już oficjalnym koordynatorem parkrun Gdynia.

Na codzień biegasz w grupie Padł Na Ryj Team oraz masz zaliczonych kilka dziesiątek i półmaraton.
Z grupą biegową Padł Na Ryj Team zetknęłam się pierwszy raz właśnie na gdyńskim parkrun, gdzie biegacze PNRT biegali w swoich charakterystycznych biało czarnych koszulkach. Nazwa jest dość specyficzna i łatwo zapada w pamięć. Potem się okazało, że moja koleżanka z Warszawy również ma taką koszulkę i należy do tej grupy. I to dzięki niej trafiłam do grupy i biegam w ich barwach. Nasza nazwa Padł Na Ryj Team wywołuje bardzo często, u ludzi którzy widzą ją po raz pierwszy, uśmiech na twarzy – a to fajne uczucie. Poza tym Ryje to fantastyczni ludzie. Jestem dumna, że mogę z nimi biegać.

Wyobrażasz sobie sobotę bez parkrun?
Jest sobota. Jest parkrun. I nie ma innej opcji. A tak na poważnie to oczywiście, że bywam zmęczona i czasem po ludzku nie chce mi się. Ale potem już na biegu dostaję tak potężny zastrzyk energii, że zapominam o zmęczeniu. Sobotnie poranki są wyjątkowe i piękne właśnie dzięki temu, że jest parkrun. Że jest coś, co jednoczy ludzi, co powoduje, że im się „chce” – chce się rano wstać i chce się spotkać z innymi, podobnymi do nich. Chce się biec, a jak nie można biec, to chce się pomagać, bo przecież dzięki wolontariuszom możliwe jest przeprowadzenie biegu.


[PL_Image_11_2016_08_10]

wolontariusz tygodnia

 

Jako wolontariuszkę tygodnia z przyjemnością prezentujemy Hannę Durkę z parkrun Szczecin.

Imię i nazwisko: Hanna Durka
Wiek: 59
Bieg macierzysty: parkrun Szczecin
Zawód: radca prawny
Liczba biegów: 21
Liczba wolontariatów: 10

Moja ulubiona rola wolontariusza podczas biegów parkrun?
W zasadzie wolontariuszem zostałam przypadkowo. Z uwagi na moje możliwości fizyczne, przybiegałam na metę, jako jedna z ostatnich. Na trasie zdarzało się, że dobiegałam do uczestników, którzy mieli jakieś kłopoty z ukończeniem biegu, czy to z powodu kontuzji, czy z przecenienia własnych możliwości.  

Dostosowywałam wtedy swój bieg do nich i po prostu towarzyszyłam im, rozmawiając. Taka obecność drugiej osoby i wsparcie, pomaga dotrwać do mety, bo czasem w biegach w których uczestniczyłam sama doświadczałam takiej pomocy. Poza tym początkujący zawsze czują się lepiej, gdy nie przybiegają ostatni.

Dlaczego warto być wolontariuszem?
Obserwuję wśród biegaczy, że często udzielają sobie wsparcia. Takie zachowania budują pewną wspólnotę i w budowaniu tej wspólnoty mają również udział wolontariusze. To jest istotna wartość z bycia wolontariuszem.

Jak namówiłbyś innych biegaczy do pomagania podczas biegów parkrun?
Innych biegaczy wcale nie potrzeba namawiać do pomocy. Wystarczy zasygnalizować, że pomoc taka jest potrzebna. Tak było, gdy zauważyłam, że organizatorzy potrzebują pomocy w postaci transportu. Najpierw kilka razy sama ich podwiozłam, a potem przed startem poinformowałam innych biegaczy, że taka pomoc jest potrzebna. Od tej pory nie było już zapotrzebowania na moją pomoc w tym zakresie, bo zawsze udzielał jej ktoś inny. 

Najbardziej zapamiętany lub najśmieszniejszy moment podczas wolontariatu?
Młoda kobieta, która miała uczestniczyć w biegu po raz pierwszy, przed biegiem głośno oświadczyła, że ona będzie ostatnia. Zaśmiałam się, bo ostatnia na mecie zwykle jestem ja. Rozśmieszyło mnie, gdy po biegu podziękowała, że dotrzymałam słowa, w sytuacji, gdy w rzeczywistości była tak dobra, że nie miałam żadnych szans, żeby pobiec szybciej od niej.

Drugi taki moment miał miejsce podczas innego biegu, gdy bolała mnie stopa i gdzieś na czwartym kilometrze miałam kryzys. Chciałam przejść parę kroków, a wówczas dobiegający mnie mężczyzna zapytał czy biegnę w parkrun. Gdy potwierdziłam, zwolnił i zaczął mi towarzyszyć, wspierając rozmową. I tak oto sama korzystałam z pomocy innego biegacza, który akurat w tym dniu nie uczestniczył w parkrun.