Trasa

Lokalizacja trasy to Park Miejski w Świdwinie. Długość trasy to 5km, a jej nawierzchnia to ścieżka szutrowa. W przypadku złej pogody niektóre fragmenty trasy mogą być pokryte błotem, liśćmi lub kałużami. W ramach możliwości wolontariusze ubezpieczający trasę będą stali na trasie w miejscach o podwyższonym ryzyku lub fragmenty te zostaną oznaczone. Szczegółowy opis trasy znajduje się w kolumnie po prawej stronie ekranu.

Prosimy pamiętać, że parkrun organizowany jest na ogólnodostępnym terenie. W celu zachowania bezpieczeństwa, uczestnicy proszeni są o ustąpienie pierwszeństwa innym użytkownikom terenu. Być może Twój wynik będzie nieco gorszy i nie uda Ci się uzyskać kolejnego rekordu osobistego tym razem, ale przyczyni się do zmniejszenia ryzyka kolizji i wypadków.

Jesteśmy przyjaźni środowisku naturalnemu, dlatego w miarę możliwości prosimy o przybycie na miejsce spotkania spacerem, na rowerze, biegnąc lub korzystając ze środków komunikacji miejskiej. Jeżeli musisz skorzystać z samochodu, prosimy o rozważenie skorzystania z jednego samochodu wraz z innymi. Prosimy pamiętać, że odpowiedzialność za pojazdy ponoszą ich właściciele.

Bezpieczeństwo na trasie

parkrun Świdwin jest cyklicznym spotkaniem, które ma służyć w bezpieczny sposób całej społeczności. Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno uczestnikom naszych spotkań, jak również innym znajdującym się na trasie lub w jej okolicy. Dlatego prosimy wszystkich uczestników o zapoznanie się z poniższymi zasadami:

 • W trakcie udziału prosimy uważać na otoczenie, w tym w szczególności innych użytkowników terenu.
 • Dzieciom poniżej 11 lat musi towarzyszyć rodzic/opiekun lub inny uczestnik wskazany przez rodzica/opiekuna.
 • W miarę możliwości prosimy o dotarcie na miejsce spotkania pieszo, rowerem lub środkami transportu publicznego w celu zredukowania niekorzystnego oddziaływania naszych spotkań na środowisko,
 • W celu zwiększenia bezpieczeństwa uczestniczących w parkrun zachęcamy do udziału w naszych spotkaniach w charakterze wolontariuszy. Informacje na temat wolontariatu w parkrun znajdziesz w sekcji wolontariat,
 • Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi w pobliżu ulic. Szczególna ostrożność wymagana jest w tym względzie w przypadku dzieci. Jeżeli dojeżdżasz na nasze spotkanie samochodem prosimy o rozważny dojazd i parkowanie, w szczególności jeżeli jesteś spóźniony(a)!
 • Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na innych użytkowników terenu, na którym zlokalizowana jest trasa, jak również samą trasę. Prosimy uważać w szczególności na rowerzystów, pieszych, dzieci, psy, pojazdy służbowe, gałęzie oraz inne przeszkody, które mogą pojawić się na trasie,
 • Prosimy wszystkich uczestników o wcześniejsze upewnienie się, że ich stan zdrowia pozwala na pokonanie dystansu 5 km.
 • W momencie zauważenia problemów u innego uczestnika, w miarę możliwości prosimy o udzielenie pomocy oraz jak najszybsze zgłoszenie problemu najbliższemu wolontariuszowi.
 • Jeżeli jesteś kibicem, prosimy o zachowanie bezpiecznego dystansu od uczestników oraz zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci oraz psy, które mogą im towarzyszyć.
 • W związku z faktem, że spotkania parkrun organizowane są na zewnątrz istnieje ryzyko obecności kleszczy, które przenoszą bakterie wywołujące Boreliozę. W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat choroby oraz sposobów zapobiegania jej prosimy zapoznać się z dodatkową informacją tutaj.
 • Do udziału w parkrun zapraszamy również uczestników z psami. W przypadku udziału z psem prosimy o trzymanie psa na krótkiej smyczy oraz pod kontrolą przez cały czas trwania spotkania. Prosimy również o zapoznanie się z zasadami udziału z psem w sekcji pomoc.

Mamy nadzieję, że przestrzeganie powyższych zasad sprawi, że parkrun Świdwin będzie bezpiecznym spotkaniem dla wszystkich.

Współczynnik wieku

W ramach wszystkich spotkań parkrun obliczany jest Współczynnik wieku w celu umożliwienia uczestnikom porównywania wyników.

W ramach indywidualnych statystyk przesyłanych uczestnikom po ukończeniu biegu podawany jest tzw. współczynnik kategorii wiekowych. Współczynnik kategorii wiekowych pozwala na pokazanie rezultatu uczestnika w postaci stosunku do najlepszego wyniku dla jego płci oraz wieku wyrażonego w %. Wyliczony procent pozwala na porównanie wyników uczestników nie będących zarejestrwanymi w ramach tych samych kategorii wiekowych, czy też reprezentujących odmienną płeć. Dodatkowo, Współczynnik wieku pozwala porównywać wyniki uzyskane na różnych dystansach, np. 5km oraz maraton.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy odwiedzić stronę pomoc.

Przebieg trasy

Opis trasy

Trasa parkrun Świdwin składa się z trzech okrążeń plus 80 metrowy odcinek do pełnych 5 kilometrów. Trasa przebiega ścieżkami parku miejskiego o szerokości od 2 do 8 metrów, jest lekko pofałdowana o niskim stopniu nachylenia terenu. Start i meta umiejscowione są przy głównym wejściu do Parku Miejskiego w Świdwinie przy ulicy Drawskiej. Bieg rozpoczynamy 80m prostą, by po ostrym skręcie w prawo, wbiec na kolejną 150 metrową prostą o szerokości 8 metrów. Za tzw. ?rondem z lipami” skręcamy w lewo na 25 metrowy ostry (jedyny na trasie) podbieg, by dalej kontynuować bieg alejką parkową przez ok. 400m do kolejnego skrętu w prawo, kierując się w stronę mety. Za rondem z lipami, które mijamy po raz drugi, tym razem po lewej stronie, skręcamy w lewo w kolejną alejkę, obiegając po lewej stronie jeziorko. Dalej kontynujemy bieg w lewo alejką o szerokości 4m do kolejnego tzw. ?ronda z różami”, które obiegamy z lewej strony, by pokonać ostatni odcinek ok. 450m prostej i tak mamy zaliczone pierwsze okrążenie. Na całej trasie biegamy po utwardzonej nawierzchni mineralnej.

Udogodnienia

Najbliższa toaleta i szatnia znajduje się na terenie stadionu miejskiego przy ul. Żeromskiego.

Jak dotrzeć na start

Lokalizacja startu

Start biegu umiejscowiony jest przy wejściu głównym do Parku Miejskiego w Świdwinie przy ul. Drawskiej.

Dojazd transportem publicznym

Odległość od dworca PKP i PKS około 1,8km. Jadąc samochodem należy kierować na wyjazd w kierunku Drawska.

Dojście pieszo

Dla osób docierających na miejsce parkrun pieszo od stacji PKP, PKS, (1,8km) należy kierować się ul. 3 Marca w kierunku do Ronda Sybiraków (obok basenu) i dalej ok. 900m prosto ul. Drawską do miejsca startu i mety.

Dojazd samochodem/rowerem

Uczestnicy biegu dojeżdżający samochodem, mogą zaparkować na parkingu przy stadionie miejskim przy ul Żeromskiego, który oddalony jest od miejsca startu i mety ok. 100m (po drugiej stronie ulicy). Parking może pomieścić kilkadziesiąt samochodów, ma nawierzchnię żużlową i trawiastą, jest bezpłatny. Na miejscu mety przy wjeździe do parku jest do dyspozycji 10 miejsc parkingowych, z założenia dla wolontariuszy i tych co przyjadą najwcześniej. Generalnie poza tym parkingiem jest zakaz wjazdu pojazdów do parku, który nie dotyczy mieszkańców znajdujących się tam 2 posesji. Można także parkować samochody wzdłuż ulicy Żeromskiego.

Kawiarnia

Przy Parku Wodnym Relax (1000m) znajduje się Hotelik Świdwin z restauracją i parkingiem.