Trasa

Lokalizacja trasy to Park Cytadela w Poznaniu. Długość trasy to 5km, a jej nawierzchnia to asfaltowe alejki. W przypadku złej pogody niektóre fragmenty trasy mogą być pokryte błotem, liśćmi lub kałużami. W ramach możliwości wolontariusze ubezpieczający trasę będą stali na trasie w miejscach o podwyższonym ryzyku lub fragmenty te zostaną oznaczone. Szczegółowy opis trasy znajduje się w kolumnie po prawej stronie ekranu.

Prosimy pamiętać, że parkrun organizowany jest na ogólnodostępnym terenie. W celu zachowania bezpieczeństwa wszystkich jego użytkowników prosimy ustąpić pierszeństwa innym użytkownikom terenu. Być może Twój wynik będzie nieco gorszy i nie uda Ci się uzyskać kolejnego rekordu osobistego tym razem, ale przyczyni się do wyeliminowania kolizji i wypadków.

Jesteśmy przyjaźni środowisku naturalnemu, dlatego w miarę możliwości prosimy o przybycie na miejsce spotkania spacerem, na rowerze, biegnąc lub korzystając ze środków komunikacji miejskiej. Jeżeli musisz skorzystać z samochodu, prosimy o rozważenie skorzystania z jednego samochodu wraz z innymi. Prosimy pamiętać, że odpowiedzialność za pojazdy ponoszą ich właściciele.

Bezpieczeństwo na trasie

parkrun Poznań jest cyklicznym spotkaniem, które ma służyć w bezpieczny sposób całej społeczności. Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno uczestnikom naszych spotkań, jak również innym znajdującym się na trasie lub w jej okolicy. Dlatego prosimy wszystkich uczestników o zapoznanie się z poniższymi zasadami:

 • W trakcie udziału prosimy uważać na otoczenie, w tym w szczególności innych użytkowników terenu.
 • Dzieciom poniżej 11 lat musi towarzyszyć rodzic/opiekun lub inny uczestnik wskazany przez rodzica/opiekuna.
 • W miarę możliwości prosimy o dotarcie na miejsce spotkania pieszo, rowerem lub środkami transportu publicznego w celu zredukowania niekorzystnego oddziaływania naszych spotkań na środowisko,
 • W celu zwiększenia bezpieczeństwa uczestniczących w parkrun zachęcamy do udziału w naszych spotkaniach w charakterze wolontariuszy. Informacje na temat wolontariatu w parkrun znajdziesz w sekcji wolontariat,
 • Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi w pobliżu ulic. Szczególna ostrożność wymagana jest w tym względzie w przypadku dzieci. Jeżeli dojeżdżasz na nasze spotkanie samochodem prosimy o rozważny dojazd i parkowanie, w szczególności jeżeli jesteś spóźniony(a)!
 • Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na innych użytkowników terenu, na którym zlokalizowana jest trasa, jak również samą trasę. Prosimy uważać w szczególności na rowerzystów, pieszych, dzieci, psy, pojazdy służbowe, gałęzie oraz inne przeszkody, które mogą pojawić się na trasie,
 • Prosimy wszystkich uczestników o wcześniejsze upewnienie się, że ich stan zdrowia pozwala na pokonanie dystansu 5 km.
 • Prosimy pamiętać o rozgrzewce przed udziałem w naszych spotkaniach,
 • W momencie zauważenia problemów u innego uczestnika, w miarę możliwości prosimy o udzielenie pomocy oraz jak najszybsze zgłoszenie problemu najbliższemu wolontariuszowi.
 • Jeżeli jesteś kibicem, prosimy o zachowanie bezpiecznego dystansu od uczestników oraz zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci oraz psy, które mogą im towarzyszyć.
 • Ze względów bezpieczeństwa jednoczesny udział z wózkiem i psem jest niedozwolony.
 • W związku z faktem, że spotkania parkrun organizowane są na zewnątrz istnieje ryzyko obecności kleszczy, które przenoszą bakterie wywołujące Boreliozę. W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat choroby oraz sposobów zapobiegania jej prosimy zapoznać się z dodatkową informacją tutaj.
 • Do udziału w parkrun zapraszamy również uczestników z psami. W przypadku udziału z psem prosimy o trzymanie psa na krótkiej smyczy oraz pod kontrolą przez cały czas trwania spotkania. Prosimy również o zapoznanie się z zasadami udziału z psem w sekcji pomoc.

Mamy nadzieję, że przestrzeganie powyższych zasad sprawi, że parkrun Poznań będzie bezpiecznym spotkaniem dla wszystkich.

Współczynnik wieku

W ramach wszystkich spotkań parkrun obliczany jest Współczynnik wieku w celu umożliwienia uczestnikom porównywania wyników.

W ramach indywidualnych statystyk przesyłanych uczestnikom po ukończeniu biegu podawany jest tzw. współczynnik kategorii wiekowych. Współczynnik kategorii wiekowych pozwala na pokazanie rezultatu uczestnika w postaci stosunku do najlepszego wyniku dla jego płci oraz wieku wyrażonego w %. Wyliczony procent pozwala na porównanie wyników uczestników nie będących zarejestrwanymi w ramach tych samych kategorii wiekowych, czy też reprezentujących odmienną płeć. Dodatkowo, Współczynnik wieku pozwala porównywać wyniki uzyskane na różnych dystansach, np. 5km oraz maraton.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy odwiedzić stronę pomoc.

Przebieg trasy

Opis trasy

Trasa w całości umiejscowiona jest w Parku Cytadela położonym na Wzgórzu Winiarskim, który powstał na terenie dawnego fortu pruskiego. Park otoczony jest ulicami Szelągowską, Winogrady i Al. Armii Poznań. Na miejsce biegu najłatwiej dotrzeć Al. Niepodległości, chociaż można też zejść północnym stokiem ze Wzgórza św. Wojciecha. Start biegu umiejscowiony jest na początku pierwszej alei po prawej stronie nad cmentarzem bohaterów (Cytadelowców i 1956). Miejsce zbiórki znajduje się pod pomnikiem Bohaterów Cytadeli, od strony parku, który umiejscowiony jest na szczycie schodów zaczynających się na przedłużeniu Al. Niepodległości. Po starcie trasa biegnie wzdłuż Łąki Ludowej bezpośrednio pod Dzwonem Pokoju a następnie trasa skręca w lewo i biegnie lekko pod górę. Tu skręca w prawo w Aleje Republik prowadząc wzdłuż ogrodów Bylin, Daliowego i kwiatów rocznych. Dobiegając do żółtego mostu zbiega w dół (przed Amfiteatrem kiedyś Rawelin 4) po prawej stronie mostu i skręcając w lewo pod mostem cały czas Aleją Republik. W dalszej swoje części trasa przebiega przez mały most z pięknym widokiem po prawej stronie na Rosarium. Dalej zbiega z wału w dół i zawraca w lewo pod wcześniej przebieganym mostem prowadząc dookoła górnej alei przepięknego Rosarium z małym stawem pośrodku. Następnie wybiega w Aleję Cytadelowców prosto aż do Muzeum Uzbrojenia. Tu trasa skręca w lewo alejką pomiędzy czołgami i następnie jeszcze raz w lewo, w prawo i ponownie w lewo. W dalszej części skręca w prawo wzdłuż wału, równolegle do Alei Republik po lewej stronie mijając bramę polną. Dobiega do Alei Republik i odbija wyraźnie w prawo alejką asfaltową. Obiegając zaplecze logistyczne zieleni miejskiej dobiega do Alei Republik ponownie i skręca w prawo. Biegnąc cały czas prosto mija od góry Dzwon Pokoju i prowadząc w stronę obelisku dociera do linii mety.

Udogodnienia

W bespośrednim sąsiedztwie parku znajduje się parking

Jak dotrzeć na start

Lokalizacja startu

Start biegu umiejscowiony jest na początku pierwszej alei po prawej stronie nad cmentarzem bohaterów (Cytadelowców i 1956). Miejsce zbiórki znajduje się pod pomnikiem Bohaterów Cytadeli, od strony parku, który umiejscowiony jest na szczycie schodów zaczynających się na przedłużeniu Al. Niepodległości.

Dojazd transportem publicznym

Lokalizacja biegu zapewnia łatwy dostęp za pośrednictwem środków transportu publicznego. Korzystając z autobusu należy dojechać do przystanku Garbary (ul. Garbary) korzystając z linii nr. 51 60, 63, 67, 74, 83, 90. Alternatywnie, na miejsce biegu można dojechać tramwajem do zachodniego krańca Cytadeli, przy skrzyżowaniu ul. Winogrady z ul. Armii Poznań korzystając z linii 3, 4 lub 10. Korzystając z samochodu, należy kierować się wzdłuż al. Niepodległości aż do Cytadeli, gdzie istnieje możliwość zaparkowania samochodu.

Dojście pieszo

Lokalizacja Parku Cytadela pozwala na szybką pieszą komunikację; ze Starego Rynku lub Ronda Kaponiera dotrzesz na miejsce koncertu w 15 minut; spacer z dworca PKP dworzec główny zajmuje 20 minut ale z dworca PKP dworzec garbary zajmuje 1 min.

Dojazd samochodem/rowerem

Korzystając z samochodu, należy kierować się wzdłuż al. Niepodległości aż do Cytadeli, gdzie istnieje możliwość zaparkowania samochodu.

Kawiarnia

brak