Dystans i trasa biegu

Trasa biegu przebiega przez Wrocław, a jej długość to 5km. W zdecydowanej większości nawierzchnia trasy to ścieżki o nawierzchni szutrowej.. W przypadku złej pogody niektóre fragmenty trasy mogą być pokryte błotem, liśmi oraz kałużami. W ramach możliwości wolontariusze ubezpieczający trasę będą stali na trasie w miejscach o podwyższonym ryzyku lub fragmety te zostaną oznaczone. Szczegółowy opis trasy znajduje się w kolumnie po prawej stronie ekranu.

W związku z tym, że trasa przebiega przez teren ogólnodostępny, na którym jako uczestnicy nie mamy żadnych dodatkowych praw w stosunku do innych użytkowników terenu, prosimy pamiętać o zachowaniu ostrożności oraz - w razie konieczności - ustąpieniu pierwszeństwa innym użytkownikom.


W związku z naszą polityką bycia przyjaznymi środowisku naturalnemu, prosimy o przybycie na miejsce biegu spacerem, na rowerze, biegnąc lub korzystając ze środków komunikacji miejskej. Jeżeli musisz skorzystać z samochodu, prosimy o rozważenie skorzystania z jednego samochodu przez większą liczbę uczestników. Prosimy pamiętać również, iż za prawidłowe parkowanie samochodów odpowiedzialni są ich właściciele.


Bezpieczeństwo na trasie

Wrocław jest bezpłatnym biegiem organizowanym przez wolontariuszy. W ramach parkrun naszym priorytetem jest bezpieczeństwo uczestników; biegaczy, kibiców oraz organizatorów. Naszym celem jest organizacja biegów, które są ogólnodostępne i jednocześnie bezpieczne. Zapewnienie bezpieczeństwa spoczywa w dużej mierze na nas jako organizatorach, wiele jednak zależy również od stosowania się do zasad bezpieczeństwa przez uczestników oraz kibiców. Dlatego też prosimy o wszystkich o zapoznanie się i zastosowanie się do poniższych zaleceń:

  • Prosimy wszystkich uczestników o wcześniejsze upewnienie się, że ich stan zdrowia pozwala na pokonanie dystansu 5 km. W tym celu zalecamy wcześniejszą wizytę u lekarza specjalisty oraz wykonanie odpowiednich badań,
  • Prosimy pamiętać o rozgrzewce przed rozpoczęciem biegu,
  • Podczas biegu, prosimy o zachowanie szczególnej uwagi na innych użytkowników terenu, na którym organizowany jest bieg. Prosimy uważać na rowerzystów, innych biegających, pieszych, dzieci, psy, pojazdy służb miejskich, gałęzie oraz inne przeszkody, które mogą pojawić się na trasie,
  • Uczestnicy, którzy chcą biec z psem są mile widziani, aczkolwiek ze względu na bezpieczeństwo innych uczestników psy muszą być trzymane na krótkiej smyczy/uprzęży przez cały czas trwania biegu
  • Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi w pobliżu ulic. Szczególna ostrożność wymagana jest w tym względzie w przypadku dzieci. Jeżeli dojeżdżasz na bieg samochodem prosimy o rozważny dojazd i parkowanie, nawet jeżeli jesteś spóźniony(a)!
  • Jeżeli biegniesz z dzieckiem w wózku, prosimy o zachowanie szczególnej uwagi na innych uczestników biegu oraz ustawienie się na końcu stawki w momencie rozpoczęcia biegu,
  • W momencie zauważenią problemów u innych uczestników, w miarę możliwości prosimy o udzielenie pierwszej pomocy oraz jak najszybsze zgłoszenie problemu najbliższemu wolontariuszowi/organizatorowi,
  • Jeżeli jesteś kibicem, prosimy o zachowanie bezpiecznego dystansu od biegnących oraz zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci oraz psy, które mogą towarzyszyć uczestnikom.
  • Udział w biegu jest bezpłatny i dobrowolny, tak więc wszyscy uczestnicy biorą w nim udział na własne ryzyko.
  • W celu zwiększenia bezpieczeństwa uczestniczących w parkrun zachęcamy do udziału w biegach w charakterze wolontariuszy. Informacje na temat wolontariatu w parkrun znajdziesz w sekcji Wolontariusze.

Wierzymy, że stosowanie się do powyższych reguł pozwoli zapewnić większe bezpieczeństwo oraz satysfakcję wszystkim uczestnikom parkrun Wrocław.


Współczynnik kategorii wiekowych


W ramach indywidualnych statystyk przesyłanych uczestnikom po ukończeniu biegu podawany jest tzw. współczynnik kategorii wiekowych. Współczynnik kategorii wiekowych pozwala na pokazanie rezultatu uczestnika w postaci stosunku do najlepszego wyniku dla jego płci oraz wieku wyrażonego w %.

Tabele współczynnika wieku opracowane zostały po raz pierwszy w 1989 roku przez World Association of Veteran Athletes. Wyliczony procent pozwala na porównanie wyników uczestników nie będących zarejestrwanymi w ramach tych samych kategorii wiekowych, czy też reprezentujących odmienną płeć. Na przykład, najlepszy rezultat uzyskany przez kobietę w wieku 53 lat na dystansie 10km wynosi 35:01. Tak więc, jeżeli kobieta w wieku 53 lat ukończy ten dystans w czasie np. 45:18, jej współczynnik wieku będzie wynosił 77,03% (czyli 35:10 podzielone przez 45:18).


Mapa trasyOpis trasy


Trasa biegu w całości umiejscowiona jest na koronie wałów od Jazu Opatowickiego w kierunku Mostu Zwierzynieckiego we Wrocławiu i wynosi 5km. Start przy szlabanie obok Jazu Opatowickiego - biegniemy w kierunku Mostu Zwierzynieckiego, jednak zawracamy za Gazociągiem nad Odrą - również przy żółtym szlabanie (półmetek) i wracamy tą samą drogą. Trasa w całości prowadzi naturalnymi ścieżkami - korona wałów. Przebieg trasy jest oznakowany, a dodatkowo, znajdują się na niej wolontariusze służący pomocą i wskazówkami

UdogodnieniaLokalizacja startu i wskazówki dojazdu


Lokalizacja startu

Start i meta są zlokalizowane na wałach koło Jazu Opatowickiego i Wyspy Opatowickiej. Tuż przy ulicy Braci Gierymskich. Trasa biegu to korona wałów między Jazem Opatowickim a Mostem Zwierzynieckim. Na miejsce startu został wybrany szlaban przy wejściu na Jaz Opatowicki. Spotykamy się przy wejściu na Jaz Opatowicki o godzinie 8.45 (rozgrzewka), po rozgrzewce startujemy punktualnie o 9.00 spod szlabanu.

Dojazd transportem publicznym

Trasa biegu położona jest obok pętli tramwajowej BISKUPIN, dojazd tramwajami: 1, 2, 4, 10 (do pętli) - z przystanku należy iść w kierunku wałów, po wejściu na wały idziemy w kierunku Jazu Opatowickiego). Jeszcze lepszy dojazd jest autobusem nr 146, którym należy jechać do końca trasy na Bartoszowicach - ostatni przystanek znajduje się około 50 m od miejsca startu.

Idąc pieszo

Aby dotrzeć do Jazu z centrum Wrocławia (z Rynku) należy iść ul. Wita Stwosza, obok Galerii Dominikańskiej aleją Juliusza Słowackiego, przez Most Grunwaldzki, w ulicę Marii Curie-Skłodoskiej (kliniki, Politechnika), następnie przez Most Zwierzyniecki i 1) skręcić za mostem w prawo i iść cały czas wałami do Jazu Opatowickiego) lub 2) za mostem zwierzynieckim iść prosto ul. Wróblewskiego (obok Hali Ludowej, ZOO i Akademików Politechniki) przez ul. Karola Olszewskiego, a następnie skręcić w Baciarellego i Braci Gierymskich.

Korzystając z samochodu, roweru lub innego własnego środka transportu

Z placu Grunwaldzkiego należy jechać przez Curie-Skłodowskiej i Olszewskiego, następnie skręcić w prawo w Baciarellego i Braci Gierymskich. Parking znajduje się na ul. Braci Gierymskich obok biurowca JTT - 15 metrów od miejsca startu/mety obok Jazu Opatowickiego.

Najbliższa kawiarnia/miejsce spotkań


W pobliżu trasy znajdują się akademiki Politechniki (ul. Wittiga) a tam pokoje do wynajecia, kawiarnia, sklepy.