parkrun Poznań #375

Blisko 15 lat temu w Bushy Park w Londynie wystartował pierwszy parkrun. Siedem lat później parkrun zawitał do Polski, a nie minął kolejny rok, gdy zaczęliśmy się spotykać na Cytadeli jako czwarta lokalizacja w Polsce i pierwsza w Wielkopolsce. Patrząc na nasz region, którego parkrunowym sercem była, jest i będzie Cytadela, w ostatnią sobotę osiągnęliśmy juniorskiego milestone’a, gdyż liczba wielkopolski lokalizacji parkrun dobiła do dziesięciu.

Do naszej wielkopolskiej rodziny parkrun dołączyła zupełnie nowa, do wczoraj jeszcze „nieśmigana” lokalizacja parkrun Szubianki, Zagórów. Sporo gości z Poznania wybrało się do tego niewielkiego, położonego nieco na uboczu głównych szlaków miasteczka, by sprawdzić, czy magia parkrun działa tak samo zarówno w najstarszej lokalizacji na Cytadeli, jak i w najmłodszej lokalizacji w Zagórowie.

Możemy oczywiście potwierdzić, że tak właśnie jest – piękna trasa, super ludzie, świetna atmosfera, a samo miasteczko urocze. I chociaż nasze serca zawsze po pierwsze biją dla Cytadeli, to bardzo cieszymy się, że nasza wielkopolska rodzina parkrun powiększyła się w tym roku aż o 4 nowe lokalizacje. Z 10 parkrunami jesteśmy (obok Mazowsza) województwem z największą liczbą lokalizacji. Ziarno zasiane 7 lat temu na Cytadeli pięknie kiełkuje i rozrasta się po regionie, a każda nasza młodsza siostrzyczka jest tak samo urocza jak nasza macierzysta lokalizacja, chociaż każda jest jednocześnie na swój sposób inna. Warto więc zaplanować odwiedziny, by samemu się o tym przekonać.

Natomiast 170 osób postanowiło wczoraj podczas parkrun Poznań #375 pobiec, potruchtać lub pospacerować na naszej kochanej Cytadeli, w tym aż 15 osób po raz pierwszy zmierzyło się z naszą piękną trasą. Wśród nich mieliśmy gości z wielkopolskich lokalizacji takich jak parkrun Jezioro Zatorze, Konin i parkrun Park na Wyspie, Piła, gości spoza regionu - z parkrun Kraków, jak również z zagranicy – z Bournemouth parkrun oraz Bexley parkrun oraz naszych lokalnych debiutantów.

Na nieco zmienionej ze względu na remont alejki przy Muzeum Uzbrojenia trasie – bardziej płaskiej, ale za to z prawdziwie trailowym odcinkiem – zrobiliście 15 życiówek, ale jeden uczestnik osiągnął coś znaczenie ważniejszego… otóż tą osobą była Karolina Frąckowiak, która wstąpiła do elitarnego klubu parkrun 50. Gratulujemy i życzymy dalszej wytrwałości w dążeniu do kolejnego milestone’a.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich wolontariuszy, którzy przyczynili się do sprawnego przeprowadzenia wczorajszego spotkania:

Grzegorz Piotr TOMASZEWSKI • Iwona SZYMAŃSKA-STAWIAK • Maciej STAWIAK • Daria DEMBIŃSKA • Piotr PRZYBORSKI • Jagoda ROSZYK • Anna ZIOMBEK • Jarosław KOPERSKI • Dawid BULCZYŃSKI • Piotr ŁAGOWSKI • Dawid WOGA • Joanna KLAUSA-WARTACZ

Piękne zdjęcia jak zawsze dostępne są na fanpejdżu Jarek Koperski Sport. Oznaczajcie je, lajkujcie, komentujcie, a galeria na pewno będzie się jeszcze rozrastać:

https://www.facebook.com/pg/jarekkoperski.sport/photos/?tab=album&album_id=2433771696943800

Miłego tygodnia, a weekend zaczynamy oczywiście na parkrun Poznań #376. Do zobaczenia.

#loveparkrun
#loveParkCytadela

Tekst: Grzegorz Tomaszewski