#262. Karnawałowy parkrun Warszawa-Ursynów

Dzisiaj na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dizeń Pizzy, w związku z tym nasze ostatnie spotkanie odbyło się pod hasłem „parkrun z pizzą”.
Na trasie #262. edycji biegu kalorie spalało 75 uczestników, by później bez wyrzutów sumienia zjeść kawałek pizzy przygotowanej przez Kasię :)

Niska temperatura nie przestraszyła debiutantów i po raz pierwszy trasę pokonali: Karolina, Maciej, Jakub i Robert. Zachęcamy Was do regularnego udziału w kolejnych edycjach.
Dzisiaj też swój jubileuszowy parkrun świętował Arron, który po raz !250! przekroczył linię mety. Już za niedługo może się spodziewać przesyłki z koszulką „250” w kolorze zielonym. Gratulujemy!

Wolontariuszami byli:
Joasia Leszczyńska (instruktor nowych uczestników),
Robert Wójcik i Krysia Gawlik (pomiar czasu),
Natalka Szumielewicz (tokeny),
Ania Łada i Henryk Harczenko (skanowanie),
Łucja Krzyżanowska i Ada Karczewska (pomoc przy skanowaniu)
Beniamin Gawlik (zamykanie stawki),
Alice Mc Mahon oraz Asia Schubert (ubezpieczanie trasy),
Ania Cybulska (przygotowanie herbatki),
Ela Głowacka (przechowanie sprzętu),
Marcin Bobrowski i Sławomir Janek (foto),
Ania Bliźniakowska (komunikacja i promocja),
Kasia Belkius (koordynator).

Po biegu mieliśmy okazję zapoznać się z przepisami na pizzę przygotowanymi przez Anię, a także przeczytać kilka ciekawostek o pizzy (dzieło Joli).

Czy wiecie, że według badań najbardziej lubimy pizzę z pieczarkami? Równie chętnie sięgamy również po takie dodatki jak: kurczak, salami, szynka, pomidory, cebula, kukurydza, owoce morza.
Jedno jest pewne – jakąkolwiek pizzę lubicie, macie jeszcze kilka godzin na uczczenie Międzynarodowego Dnia Pizzy! :) A po takiej bombie kalorycznej obowiązkowo widzimy się na kolejnym parkrunie! Zapraszamy!

Wyniki
Zdjęcia 1
Zdjęcia 2