Trasa

Lokalizacja trasy to Park Centralny, Łynostrada. Długość trasy to 5km, a jej nawierzchnia to kostka betonowa. W przypadku złej pogody niektóre fragmenty trasy mogą być pokryte błotem, liśćmi lub kałużami. W ramach możliwości wolontariusze ubezpieczający trasę będą stali na trasie w miejscach o podwyższonym ryzyku lub fragmenty te zostaną oznaczone. Szczegółowy opis trasy znajduje się w kolumnie po prawej stronie ekranu.

Prosimy pamiętać, że parkrun organizowany jest na ogólnodostępnym terenie. W celu zachowania bezpieczeństwa wszystkich jego użytkowników prosimy ustąpić pierszeństwa innym użytkownikom terenu. Być może Twój wynik będzie nieco gorszy i nie uda Ci się uzyskać kolejnego rekordu osobistego tym razem, ale przyczyni się do wyeliminowania kolizji i wypadków.

Jesteśmy przyjaźni środowisku naturalnemu, dlatego w miarę możliwości prosimy o przybycie na miejsce spotkania spacerem, na rowerze, biegnąc lub korzystając ze środków komunikacji miejskiej. Jeżeli musisz skorzystać z samochodu, prosimy o rozważenie skorzystania z jednego samochodu wraz z innymi. Prosimy pamiętać, że odpowiedzialność za pojazdy ponoszą ich właściciele.

Bezpieczeństwo na trasie

parkrun Olsztyn jest cyklicznym spotkaniem, które ma służyć w bezpieczny sposób całej społeczności. Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno uczestnikom naszych spotkań, jak również innym znajdującym się na trasie lub w jej okolicy. Dlatego prosimy wszystkich uczestników o zapoznanie się z poniższymi zasadami:

 • W trakcie udziału prosimy uważać na otoczenie, w tym w szczególności innych użytkowników terenu.
 • Dzieciom poniżej 11 lat musi towarzyszyć rodzic/opiekun lub inny uczestnik wskazany przez rodzica/opiekuna.
 • W miarę możliwości prosimy o dotarcie na miejsce spotkania pieszo, rowerem lub środkami transportu publicznego w celu zredukowania niekorzystnego oddziaływania naszych spotkań na środowisko,
 • W celu zwiększenia bezpieczeństwa uczestniczących w parkrun zachęcamy do udziału w naszych spotkaniach w charakterze wolontariuszy. Informacje na temat wolontariatu w parkrun znajdziesz w sekcji wolontariat,
 • Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi w pobliżu ulic. Szczególna ostrożność wymagana jest w tym względzie w przypadku dzieci. Jeżeli dojeżdżasz na nasze spotkanie samochodem prosimy o rozważny dojazd i parkowanie, w szczególności jeżeli jesteś spóźniony(a)!
 • Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na innych użytkowników terenu, na którym zlokalizowana jest trasa, jak również samą trasę. Prosimy uważać w szczególności na rowerzystów, pieszych, dzieci, psy, pojazdy służbowe, gałęzie oraz inne przeszkody, które mogą pojawić się na trasie,
 • Prosimy wszystkich uczestników o wcześniejsze upewnienie się, że ich stan zdrowia pozwala na pokonanie dystansu 5 km. W przypadku braku pewności zalecamy wcześniejszą wizytę u lekarza specjalisty oraz wykonanie odpowiednich badań,
 • Prosimy pamiętać o rozgrzewce przed udziałem w naszych spotkaniach,
 • W momencie zauważenia problemów u innego uczestnika, w miarę możliwości prosimy o udzielenie pomocy oraz jak najszybsze zgłoszenie problemu najbliższemu wolontariuszowi.
 • Jeżeli jesteś kibicem, prosimy o zachowanie bezpiecznego dystansu od uczestników oraz zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci oraz psy, które mogą im towarzyszyć.
 • Ze względów bezpieczeństwa jednoczesny udział z wózkiem i psem jest niedozwolony.
 • W związku z faktem, że spotkania parkrun organizowane są na zewnątrz istnieje ryzyko obecności kleszczy, które przenoszą bakterie wywołujące Boreliozę. W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat choroby oraz sposobów zapobiegania jej prosimy zapoznać się z dodatkową informacją tutaj.
 • Do udziału w parkrun zapraszamy również uczestników z psami. W przypadku udziału z psem prosimy o trzymanie psa na krótkiej smyczy oraz pod kontrolą przez cały czas trwania spotkania. Prosimy również o zapoznanie się z zasadami udziału z psem w sekcji pomoc.

Mamy nadzieję, że przestrzeganie powyższych zasad sprawi, że parkrun Olsztyn będzie bezpiecznym spotkaniem dla wszystkich.

Współczynnik wieku

W ramach wszystkich spotkań parkrun obliczany jest Współczynnik wieku w celu umożliwienia uczestnikom porównywania wyników.

W ramach indywidualnych statystyk przesyłanych uczestnikom po ukończeniu biegu podawany jest tzw. współczynnik kategorii wiekowych. Współczynnik kategorii wiekowych pozwala na pokazanie rezultatu uczestnika w postaci stosunku do najlepszego wyniku dla jego płci oraz wieku wyrażonego w %. Wyliczony procent pozwala na porównanie wyników uczestników nie będących zarejestrwanymi w ramach tych samych kategorii wiekowych, czy też reprezentujących odmienną płeć. Dodatkowo, Współczynnik wieku pozwala porównywać wyniki uzyskane na różnych dystansach, np. 5km oraz maraton.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy odwiedzić stronę pomoc.

Przebieg trasy

Opis trasy

Trasa składa się jednej pętli. Start jest zlokalizowany na ścieżce pieszo-rowerowej umiejscowionej w północno-zachodniej części Parku Centralnego, przy moście naprzeciwko Muzeum Nowoczesności. Trasa biegnie w kierunku zachodnim, okrąża dwie wiaty znajdujące się przy przy fontannie, po czym zawraca w kierunku wschodnim, cały czas chodnikiem aż do mostu przy ul. Niepodległości, następnie na drugą stronę Łyny i pod mostem na Niepodległości, przy Szpitalu Miejskim, potem pod ul. Obrońców Tobruku. Od tego miejsca nawierzchnia zmienia się z kostki betonowej na mineralną i stroną przeznaczoną dla pieszych docieramy do ul. Tuwima, tam następuje nawrót i wracamy tą samą drogą do mostu na Niepodległości, dalej wiedzie zachodnią stroną rzeki Łyny do mostu naprzeciwko Muzeum Nowoczesności, gdzie wracamy na wschodnią stronę rzeki, skręcamy w lewo i finiszujemy przy fontannach. Na trasie występują niewielkie przewyższenia. 60% trasy ma nawierzchnię z kostki betonowej, 40% to nawierzchnia naturalna, przejścia przez mosty są po deskach.

Udogodnienia

W odległości do 200 m od startu znajdują się dwie publiczne toalety za złotówkę, jedna przy ul. 22 stycznia, druga od strony ul. Kościuszki. Ok. 100 m od miejsca startu jest C.H. Aura, w którym również są toalety.

Jak dotrzeć na start

Lokalizacja startu

Start jest zlokalizowany na ścieżce pieszo-rowerowej umiejscowionej w północno - zachodniej części Parku Centralnego, przy moście naprzeciwko Muzeum Nowoczesności.

Dojazd transportem publicznym

Na miejsce startu możemy dojechać tramwajami wszystkich linii, wysiadając albo na przystanku Skwer Wakara, albo na przystanku Centrum (tramwaje nr 1) .
Autobusami można dojechać do przystanku Centrum liniami 101, 106, 110, 116, 117, 120,
lub do przystanku Straż Pożarna/Niepodległości liniami 103,105,107,109,113,127,128

Dojście pieszo

Dojść można albo od strony ul. Pieniężnego, skręcamy w ul. 22 stycznia i wchodzimy pierwszym zejściem po prawej stronie do Parku Centralnego.
Od przystanku Centrum idziemy w kierunku C.H. Aura, pomiędzy nim a C.H. Dukat znajdują się schody, którymi schodzimy w dół, kierujemy się prosto w kierunku ul. 22 stycznia, przechodzimy na druga stronę skręcamy w prawo i po ok. 40 m schodzimy w lewo do Parku Centralnego.
Od przystanku Skwer Wakara kierujemy się w kierunku ul. 22 stycznia, po prawej stronie mijamy budynek dawnej Rejencji, następnie pomnik tzw. "szubienice", tyły C.H.Aura, i z ulicy 22 stycznia skręcamy w lewo (ostatnim wejściem) do Parku Centralnego.
Od przystanku Straż Pożarna/Niepodległości kierujemy się na północną stronę al. Niepodległości, idziemy w kierunku ul. Kościuszki , tuż przed rzeką Łyną wchodzimy do Parku Centralnego, kierujemy się na północ, dochodzimy do Muzeum Nowoczesności, przechodzimy na drugą stronę rzeki, po prawej stronie mijamy fontanny.

Dojazd samochodem/rowerem

W okolicy startu/mety znajduje się kilka miejsc gdzie można zaparkować: ok. 100 m - C. H. Aura, ok. 200 m parking "przy szubienicach" ok. 300 m parking przy Muzeum Nowoczesności.

Kawiarnia

Najbliżej miejsca startu jest C.H.Aura (al. Piłsudskiego) w którym jest duże zaplecze gastronomiczne, ok. 300 m od miejsca startu jest Stare Miasto, gdzie również mamy sporo punktów gastronomicznych.