Trasa

Lokalizacja trasy to Zalew Żyrardowski, Żyrardów. Długość trasy to 5km, a jej nawierzchnia to kostka betonowa. W przypadku złej pogody niektóre fragmenty trasy mogą być pokryte błotem, liśćmi lub kałużami. W ramach możliwości wolontariusze ubezpieczający trasę będą stali na trasie w miejscach o podwyższonym ryzyku lub fragmenty te zostaną oznaczone. Szczegółowy opis trasy znajduje się w kolumnie po prawej stronie ekranu.

Prosimy pamiętać, że parkrun organizowany jest na ogólnodostępnym terenie. W celu zachowania bezpieczeństwa wszystkich jego użytkowników prosimy ustąpić pierszeństwa innym użytkownikom terenu. Być może Twój wynik będzie nieco gorszy i nie uda Ci się uzyskać kolejnego rekordu osobistego tym razem, ale przyczyni się do wyeliminowania kolizji i wypadków.

Jesteśmy przyjaźni środowisku naturalnemu, dlatego w miarę możliwości prosimy o przybycie na miejsce spotkania spacerem, na rowerze, biegnąc lub korzystając ze środków komunikacji miejskiej. Jeżeli musisz skorzystać z samochodu, prosimy o rozważenie skorzystania z jednego samochodu wraz z innymi. Prosimy pamiętać, że odpowiedzialność za pojazdy ponoszą ich właściciele.

Bezpieczeństwo na trasie

parkrun Zalew Żyrardowski jest cyklicznym spotkaniem, które ma służyć w bezpieczny sposób całej społeczności. Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno uczestnikom naszych spotkań, jak również innym znajdującym się na trasie lub w jej okolicy. Dlatego prosimy wszystkich uczestników o zapoznanie się z poniższymi zasadami:

 • W trakcie udziału prosimy uważać na otoczenie, w tym w szczególności innych użytkowników terenu.
 • Dzieciom poniżej 11 lat musi towarzyszyć rodzic/opiekun lub inny uczestnik wskazany przez rodzica/opiekuna.
 • W miarę możliwości prosimy o dotarcie na miejsce spotkania pieszo, rowerem lub środkami transportu publicznego w celu zredukowania niekorzystnego oddziaływania naszych spotkań na środowisko,
 • W celu zwiększenia bezpieczeństwa uczestniczących w parkrun zachęcamy do udziału w naszych spotkaniach w charakterze wolontariuszy. Informacje na temat wolontariatu w parkrun znajdziesz w sekcji wolontariat,
 • Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi w pobliżu ulic. Szczególna ostrożność wymagana jest w tym względzie w przypadku dzieci. Jeżeli dojeżdżasz na nasze spotkanie samochodem prosimy o rozważny dojazd i parkowanie, w szczególności jeżeli jesteś spóźniony(a)!
 • Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na innych użytkowników terenu, na którym zlokalizowana jest trasa, jak również samą trasę. Prosimy uważać w szczególności na rowerzystów, pieszych, dzieci, psy, pojazdy służbowe, gałęzie oraz inne przeszkody, które mogą pojawić się na trasie,
 • Prosimy wszystkich uczestników o wcześniejsze upewnienie się, że ich stan zdrowia pozwala na pokonanie dystansu 5 km.
 • Prosimy pamiętać o rozgrzewce przed udziałem w naszych spotkaniach,
 • W momencie zauważenia problemów u innego uczestnika, w miarę możliwości prosimy o udzielenie pomocy oraz jak najszybsze zgłoszenie problemu najbliższemu wolontariuszowi.
 • Jeżeli jesteś kibicem, prosimy o zachowanie bezpiecznego dystansu od uczestników oraz zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci oraz psy, które mogą im towarzyszyć.
 • Ze względów bezpieczeństwa jednoczesny udział z wózkiem i psem jest niedozwolony.
 • W związku z faktem, że spotkania parkrun organizowane są na zewnątrz istnieje ryzyko obecności kleszczy, które przenoszą bakterie wywołujące Boreliozę. W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat choroby oraz sposobów zapobiegania jej prosimy zapoznać się z dodatkową informacją tutaj.
 • Do udziału w parkrun zapraszamy również uczestników z psami. W przypadku udziału z psem prosimy o trzymanie psa na krótkiej smyczy oraz pod kontrolą przez cały czas trwania spotkania. Prosimy również o zapoznanie się z zasadami udziału z psem w sekcji pomoc.

Mamy nadzieję, że przestrzeganie powyższych zasad sprawi, że parkrun Zalew Żyrardowski będzie bezpiecznym spotkaniem dla wszystkich.

Współczynnik wieku

W ramach wszystkich spotkań parkrun obliczany jest Współczynnik wieku w celu umożliwienia uczestnikom porównywania wyników.

W ramach indywidualnych statystyk przesyłanych uczestnikom po ukończeniu biegu podawany jest tzw. współczynnik kategorii wiekowych. Współczynnik kategorii wiekowych pozwala na pokazanie rezultatu uczestnika w postaci stosunku do najlepszego wyniku dla jego płci oraz wieku wyrażonego w %. Wyliczony procent pozwala na porównanie wyników uczestników nie będących zarejestrwanymi w ramach tych samych kategorii wiekowych, czy też reprezentujących odmienną płeć. Dodatkowo, Współczynnik wieku pozwala porównywać wyniki uzyskane na różnych dystansach, np. 5km oraz maraton.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy odwiedzić stronę pomoc.

Przebieg trasy

Opis trasy

Trasa składa się z dwóch okrążeń o długości 2,5 km i jest trasą na której znajduje się delikatny podbieg. Start oraz meta biegu umiejscowione są w tym samym miejscu tuż obok bramy wejściowej do kąpieliska miejskiego. Start odbywa się w kierunku centrum miasta wzdłuż ulicy Ziołowej. Jest to odcinek około 200 m. Następnie zgodnie z tym jak prowadzi chodnik, skręcamy w prawo. Biegniemy wzdłuż ulicy Słowiańskiej, gdzie znajduje się delikatny podbieg. Odcinek ten ma długość ok. 200 m, na końcu którego następuje nawrotka i powrót tą samą trasą, którą pokonaliśmy dotychczas. Dobiegając do ulicy Ziołowej wpadamy na prostą o długości ok 600 m. Odcinek ten kończy się wraz z końcem chodnika i tu również znajduje się nawrotka. Następnie ta samą prostą podążamy do linii mety.

Udogodnienia

Na miejscu znajdują się toalety, wiata, miejsce do bezpiecznego zapięcia roweru, parking.

Jak dotrzeć na start

Lokalizacja startu

Start znajduje się tuż obok bramy wejściowej do kąpieliska miejskiego.

Dojazd transportem publicznym

Bezpośredni autobus linii 5.

Dojście pieszo

Kąpielisko Żyrardów znajduje się około 2 km od centrum miasta. Droga dla pieszych przebiega podobnie jak dojazd autem. Kierując się z centrum miasta, mijamy restaurację McDonald's. Następnie kierujemy się ulicą Mickiewicza, na wysokości stacji benzynowej Orlen skręt w ulicę Słowiańską. Jedziemy do końca tej drogi, a następnie skręcamy w lewo w ulicę Ziołową. Przy bramie wejściowej do kąpieliska usytuowany jest start/meta.

Dojazd samochodem/rowerem

Dojazd samochodem od ulicy Mickiewicza, na wysokości stacji benzynowej Orlen, skręt w ulicę Słowiańską. Jedziemy do końca tej drogi, a następnie skręcamy w lewo w ulicę Ziołową. Przy bramie wejściowej do kąpieliska znajduje się parking na kilkadziesiąt samochodów. Jest to około 20 metrów od linii startu.

Kawiarnia

HOMEPAGECAFEPARAGRAPH