Dystans i trasa biegu

Trasa biegu przebiega przez Park Centralny, Łynostrada, a jej długość to 5km. W zdecydowanej większości nawierzchnia trasy to kostka betonowa. W przypadku złej pogody niektóre fragmenty trasy mogą być pokryte błotem, liśmi oraz kałużami. W ramach możliwości wolontariusze ubezpieczający trasę będą stali na trasie w miejscach o podwyższonym ryzyku lub fragmety te zostaną oznaczone. Szczegółowy opis trasy znajduje się w kolumnie po prawej stronie ekranu.

W związku z tym, że trasa przebiega przez teren ogólnodostępny, na którym jako uczestnicy nie mamy żadnych dodatkowych praw w stosunku do innych użytkowników terenu, prosimy pamiętać o zachowaniu ostrożności oraz - w razie konieczności - ustąpieniu pierwszeństwa innym użytkownikom.


W związku z naszą polityką bycia przyjaznymi środowisku naturalnemu, prosimy o przybycie na miejsce biegu spacerem, na rowerze, biegnąc lub korzystając ze środków komunikacji miejskej. Jeżeli musisz skorzystać z samochodu, prosimy o rozważenie skorzystania z jednego samochodu przez większą liczbę uczestników. Prosimy pamiętać również, iż za prawidłowe parkowanie samochodów odpowiedzialni są ich właściciele.


Bezpieczeństwo na trasie

Olsztyn jest bezpłatnym biegiem organizowanym przez wolontariuszy. W ramach parkrun naszym priorytetem jest bezpieczeństwo uczestników; biegaczy, kibiców oraz organizatorów. Naszym celem jest organizacja biegów, które są ogólnodostępne i jednocześnie bezpieczne. Zapewnienie bezpieczeństwa spoczywa w dużej mierze na nas jako organizatorach, wiele jednak zależy również od stosowania się do zasad bezpieczeństwa przez uczestników oraz kibiców. Dlatego też prosimy o wszystkich o zapoznanie się i zastosowanie się do poniższych zaleceń:

  • Prosimy wszystkich uczestników o wcześniejsze upewnienie się, że ich stan zdrowia pozwala na pokonanie dystansu 5 km. W tym celu zalecamy wcześniejszą wizytę u lekarza specjalisty oraz wykonanie odpowiednich badań,
  • Prosimy pamiętać o rozgrzewce przed rozpoczęciem biegu,
  • Podczas biegu, prosimy o zachowanie szczególnej uwagi na innych użytkowników terenu, na którym organizowany jest bieg. Prosimy uważać na rowerzystów, innych biegających, pieszych, dzieci, psy, pojazdy służb miejskich, gałęzie oraz inne przeszkody, które mogą pojawić się na trasie,
  • Uczestnicy, którzy chcą biec z psem są mile widziani, aczkolwiek ze względu na bezpieczeństwo innych uczestników psy muszą być trzymane na krótkiej smyczy/uprzęży przez cały czas trwania biegu
  • Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi w pobliżu ulic. Szczególna ostrożność wymagana jest w tym względzie w przypadku dzieci. Jeżeli dojeżdżasz na bieg samochodem prosimy o rozważny dojazd i parkowanie, nawet jeżeli jesteś spóźniony(a)!
  • Jeżeli biegniesz z dzieckiem w wózku, prosimy o zachowanie szczególnej uwagi na innych uczestników biegu oraz ustawienie się na końcu stawki w momencie rozpoczęcia biegu,
  • W momencie zauważenią problemów u innych uczestników, w miarę możliwości prosimy o udzielenie pierwszej pomocy oraz jak najszybsze zgłoszenie problemu najbliższemu wolontariuszowi/organizatorowi,
  • Jeżeli jesteś kibicem, prosimy o zachowanie bezpiecznego dystansu od biegnących oraz zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci oraz psy, które mogą towarzyszyć uczestnikom.
  • Udział w biegu jest bezpłatny i dobrowolny, tak więc wszyscy uczestnicy biorą w nim udział na własne ryzyko.
  • W celu zwiększenia bezpieczeństwa uczestniczących w parkrun zachęcamy do udziału w biegach w charakterze wolontariuszy. Informacje na temat wolontariatu w parkrun znajdziesz w sekcji Wolontariusze.

Wierzymy, że stosowanie się do powyższych reguł pozwoli zapewnić większe bezpieczeństwo oraz satysfakcję wszystkim uczestnikom parkrun Olsztyn.


Współczynnik kategorii wiekowych


W ramach indywidualnych statystyk przesyłanych uczestnikom po ukończeniu biegu podawany jest tzw. współczynnik kategorii wiekowych. Współczynnik kategorii wiekowych pozwala na pokazanie rezultatu uczestnika w postaci stosunku do najlepszego wyniku dla jego płci oraz wieku wyrażonego w %.

Tabele współczynnika wieku opracowane zostały po raz pierwszy w 1989 roku przez World Association of Veteran Athletes. Wyliczony procent pozwala na porównanie wyników uczestników nie będących zarejestrwanymi w ramach tych samych kategorii wiekowych, czy też reprezentujących odmienną płeć. Na przykład, najlepszy rezultat uzyskany przez kobietę w wieku 53 lat na dystansie 10km wynosi 35:01. Tak więc, jeżeli kobieta w wieku 53 lat ukończy ten dystans w czasie np. 45:18, jej współczynnik wieku będzie wynosił 77,03% (czyli 35:10 podzielone przez 45:18).


Mapa trasyOpis trasy


Trasa składa się jednej pętli. Start jest zlokalizowany na ścieżce pieszo-rowerowej umiejscowionej w północno-zachodniej części Parku Centralnego, przy moście naprzeciwko Muzeum Nowoczesności. Trasa biegnie w kierunku zachodnim, okrąża dwie wiaty znajdujące się przy przy fontannie, po czym zawraca w kierunku wschodnim, cały czas chodnikiem aż do mostu przy ul. Niepodległości, następnie na drugą stronę Łyny i pod mostem na Niepodległości, przy Szpitalu Miejskim, potem pod ul. Obrońców Tobruku. Od tego miejsca nawierzchnia zmienia się z kostki betonowej na mineralną i stroną przeznaczoną dla pieszych docieramy do ul. Tuwima, tam następuje nawrót i wracamy tą samą drogą do mostu na Niepodległości, dalej wiedzie zachodnią stroną rzeki Łyny do mostu naprzeciwko Muzeum Nowoczesności, gdzie wracamy na wschodnią stronę rzeki, skręcamy w lewo i finiszujemy przy fontannach. Na trasie występują niewielkie przewyższenia. 60% trasy ma nawierzchnię z kostki betonowej, 40% to nawierzchnia naturalna, przejścia przez mosty są po deskach.

Udogodnienia


W odległości do 200 m od startu znajdują się dwie publiczne toalety za złotówkę, jedna przy ul. 22 stycznia, druga od strony ul. Kościuszki. Ok. 100 m od miejsca startu jest C.H. Aura, w którym również są toalety.

Lokalizacja startu i wskazówki dojazdu


Lokalizacja startu

Start jest zlokalizowany na ścieżce pieszo-rowerowej umiejscowionej w północno - zachodniej części Parku Centralnego, przy moście naprzeciwko Muzeum Nowoczesności.

Dojazd transportem publicznym

Na miejsce startu możemy dojechać tramwajami wszystkich linii, wysiadając albo na przystanku Skwer Wakara, albo na przystanku Centrum (tramwaje nr 1) .
Autobusami można dojechać do przystanku Centrum liniami 101, 106, 110, 116, 117, 120,
lub do przystanku Straż Pożarna/Niepodległości liniami 103,105,107,109,113,127,128

Idąc pieszo

Dojść można albo od strony ul. Pieniężnego, skręcamy w ul. 22 stycznia i wchodzimy pierwszym zejściem po prawej stronie do Parku Centralnego.
Od przystanku Centrum idziemy w kierunku C.H. Aura, pomiędzy nim a C.H. Dukat znajdują się schody, którymi schodzimy w dół, kierujemy się prosto w kierunku ul. 22 stycznia, przechodzimy na druga stronę skręcamy w prawo i po ok. 40 m schodzimy w lewo do Parku Centralnego.
Od przystanku Skwer Wakara kierujemy się w kierunku ul. 22 stycznia, po prawej stronie mijamy budynek dawnej Rejencji, następnie pomnik tzw. "szubienice", tyły C.H.Aura, i z ulicy 22 stycznia skręcamy w lewo (ostatnim wejściem) do Parku Centralnego.
Od przystanku Straż Pożarna/Niepodległości kierujemy się na północną stronę al. Niepodległości, idziemy w kierunku ul. Kościuszki , tuż przed rzeką Łyną wchodzimy do Parku Centralnego, kierujemy się na północ, dochodzimy do Muzeum Nowoczesności, przechodzimy na drugą stronę rzeki, po prawej stronie mijamy fontanny.

Korzystając z samochodu, roweru lub innego własnego środka transportu

W okolicy startu/mety znajduje się kilka miejsc gdzie można zaparkować: ok. 100 m - C. H. Aura, ok. 200 m parking "przy szubienicach" ok. 300 m parking przy Muzeum Nowoczesności.

Najbliższa kawiarnia/miejsce spotkań


Najbliżej miejsca startu jest C.H.Aura (al. Piłsudskiego) w którym jest duże zaplecze gastronomiczne, ok. 300 m od miejsca startu jest Stare Miasto, gdzie również mamy sporo punktów gastronomicznych.