Dystans i trasa biegu

Trasa biegu przebiega przez Park Miejski w Świdwinie, a jej długość to 5km. W zdecydowanej większości nawierzchnia trasy to ścieżka szutrowa. W przypadku złej pogody niektóre fragmenty trasy mogą być pokryte błotem, liśmi oraz kałużami. W ramach możliwości wolontariusze ubezpieczający trasę będą stali na trasie w miejscach o podwyższonym ryzyku lub fragmety te zostaną oznaczone. Szczegółowy opis trasy znajduje się w kolumnie po prawej stronie ekranu.

W związku z tym, że trasa przebiega przez teren ogólnodostępny, na którym jako uczestnicy nie mamy żadnych dodatkowych praw w stosunku do innych użytkowników terenu, prosimy pamiętać o zachowaniu ostrożności oraz - w razie konieczności - ustąpieniu pierwszeństwa innym użytkownikom.


W związku z naszą polityką bycia przyjaznymi środowisku naturalnemu, prosimy o przybycie na miejsce biegu spacerem, na rowerze, biegnąc lub korzystając ze środków komunikacji miejskej. Jeżeli musisz skorzystać z samochodu, prosimy o rozważenie skorzystania z jednego samochodu przez większą liczbę uczestników. Prosimy pamiętać również, iż za prawidłowe parkowanie samochodów odpowiedzialni są ich właściciele.


Bezpieczeństwo na trasie

Świdwin jest bezpłatnym biegiem organizowanym przez wolontariuszy. W ramach parkrun naszym priorytetem jest bezpieczeństwo uczestników; biegaczy, kibiców oraz organizatorów. Naszym celem jest organizacja biegów, które są ogólnodostępne i jednocześnie bezpieczne. Zapewnienie bezpieczeństwa spoczywa w dużej mierze na nas jako organizatorach, wiele jednak zależy również od stosowania się do zasad bezpieczeństwa przez uczestników oraz kibiców. Dlatego też prosimy o wszystkich o zapoznanie się i zastosowanie się do poniższych zaleceń:

  • Prosimy wszystkich uczestników o wcześniejsze upewnienie się, że ich stan zdrowia pozwala na pokonanie dystansu 5 km. W tym celu zalecamy wcześniejszą wizytę u lekarza specjalisty oraz wykonanie odpowiednich badań,
  • Prosimy pamiętać o rozgrzewce przed rozpoczęciem biegu,
  • Podczas biegu, prosimy o zachowanie szczególnej uwagi na innych użytkowników terenu, na którym organizowany jest bieg. Prosimy uważać na rowerzystów, innych biegających, pieszych, dzieci, psy, pojazdy służb miejskich, gałęzie oraz inne przeszkody, które mogą pojawić się na trasie,
  • Uczestnicy, którzy chcą biec z psem są mile widziani, aczkolwiek ze względu na bezpieczeństwo innych uczestników psy muszą być trzymane na krótkiej smyczy/uprzęży przez cały czas trwania biegu
  • Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi w pobliżu ulic. Szczególna ostrożność wymagana jest w tym względzie w przypadku dzieci. Jeżeli dojeżdżasz na bieg samochodem prosimy o rozważny dojazd i parkowanie, nawet jeżeli jesteś spóźniony(a)!
  • Jeżeli biegniesz z dzieckiem w wózku, prosimy o zachowanie szczególnej uwagi na innych uczestników biegu oraz ustawienie się na końcu stawki w momencie rozpoczęcia biegu,
  • W momencie zauważenią problemów u innych uczestników, w miarę możliwości prosimy o udzielenie pierwszej pomocy oraz jak najszybsze zgłoszenie problemu najbliższemu wolontariuszowi/organizatorowi,
  • Jeżeli jesteś kibicem, prosimy o zachowanie bezpiecznego dystansu od biegnących oraz zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci oraz psy, które mogą towarzyszyć uczestnikom.
  • Udział w biegu jest bezpłatny i dobrowolny, tak więc wszyscy uczestnicy biorą w nim udział na własne ryzyko.
  • W celu zwiększenia bezpieczeństwa uczestniczących w parkrun zachęcamy do udziału w biegach w charakterze wolontariuszy. Informacje na temat wolontariatu w parkrun znajdziesz w sekcji Wolontariusze.

Wierzymy, że stosowanie się do powyższych reguł pozwoli zapewnić większe bezpieczeństwo oraz satysfakcję wszystkim uczestnikom parkrun Świdwin.


Współczynnik kategorii wiekowych


W ramach indywidualnych statystyk przesyłanych uczestnikom po ukończeniu biegu podawany jest tzw. współczynnik kategorii wiekowych. Współczynnik kategorii wiekowych pozwala na pokazanie rezultatu uczestnika w postaci stosunku do najlepszego wyniku dla jego płci oraz wieku wyrażonego w %.

Tabele współczynnika wieku opracowane zostały po raz pierwszy w 1989 roku przez World Association of Veteran Athletes. Wyliczony procent pozwala na porównanie wyników uczestników nie będących zarejestrwanymi w ramach tych samych kategorii wiekowych, czy też reprezentujących odmienną płeć. Na przykład, najlepszy rezultat uzyskany przez kobietę w wieku 53 lat na dystansie 10km wynosi 35:01. Tak więc, jeżeli kobieta w wieku 53 lat ukończy ten dystans w czasie np. 45:18, jej współczynnik wieku będzie wynosił 77,03% (czyli 35:10 podzielone przez 45:18).


Mapa trasyOpis trasy


Trasa parkrun Świdwin składa się z trzech okrążeń plus 80 metrowy odcinek do pełnych 5 kilometrów. Trasa przebiega ścieżkami parku miejskiego o szerokości od 2 do 8 metrów, jest lekko pofałdowana o niskim stopniu nachylenia terenu. Start i meta umiejscowione są przy głównym wejściu do Parku Miejskiego w Świdwinie przy ulicy Drawskiej. Bieg rozpoczynamy 80m prostą, by po ostrym skręcie w prawo, wbiec na kolejną 150 metrową prostą o szerokości 8 metrów. Za tzw. ?rondem z lipami” skręcamy w lewo na 25 metrowy ostry (jedyny na trasie) podbieg, by dalej kontynuować bieg alejką parkową przez ok. 400m do kolejnego skrętu w prawo, kierując się w stronę mety. Za rondem z lipami, które mijamy po raz drugi, tym razem po lewej stronie, skręcamy w lewo w kolejną alejkę, obiegając po lewej stronie jeziorko. Dalej kontynujemy bieg w lewo alejką o szerokości 4m do kolejnego tzw. ?ronda z różami”, które obiegamy z lewej strony, by pokonać ostatni odcinek ok. 450m prostej i tak mamy zaliczone pierwsze okrążenie. Na całej trasie biegamy po utwardzonej nawierzchni mineralnej.

Udogodnienia


Najbliższa toaleta i szatnia znajduje się na terenie stadionu miejskiego przy ul. Żeromskiego.

Lokalizacja startu i wskazówki dojazdu


Lokalizacja startu

Start biegu umiejscowiony jest przy wejściu głównym do Parku Miejskiego w Świdwinie przy ul. Drawskiej.

Dojazd transportem publicznym

Odległość od dworca PKP i PKS około 1,8km. Jadąc samochodem należy kierować na wyjazd w kierunku Drawska.

Idąc pieszo

Dla osób docierających na miejsce parkrun pieszo od stacji PKP, PKS, (1,8km) należy kierować się ul. 3 Marca w kierunku do Ronda Sybiraków (obok basenu) i dalej ok. 900m prosto ul. Drawską do miejsca startu i mety.

Korzystając z samochodu, roweru lub innego własnego środka transportu

Uczestnicy biegu dojeżdżający samochodem, mogą zaparkować na parkingu przy stadionie miejskim przy ul Żeromskiego, który oddalony jest od miejsca startu i mety ok. 100m (po drugiej stronie ulicy). Parking może pomieścić kilkadziesiąt samochodów, ma nawierzchnię żużlową i trawiastą, jest bezpłatny. Na miejscu mety przy wjeździe do parku jest do dyspozycji 10 miejsc parkingowych, z założenia dla wolontariuszy i tych co przyjadą najwcześniej. Generalnie poza tym parkingiem jest zakaz wjazdu pojazdów do parku, który nie dotyczy mieszkańców znajdujących się tam 2 posesji. Można także parkować samochody wzdłuż ulicy Żeromskiego.

Najbliższa kawiarnia/miejsce spotkań


Przy Parku Wodnym Relax (1000m) znajduje się Hotelik Świdwin z restauracją i parkingiem.