Dystans i trasa biegu

Trasa biegu przebiega przez Park Cytadela w Poznaniu, a jej długość to 5km. W zdecydowanej większości nawierzchnia trasy to asfaltowe alejki. W przypadku złej pogody niektóre fragmenty trasy mogą być pokryte błotem, liśmi oraz kałużami. W ramach możliwości wolontariusze ubezpieczający trasę będą stali na trasie w miejscach o podwyższonym ryzyku lub fragmety te zostaną oznaczone. Szczegółowy opis trasy znajduje się w kolumnie po prawej stronie ekranu.

W związku z tym, że trasa przebiega przez teren ogólnodostępny, na którym jako uczestnicy nie mamy żadnych dodatkowych praw w stosunku do innych użytkowników terenu, prosimy pamiętać o zachowaniu ostrożności oraz - w razie konieczności - ustąpieniu pierwszeństwa innym użytkownikom.


W związku z naszą polityką bycia przyjaznymi środowisku naturalnemu, prosimy o przybycie na miejsce biegu spacerem, na rowerze, biegnąc lub korzystając ze środków komunikacji miejskej. Jeżeli musisz skorzystać z samochodu, prosimy o rozważenie skorzystania z jednego samochodu przez większą liczbę uczestników. Prosimy pamiętać również, iż za prawidłowe parkowanie samochodów odpowiedzialni są ich właściciele.


Bezpieczeństwo na trasie

Poznań jest bezpłatnym biegiem organizowanym przez wolontariuszy. W ramach parkrun naszym priorytetem jest bezpieczeństwo uczestników; biegaczy, kibiców oraz organizatorów. Naszym celem jest organizacja biegów, które są ogólnodostępne i jednocześnie bezpieczne. Zapewnienie bezpieczeństwa spoczywa w dużej mierze na nas jako organizatorach, wiele jednak zależy również od stosowania się do zasad bezpieczeństwa przez uczestników oraz kibiców. Dlatego też prosimy o wszystkich o zapoznanie się i zastosowanie się do poniższych zaleceń:

  • Prosimy wszystkich uczestników o wcześniejsze upewnienie się, że ich stan zdrowia pozwala na pokonanie dystansu 5 km. W tym celu zalecamy wcześniejszą wizytę u lekarza specjalisty oraz wykonanie odpowiednich badań,
  • Prosimy pamiętać o rozgrzewce przed rozpoczęciem biegu,
  • Podczas biegu, prosimy o zachowanie szczególnej uwagi na innych użytkowników terenu, na którym organizowany jest bieg. Prosimy uważać na rowerzystów, innych biegających, pieszych, dzieci, psy, pojazdy służb miejskich, gałęzie oraz inne przeszkody, które mogą pojawić się na trasie,
  • Uczestnicy, którzy chcą biec z psem są mile widziani, aczkolwiek ze względu na bezpieczeństwo innych uczestników psy muszą być trzymane na krótkiej smyczy/uprzęży przez cały czas trwania biegu
  • Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi w pobliżu ulic. Szczególna ostrożność wymagana jest w tym względzie w przypadku dzieci. Jeżeli dojeżdżasz na bieg samochodem prosimy o rozważny dojazd i parkowanie, nawet jeżeli jesteś spóźniony(a)!
  • Jeżeli biegniesz z dzieckiem w wózku, prosimy o zachowanie szczególnej uwagi na innych uczestników biegu oraz ustawienie się na końcu stawki w momencie rozpoczęcia biegu,
  • W momencie zauważenią problemów u innych uczestników, w miarę możliwości prosimy o udzielenie pierwszej pomocy oraz jak najszybsze zgłoszenie problemu najbliższemu wolontariuszowi/organizatorowi,
  • Jeżeli jesteś kibicem, prosimy o zachowanie bezpiecznego dystansu od biegnących oraz zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci oraz psy, które mogą towarzyszyć uczestnikom.
  • Udział w biegu jest bezpłatny i dobrowolny, tak więc wszyscy uczestnicy biorą w nim udział na własne ryzyko.
  • W celu zwiększenia bezpieczeństwa uczestniczących w parkrun zachęcamy do udziału w biegach w charakterze wolontariuszy. Informacje na temat wolontariatu w parkrun znajdziesz w sekcji Wolontariusze.

Wierzymy, że stosowanie się do powyższych reguł pozwoli zapewnić większe bezpieczeństwo oraz satysfakcję wszystkim uczestnikom parkrun Poznań.


Współczynnik kategorii wiekowych


W ramach indywidualnych statystyk przesyłanych uczestnikom po ukończeniu biegu podawany jest tzw. współczynnik kategorii wiekowych. Współczynnik kategorii wiekowych pozwala na pokazanie rezultatu uczestnika w postaci stosunku do najlepszego wyniku dla jego płci oraz wieku wyrażonego w %.

Tabele współczynnika wieku opracowane zostały po raz pierwszy w 1989 roku przez World Association of Veteran Athletes. Wyliczony procent pozwala na porównanie wyników uczestników nie będących zarejestrwanymi w ramach tych samych kategorii wiekowych, czy też reprezentujących odmienną płeć. Na przykład, najlepszy rezultat uzyskany przez kobietę w wieku 53 lat na dystansie 10km wynosi 35:01. Tak więc, jeżeli kobieta w wieku 53 lat ukończy ten dystans w czasie np. 45:18, jej współczynnik wieku będzie wynosił 77,03% (czyli 35:10 podzielone przez 45:18).


Mapa trasyparkrun Poznań

Opis trasy


Trasa w całości umiejscowiona jest w Parku Cytadela położonym na Wzgórzu Winiarskim, który powstał na terenie dawnego fortu pruskiego. Park otoczony jest ulicami Szelągowską, Winogrady i Al. Armii Poznań. Na miejsce biegu najłatwiej dotrzeć Al. Niepodległości, chociaż można też zejść północnym stokiem ze Wzgórza św. Wojciecha. Start biegu umiejscowiony jest na początku pierwszej alei po prawej stronie nad cmentarzem bohaterów (Cytadelowców i 1956). Miejsce zbiórki znajduje się pod pomnikiem Bohaterów Cytadeli, od strony parku, który umiejscowiony jest na szczycie schodów zaczynających się na przedłużeniu Al. Niepodległości. Po starcie trasa biegnie wzdłuż Łąki Ludowej bezpośrednio pod Dzwonem Pokoju a następnie trasa skręca w lewo i biegnie lekko pod górę. Tu skręca w prawo w Aleje Republik prowadząc wzdłuż ogrodów Bylin, Daliowego i kwiatów rocznych. Dobiegając do żółtego mostu zbiega w dół (przed Amfiteatrem kiedyś Rawelin 4) po prawej stronie mostu i skręcając w lewo pod mostem cały czas Aleją Republik. W dalszej swoje części trasa przebiega przez mały most z pięknym widokiem po prawej stronie na Rosarium. Dalej zbiega z wału w dół i zawraca w lewo pod wcześniej przebieganym mostem prowadząc dookoła górnej alei przepięknego Rosarium z małym stawem pośrodku. Następnie wybiega w Aleję Cytadelowców prosto aż do Muzeum Uzbrojenia. Tu trasa skręca w lewo alejką pomiędzy czołgami i następnie jeszcze raz w lewo, w prawo i ponownie w lewo. W dalszej części skręca w prawo wzdłuż wału, równolegle do Alei Republik po lewej stronie mijając bramę polną. Dobiega do Alei Republik i odbija wyraźnie w prawo alejką asfaltową. Obiegając zaplecze logistyczne zieleni miejskiej dobiega do Alei Republik ponownie i skręca w prawo. Biegnąc cały czas prosto mija od góry Dzwon Pokoju i prowadząc w stronę obelisku dociera do linii mety.

Udogodnienia


W bespośrednim sąsiedztwie parku znajduje się parking

Lokalizacja startu i wskazówki dojazdu


Lokalizacja startu

Start biegu umiejscowiony jest na początku pierwszej alei po prawej stronie nad cmentarzem bohaterów (Cytadelowców i 1956). Miejsce zbiórki znajduje się pod pomnikiem Bohaterów Cytadeli, od strony parku, który umiejscowiony jest na szczycie schodów zaczynających się na przedłużeniu Al. Niepodległości.

Dojazd transportem publicznym

Lokalizacja biegu zapewnia łatwy dostęp za pośrednictwem środków transportu publicznego. Korzystając z autobusu należy dojechać do przystanku Garbary (ul. Garbary) korzystając z linii nr. 51 60, 63, 67, 74, 83, 90. Alternatywnie, na miejsce biegu można dojechać tramwajem do zachodniego krańca Cytadeli, przy skrzyżowaniu ul. Winogrady z ul. Armii Poznań korzystając z linii 3, 4 lub 10. Korzystając z samochodu, należy kierować się wzdłuż al. Niepodległości aż do Cytadeli, gdzie istnieje możliwość zaparkowania samochodu.

Idąc pieszo

Lokalizacja Parku Cytadela pozwala na szybką pieszą komunikację; ze Starego Rynku lub Ronda Kaponiera dotrzesz na miejsce koncertu w 15 minut; spacer z dworca PKP dworzec główny zajmuje 20 minut ale z dworca PKP dworzec garbary zajmuje 1 min.

Korzystając z samochodu, roweru lub innego własnego środka transportu

Korzystając z samochodu, należy kierować się wzdłuż al. Niepodległości aż do Cytadeli, gdzie istnieje możliwość zaparkowania samochodu.

Najbliższa kawiarnia/miejsce spotkań


brak